מס' צפיות - 845
דירוג ממוצע -
גילגוליה של "אסתר"שנכתבה ב-1774 לבית הכנסת באמסטרדם והתגלתה ב-1998 באנגליה
לקראת פורים תזמורת הבארוק ירושלים,העלתה אחת האריות מתוך האורטוריה "אסתר" בבית הכנסת הישן ב"שערי צדק" ירושלים
מאת: מובי דיק 27/02/21 (17:44)

    אין להשוות את  היופי וההדר  בה  טבלו דורות של מתפללים בבית הכנסת הפורטוגזי שבאמסטרדם,לבית הכנסת הישן  של בית החולים "שערי צדק" בירושלים. אולם  התזמורת  בנצוחו של פרופ' דוד שמר היו מאושרים  ללוות את הזמרת דניאלה סקורסקה באריה "למה זה לבי  נחפז"  כשמסביב ארון הקודש משקיף  מעליהם ותקרת האולם מצוירת באלמנטים קישוטיים סימליים.

    האריה הזו היא אחת מתוך אורטוריה "אסתר"  שחוברה ע"י המלחין הוינאי-איטלקי,כריסטיאנו  גו'זפה לידרטי,בשנת 1774

יצירה  בארוקית רחבת היקף  שהושרה בעברית.    לידרטי עצמו  ידע עברית ואף  חיבר  את הקנטטות  "בואי בשלום" ואת "כל הנשמה". במקרה של "אסתר"  מי שחיבר את הליבריט היה הרב ממאנטובה ג'קוב רפאל סראווה  שהכיר את  יצירתו,של גאורג פרידריך הנדל "אסתר" שחוברה  בשנת 1732  ואף  תרגם  אותה לאיטלקית ואנגלית. 

     בית הכנסת  הפורטוגזי    באמסטרדם  נחנך בשנת 1675   והקהילה היהודית הפורטוגזית העשירה והמשפיעה ביותר לא חסכה מעצמה להתענג על  קנטטות  בארוקיות חילונית  ולכן  הוזמנו  מלחינים גם  לא יהודיים לחבר עבור הקהילה  מזמורים לחגים ולאירועים  יהודיים  כמו   חתונות ובריתות מילה.  אפילו באמצע המאה ה-18  פעלו בה שני בתי אופרה יהודיים.

   "אסתר" נעלמה   ברבות השנים עד אשר    בשנת  1998 ספרן אנגלי מקיימבריג'  ריצרד אנדרוז,  גילה בתוך ערמת  כתבי יד ,   דפים  כתובים  בשפה  שלא היתה מוכרת לו.   מאחר והוא הכיר את פרופ' ישראל אדלר, סופר, מוסיקולוג,מנהל הספריה הלאומית, ודר'   מהמחלקה למוזקולוגיה של אוניברסיטת סורבון,  פנה אליו  כדי לפענח את  כתבי  היד.  כך נפתרה התעלומה, 

היתה זו הפרטיטורה הכתובה בעברית של לידרטי בשם " תשועת ישראל בידי אסתר" . 

   האורטוריה בשלמותה  הועלתה בבכורה  עולמית בפסטיבל מונפליה ב-2003.

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר