מס' צפיות - 963
דירוג ממוצע -
איך זה שעפרון אחד מעז לעמוד נוכח הקורונה ולתעד אותו
סבינה סעד, אמנית, בעפרונות צבעוניים מתעדת ב-99 איורים את הקורונה בהומור ,עין חדה ויד קלה.
מאת: מובי דיק 03/01/21 (09:16)

    דרכים שונות ומשונות נפתחו השנה לפני האנושות : מלחמה בנגיף בלתי נראה שאינו מפציץ אותנו בתותחים  וטילים  וכל בן

אנוש בדרכו הוא מנסה לעבור אותו. מי שכותב ספרים, מי משורר, מי שהחליף מקצוע, מי שהתייאש והתאבד.  

    רק אשה אחת,מושבניקית מרמות מאיר לקחה  מארסנל הנשק שלה את העפרונות ובהומור ויד מאומנת יצרה סדרה בת 99 איורים. כמי שעוסקת בכל ענפי האמנות , עבודותיה מתאפיינות בסדרות העוקבות וחוקרות כל  נושא, לא בעבודה אחת אלא בקולקציה שלמה.  לדוגמא:  הנושא "הטלאי  הצהוב"הניב במשך שנתיים 150 עבודות. 220 איורים בשם "זכרונות" שנעשו

על גבי  ניר עטיפות של פעם, בהם עטפו פרי הדר   מבית jaffa . "מתכונים של  סבתא סבינה" 100 במספר נכתבו על מפיות

שנאספו במשך השנים מבתי קפה  ומסעדות, כולן  רשומות בכתב יד פניני. "חנוכיות יוצאות מהארון"  הן 17  קולבים  מעץ וברזל שנאספו משוק הפשפשים והפכו  להיות  חנוכיות מיוחדות.

   סבינה "זה התחיל עם פרוץ המגפה חשבתי לעצמי שאעשה 30 איורים, אבל פשוט לא יכולתי לעצור".

כותרת  העבודה  היא "קורונה דיאלוג עם וירוס"  כשהשנה  2020 מכילה במקום   2 האפסים את סמל המגפה שסבינה תימצתה והפכה אותו למין גלגל שיניים. מעתה  הסמל הזה  יככב בכל אחד  מ-99 העבודות.  נראה כי הקורונה הפכה להיות בת בית של משפחת סעד.  רוכנת על השולחן,ממפה את  התאריכים  לכדי יומן מצויר. כל אירוע וחג שעובר על אזרחי ישראל   נכנס ישר לסבך הקווים הציוריים.

    האיור הראשון מכיל סימני  שאלה כשהנקודה  בסוף   הסימן היא הקורונה.מבעד לחור המנעול בביתה  בזמן הסגר  ניראים רק גלגלי הקורונה המשייטים בחוץ. השמש כבר  לא אותה  שמש, היא עולה  מעל הר וגבע עם הסמל הקורוני.  

 

    חמשת טבעות האולימפידה שהיתה צריכה  להתקיים   בטוקיו כמובן החליפו צורה לסמל הקורונה. העולם הפך להיות אסיר המגפה וסבינה   מציירת רגלים יחפות כשהאחת מהן קשורה   לעיגול מתכת כבד בצורת הקורונה . וכששמועות   " הפייק ניוז" רודפות אחת אחרי השניה, יושב לו בצד פינוקיו ארך אף כשראשו  הפך להיות סימן הקורונה.

תוית קניה של בגד עם  סימון " made un china ".   ומארנק  קטן פורצות מטבעות  קורונה. ומי כבר זוכר  את המגפה  שפורצת  בכל עוזה  באירופה  ופוגעת באיטליה מולדתה של סבינה וכך     קריאת ה- S O S עם  הסמל הקורוני מופיע  ב-0.

  איזוכר "יום  הזכרון לשואה" מופיע  בשורות קברים   כשעל  דש המעיל "הטלאי  הצהוב" ומעל בשמים  כוכבי הקורונה. 

כן  מתוארים שלושת הדתות אחים  לאותה מגפה   עם  הכותרת "ללא מילים"  בשלש  מצבות: חצי הסהר, צלב ומגן דוד.

  ביום הזכרון לחללי צה"ל ,טרום  חגיגות העצמאות , מתארת סבינה  אדן חלון עליו דגל ישראל בחצי התורן, נר נשמה ומחוץ 

לחדר    משתקפים  בחלון כוכבי  הקורונה. לא נפקד גם  יום  העצמאות   ה-72,אחר ושונה ובכל זאת המנגל  הישראלי מתבטא כאן אצל  סבינה, בגלגלי  קורונה מושחלים על שיפוד " לצלות את הקורונה ושתישרף".  "קורונה בלב ים" אוניה שטה והדגל השחור הפיראטי מונף כשהגולגולת הינה סמל הקורונה מעל    העצמות המצטלבות. הסיסמא החב"דית  :נח..נחמ..נחמן..

מוחלפת אצל  סבינה  ב:ק...קו.. קורונה..דיי !!!!!!!. וכך הלאה והלאה  איור רודף איור. שיח הצבר מצמיח  פירות בצורת קורונות. ליקוי חמה בתאריך 26.6 הופך לחצי שמש קורונית. יש גם מדליות ספורט  שקרונות מושחלות על  סרטים צבעוניים, "ארץ חלב דבש  וקורונה" הם שניים נושאים במוט אשכול ענבים שכולו.... קורונות. רמזור ששלושת  צבעיו הופכים להיות קורונות. גם הפסל   של מנשה קדישמן ברחבת "הבימה"  הופך להיות  3 קורונות אלכסוניות.

    ראש  השנה העברי   ת.ש.פ.א מאופיין    בפרי הרימון שהפך  לקורונה.

ארונו של האדמ"ור המובל  בהלויה צפופה במיוחד ,מוקף  בכוכבי קרונה שחורים ודחוקים.

   חג המולד נחוג בעץ כולו  בסמלי קורונה צבעוניים כשבראשו כוכב צהוב.  שנת  2021 נכנסת  כששני  האפסים הופכים כמובן לגלגלי קורונה וסיפרת ה-1 הופכת להיות לזריקה  הפוגעת  במטרה.

    האוסף כולו מסתיים בתיבת בחירות  כשהקורונה מוכנסת לפתחה של התיבה והכותרת  היא "מדינה חולה".

וכן, לא  לשכוח את העוגה הקונורואית  שבתווך  נר יחיד דולק,ומעל לו שרשרת קורנות צבעוניות "יום הולדת ראשון לקורונה".

וכפי שיש לצפות מסבינה סעד   אצלה האופטימיות עוד תחגוג, והיא  תסגור את האירוע  הזה סופית כשהמגפה תחלוף לה, בעוד איורים שמחים ומלאי תקווה.

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
לינק לציורים שהם נושא הכתבה
סבינה סעד 03.01.21 (20:06)
2.
לינק לסידרת העבודות על נגיף הקורונה
סבינה סעד 03.01.21 (20:17)
3.
תודה סבינה
מובי דיק 03.01.21 (22:51)