מס' צפיות - 819
דירוג ממוצע -
למי קרא גו'זפה וורדי "פאפא"
בעקבות תוכניתו של מיכאל אוהד "האופרה שלא נכתבה"
מאת: מובי דיק 07/12/20 (23:39)

    28 אופרות כתב וורדי שנולד ב-1813, 3 מהן היו לפי המחזות של  ויליאם שקספיר : מקבת, אותלו ופלסטף.

    וורדי היה מעורב בחילופי מכתבים הדוק עם  כותבי התמלילים שלו:"יש לעבור על סיום מערכה שניה ולערוך בה שינויים. אני מחפש משהו נועז ואם אתה אומר לי שכך עושים בליני ודוניצטיי, אני  לא בוחר בדרך שלהם, אני רוצה משהו אחר, למשל  את "המלך ליר ", של שקספיר, ליר שהוא מלך מכף רגל ועד ראש".

       "המלך ליר" מטריד באובססיה את וורדי מחצית המאה וכשוורדי אומר  "פאפא" הוא מתכוון  לשקספיר.

     כיוון שהמחזאי מטיל עליו מורא, החליט  להתמקד קודם כל ב"מקבת" :"במחזה של פאפא אין מקהלה אבל יש מכשפות מזמרות".   באופרה של וורדי קיימות  3 מקהלות ובהן תריסר מכשפות.    ולליבריטן  שלו הוא כותב "אני  שולח לך סקיצה

של אריה, אבל אתה אל תשלח לי חרוז מיותר". לרוע המזל של המלחין התמלילן  חרזן גרוע והוא מעביר את עבודת התמליל לאריגו בויטו,מלחין בעצמו,משורר  ואיש אשכולות "אני  צריך שליידי מקבת  לא תהיה אלגנטית אלא זמרת עם קול מחוספס,צרוד.

(ברקע  משמיעים  את האריה מפי מריה קלאס).  הקהל המלינזי בשנת  1847 לא מתלהב מ"מקבת" : היכן  מקהלת העבריים של  נבוקו, רוצים לשמוע משהו  הדומה ל"לה דונה  מוביליה" של "ריגולטו", הנושא הזה של מקבת אפל ומדכא, נראה  כי וורדי קרא את "פאפא"  בצורה שיטחית" כך  זועקים העיתונים,  וורדי  משיב "ליר, ליר, אמש קראתי בו בפעם  ה-101, צריך להזכר שוב בדמויות  המרכזיות, במלך, בבנותיו  קורדליה,גונהיל, רגן".

    ורדי כבר בן   60,הוא כובש את העולם  ב-1871 עם"ריגולטו", "אאידה" בשנת 1871 אבל הוא בשלו: "עד היום  אני חולם עדיין  על ליר" (ברקע  שומעים את ארית הסיום של אאידה ורדמס כשהם קבורים מתחת למקדש). 

    אחרי האופרה הזו, משתררת שתיקה  של  16 שנה.

    בני גילו סובלים מלומבגו, טחורים, ושאר מיחושים   ואילו הוא, הזקן, בריא כמו שור, עובד בגינתו   בעיר  הקטנה אגטה, אבל אופרה חדשה?  אין.

   בשנת 1887 בגיל 74 המאסטרו מכין הפתעה. הוא כותב לאריגו "לא תאמין, אני כותב כמעט בחתרת" כאן   מכוון להולדת  האופרה החדשה שלו "אותלו" לפי פאפא שקספיר. "לו  הייתי יאגו הייתי מתנהג בקלות הדעת. איזה טיפוס הוא יאגו, איך עלי

לתפוס אותו. והיכן  פגש  פאפא מלאך כמו דסדמונה. תתפלל אריגו שאוכל למצוא אריה עבור המלאך הזה". נסתיימה המלאכה, הבכורה מתקרבת  וורדי חוזר ומלטש אותה.. "לו הייתי צעיר ב-30 שנה הייתי  מתחיל באופרה חדשה. אבל  העתונות

מקלקלת את השורה, אני  שומע    שאני,וורדי,   מחפש ליצור אופרה קומית ?"

    בהיותו  בן 80 חוזר וורדי  לאריגו שוב "הפעם   פאפא שקספיר מגיש לי אופרה בופה "פלסטף" לפי "נשי וינדזור העליזות",

התוכן בגדול   הוא  שזקן נואף   נופל טרף לנשות וינדזור המהתלות בו. בראוו,3  פעמים  בראוו, אני מקווה שאתה עובד  במרץ. אני  מתמקד בסצנה של פלסטף  עם  הגברת פייג'. הוא מנסה לחבקה והיא צוחקת בהיותה מסבה על כריות הספה.

כך עם  כרס כזו !!! בוש והיכלם  סר פלסטף ".

  הוא  בן 90 והקהל לא מרפה ממנו, אבל וורדי עם הדיבוק  שלו "המלך ליר" חוזר אלי בלילה, מימינו השוטר ומשמאלו המטורף.  "אינסו אונטבילה" ההר הזה  ששמו לפני גבוה מדי, לא אוכל להעפיל  אליו".

    ב-1901  בן 88 הוא נפטר. העיתונאים  עטים  על ביתו, כדי לפתור את תעלומת המלך והמזוודה בה  מאוחסנות הסקיצות והתווים. אבל הזקן מסר  את הוראותיו טרם  מותו : לשרוף את כל החומר  הכתוב.

    מאז  אף     מלחין  לא  נגע ב"מלך ליר" של  "פאפא", ושום   מוזיקאי   לא העפיל  להר  להתמודד עם סיפור אלמותי כזה..

    

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר