מס' צפיות - 895
דירוג ממוצע -
כך נשמעת המוסיקה של אהבה מטורפת (פוליה)
קונצרט של התזמורת "בארוקדה" במסגרת שידור ישיר במגבלות הקורונה.
מאת: מובי דיק 01/07/20 (13:19)

   הם לא להקת קצב מודרנית, הכלים שלהם  בעלי שמות מוזרים : ויולה דה  גמבה, תאורבו, כנור,אבוב,באסון,חצוצרה - בארוקאיים.

   וכך מנגישים   להקה ידועה שכזו לפני מאזינים אינטרנטיים כשהאולמות ריקים מקהל.

  הקונצרט  שנמשך  שעה  ו-20 נפתח בהרצאה קצרה של  דר' אלון קליבנוב, היסטוריון ,מאזין וידען של  מוסיקה קלאסית שעמית טיפנברון  המנהל  המוסיקלי , פותח  ומציגו .קליבנוב : הכנסיה   בימי הביניים לא הכניסה  לאולמות שלה כלים אינסטרומנטליים, אולם  כשהאיסלם כבש את חצי האי האיברי, התמזגו שתי האסכולות  , השירה  וכלי הנגינה וכך יש לנו את  המוסיקה הבארוקית.  למנצח בהרכב זה  לא היה כמעט תפקיד, כי התוים  היו בסיס לאינטרפטציה חופשית, ולנגנים  היה מקום  לחרות אמנותית, אפילו  לאלתר בין הצלילים  הארוכים  או  הצלילים  הגבוהים.

   לתוכנית הזו  היה קו משותף שנבחר  בהיותו  קליל "פוליה" שמשמעו  "השגעון הספרדי" מנגינה עתיקה ספרדית אולי מימי הביניים המשויכת בדרך  כלל  לקורלי. עליה נעשו אין ספור עיבודים.  בזמנו  להיות מושפע  או להכליל ביצירה  צלילים  של מלחין אחר  היה מקובל ולא לנחשב  לגניבה מוסיקלית .   כך עשה כאן בקונצרט הזה    טיפנברון שעיבד  יצירה של  מרן מרה לויולה דה גמבה, שאף היא עברה  שנויים,   ונחשבה כגילגול  של הלאוטה.  כן  התווספו עוד קטעים  התואמים את  ה"פוליה"  שנוגנו    במנדולינות או  בנבל  כרומטי   השונה מהנבל של    התקופה   העכשוית.

  לסיום הזמרת  יעלה  אביטל שרה  3 מקבצים  האחד באנגלית עם  המלחין פרסל, בספרדית ובמיקבץ איטלקי.

   הקבוצה "בארוקדה"  אולי  לא נחשבת  ללהקת קצב מודרנית, אבל כל אחד מהם מצויד  בדינמיות,מרץ וחיות והכלים המשונים  שבידם גורמים למאזין הספון בביתו מול מחשבו, לא לעשות חשבון לאף אחד :תיפוף ברגליו, הגוף הנע לקצב  הטרנטולה (פוליה) מצדיק את השעה ו-20 שמביאה לנו תזמורת  "בארקודה".

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר