מס' צפיות - 1069
דירוג ממוצע -
מהרפת בקיבוץ אורים לבמות האופרה הגדולות בעולם
לרגל תוכניתו של ברוך אסקרוב ב"כאן תרבות" -"מפתח סול"
מאת: מובי דיק 21/03/20 (08:34)

    זאת הכותרת שנתן מתי זיתי-אלבוים   ז"ל בשנת 2007 לתוכניתו ששודרה ב"קול המוסיקה", התוכנית שארכה שעתיים  עסקה   בזמר  הטנור הבינלאומי ניקולה(ניקו) ניסים תג'ר.

    ניסים נולד בבולגריה ארץ המתגאה  בכמה  זמרים   מפורסמים  כמו בוריס קריסטוף,רפאל אריה היהודי, ומאז  המאה  ה-20

מצטרף לפאנל  זה  ,ניסים תג'ר שלנו .

  ניסים  שנולד בבולגריה מגיע עם משפחתו הציונית ומצטרף כנער להקמת הקיבוץ אורים,אחד מישובי  ה-11 הנקודות שעלו 

להתישבות בנגב. מקצועו רפתן מצטיין   בחליבה והפרות בעצם הן הראשונות ששמעו את קולו. הוא מקבל   היתר לנסוע  לתל אביב ולקבל שיעורי פיתוח קול. מעתה הכל מתגלגל ,מזל או מקרה?  שמו הגיע לאוזניו של נדבן ידוע יהודי איטלקי, ששולח אותו

הישר  לבירה האופרות, מילנו  ומממן  גם את שיעורי פיתוח הקול   עם  טובי המורים.  תג'ר חרוץ  ובעל משמעת של 

רפתן, לומד מספר אופרות  בעל פה, מה שנותן לו אפשרות להכנס לאודיציות ולקבל   תפקידים  ראשיים קשים,אופרות  שלא מוכרות, שטנורים אחרים  לא היו מסוגלים  לבצעם. המעגל מתרחב ושמו מתפרסם  בכל אירופה ובאמריקה, השמים  הם הגבול.

     

   השנים היטיבו אתו והוא חולש על מיגוון אופרות חדשניות, חורש את כל הבמות, מגיע לארץ בזמני מלחמות ותורם את קולו במופעים שונים לפני חיילי צה"ל.

    היום כשהוא  גימלאי מלמד תלמידים  מכל הארצות ואף ישראליים בהם, ותקוותו  למצוא זמר שיוכל להכיל את נסיונו יחד עם   כמויות החומר שיש ברשותו. 

   העורך ברוך אסקרוב  מ"מפתח סול" שהכיר  את תג'ר מתוכניות   יוטיוב, אחז  בשמחה את  הקשר שזרקה  לו חיה,זוגתו של מתי זיתי-אלבוים ז"ל  להתוודע  לתג'ר, וכך בהיותו במילנו  נפגש את  הזמר, והזמינו  לאולפן ההקלטות לכשיגיע לישראל.

   והעת הגיעה, תג'ר בגיל מתקרב ל-90 , יושב באולפן מול אסקרוב  שחוטי חיבה נקשרו  ביניהם מאז פגישתם הראשונה במילנו.

      בהקלטה אנחנו  מקבלים  אנקדוטות משעשעות   על  מנצחים  ידועים,זמרים   וכל ההולך מאחורי הקלעים. לא פעם שניהם   נזכרים באיזו אריה ומזמזים אותה. אסקרוב   ברגישות וידע מנסה להכניסו  למסלול   התשובות לשאלות, כי תג'ר הגדוש בזכרנות מדויקים  איך היה באופרה זו, ומה קרה  בהופעה אחרת, קופץ מנושא לנושא.  

     בסופו של הראיון  אסקרוב, מביא  את הטנור  שיספר משהו גם על חייו האישיים, וכאן השומעים יכולים  "לראות" במו עיניהם  את   הבכי העצור של תג'ר. מה שמעלה  בדמיוננו את  הליצן מהאופרה  "הליצנים"  של לאון קבלו,  אופרה שהיתה שגורה בפיו של  תג'ר.  

   אסקרוב: ניסים, מה אתה למעשה,בולגרי,ישראלי או איטלקי "

   ניסים  : ישראלי כמובן.

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
תיאור מדויק של תוכנית נפלאה ומרגשת
הילה זך 21.03.20 (13:19)
2.
תודה הילה.
מובי דיק 04.04.20 (08:02)