מס' צפיות - 1131
דירוג ממוצע -
ידע כל שקרן שיש שקרנים טובים ממנו
על הסרט "השקרן הטוב" עם אלן מירן,איאן מקלן וג'ים קרטר. הסרט יצא לאקרנים השנה,ביים ביל קונרון עפ"י תסריט של ג'פרי האצ'ר ולפי הרומן של ניקולאס סרל.
מאת: מובי דיק 16/12/19 (17:45)

      מחקר שנערך  באוניברסיטת מסצו'סטס ב-2002 קובע  שאדם  ישקר בשיחת חולין  כ-2-3 פעמים תוך  10 דקות. בסרט הזה השקרים מתמשכים מעבר לזמן הנוכחי. זהו סרט אמריקאי המוגדר כמותחן פשע. כאן  יהיו שקרים,  התחזויות ,מרמה וגם

רצח  על הדרך, הכל בצורה אלגנטית עם טוויסטים לא צפויים.

 

    הפתיח מתמקד בשני מבוגרים המחפשים  כל אחד מהם,בצ'ט להכיר בן זוג, לכאורה מעשה  יום יומי. בטי-הלן  מירן, ורוי- איאן  מקלן, נפגשים בצורה זו. הם  מוצאים חן אחד בעיני השני. אלא שרוי לא נכנס  ברגל ימין  להרפתקאה, הוא  הופך להיות צולע שמתקשה להשתמש במדרגות דירתו. בטי  כמובן   מזמינה אותו לביתה למרות ש"הנכד" שלה מתנגד לצעד זה.

   אלא  שמתברר כי הצולע הזה הוא  איש דינמי ואנרגטי,בין  הזמנים אץ רץ עם  תיקו למשרד בו הוא שותף  לדבר מרמה עם  וינסנט הוא  ג'ים  קרטר הידוע לנו   מהסדרה "אדונים ומשרתים",   עבודתם  היא  לשכנע משקיעים  להפקיד את כספם למול ההשקעה שלהם. ככל  שהסכום יהיה  גבוה יהיו הרווחים  גבוהים  אף הם. אלא  שמיד עם חתימת ההסכם, מושכים השניים  במידית את הכסף.

   מאחר ורוי מעריך את הונה של בטי האלמנה  בכמה מליונים הם מנסים לשכנע אותה  להכנס  להסכם איתם וזה למרות ש"הנכד" מתנגד לכל מהלך כזה של  סבתו.  השניים  נוסעים  לחופש לברלין,אם כי   רוי  לא שש להגיע לשם. "הנכד" מגלה  כי הפסאדה שמציג  רוי לפניהם   מלאה   בשקרים, הוא יודע גרמנית למרות שהכחיש זאת,הסתבר כי גנב את  זהותו של  קצין בריטי שנרצח  ע"י פושע נאצי, אבל הוא   מתרץ כל  סטיה בשקר    הגיוני,   מה שלא מונע מבטי להמשיך   ביחסים איתו.

   המצלמה עושה  קאט ומעבירה אותנו לתקופת העבר   בברלין,  בה אנו מתוודעים לרוי הצעיר סטודנט עני שמלמד אנגלית את הקטנה בבנות משפחה אמידה. הנערה הזו מחבבת את איאן והיא אפילו גוזרת תלתל  משערו ומכניסה  אותו לתליון שלה.(מה שישמש  בעתיד לקביעת ד.נ.א  של רוי המתחזה) בערב  אחד  הבנות רוקדות ואחת מהן  לוקחת את רוי לרקוד, היא נצמדת אליו והוא נדלק ומנשק אותה, צעד שמביא  לסילוקו מהמקום.

    אנחנו חוזרים להווה לשגרת יומם של  רוי  ובטי. סוף סוף  עמלו של רוי נושא פרי, היא מפקידה  את הונה   והוא כנגדה ,משקיע" רק 100 אלף  דולרים שהרי הוא נחשב כאדם דל אמצעים לעומתה.מאחר והם צריכים למצוא סיסמא שתשמש כל אחד מהם  לראות מה מתרחש בחשבון  בטי מצביעה על  ציור של  פרחי ליליות, כן  זו תהיה  הסיסמא :ליליות.

   למחרת רוי יוצא בחפזון מהדירה ועליו  תיק גדוש בבגדים, כי הרי  הוא כבר לא זקוק לדירה של בטי. הוא מספר לשותפו 

וינסנט כי החליט להוציא את כל  הכסף שלה, ואילו  השותף  שואל: אתה  לא תשאיר לה אפילו פרוטה? כמובן שלא. אלא כשהוא מנסה למצוא בתרמילו את  הלאפטופ כדי לעשות את  פעולת ההעברה,הוא  לא מוצא אותו. בבהלה הוא חוזר לדירה,בטי

יושבת בנחת ומסביבה  הכל  מרוקן.                   

   כמובן שכאן מתחיל  כל  הסיפור להתבהר אלא שאני לא מתכוונת לספר את העוקץ

המופנה  הפעם לשקרן רוי.  אולי הוא שקרן טוב אבל יש מי טובים ממנו. רמז קטן:  בטי  ורוי נפגשו כבר בעבר מבלי שאחד מהם   יהיה מודע מה צופן להם  העתיד.

   אהבתי את הטוויסטים המפוזרים בסרט העשוי כהלכה במיוחד את המשחק המבריק  של השחקנים, אמנם  המעבר לעבר

נראה אולי  מאולץ אבל הוא הכרחי להבנת ההווה.

   פרקי העבר אולי ניראים  מאולצים אבל יש להם כמובן  קשר חשוב להווה.  רק רמז  קטן: בטי ורוי  נפגשו כבר בעבר  מבלי שאף אחד יהיה מודע  מה העבר צופן להם.

 

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר