מס' צפיות - 1463
דירוג ממוצע -
ביקורת : מוסר השילומים
בסרטם "מוסר שילומים - המלחמה נמשכת" יוצאים גיא מרוז ואורלי וילנאי פדרבוש בעקבות ועדת התביעות. המשפט "ועדת התביעות ישמחו כשכל ניצולי השואה ימותו" המופיע בסרט, מספיק בשביל להבין שזה אחד הסרטים הראויים והמזעזעים שנעשו פה.
מאת: zvidoc 01/05/08 (01:25)

אבי ז"ל, היה ניצול יחיד ממשפחה ממנהיים, הוא כמו אימי תיבדל לחיים, סירבו כי יקראו להם "ניצולי שואה" , הרי הם לא היו באושוויץ, הורי אבי ומשפחתו ניספו שם, אבל שניהם היו במחנות אשר משטר וישי הפעיל למען הנאצים והם הצליחו להגיע כפליטים לשוויץ, "ניצולים דה-לוקס". ונכון הם הגיעו באניה הליגלית הראשונה אשר יצאה מאירופה אחרי הפסקת הלוחמה ("פלוס-אולטרה"- עליה-ואלנסיה. דבר, י"א בתמוז תש"ה, 22 ביוני 1945, עמ' 2 ('הטור השביעי') חתום: נתן א. שיר בעקבות ידיעה בעתון ש"באניה 'פלוס-אולטרה' מואלנסיה, שהביאה עולים לחיפה, נולדה תינוקת ונקרא שמה 'עליה-ולנסיה'".


חזר ונדפס ב'הטור השביעי' (תש"ח), עמ' 118־120; ב'הטור השביעי', עד תשי"ד (תשכ"ב), עמ' 94־96; ב'הטור השביעי', ספר ראשון (תשל"ב), עמ' 94־96 וב'הטור השביעי תש"ח' (מהדורה מחודשת), עמ' 117־119.) יחד עם קבוצה אשר הוכשרה לעליה התישבותית ובאמת , צריך לומר כי , ילדותי בתור "דור שני" לא נראתה טראומטית וחייתי בין אנשים אשר בניית הארץ הייתה חשובה להם וכל עשייה הייתה מונחית ציונות.הנגיעה הקרובה שלי עם השואה התעוררה הרבה יותר מאוחר ולא אפרט על כך כעת.

 

אחזור לאבי- אשר אמר לי לעיתים קרובות , מספר משפטי מפתח אשר בוודאי עזרו לו לחיות את האובדן חיי שפיות מלאים: " זכור בני- הגרמנים הם הראשונים אשר סבלו מהנאצים, הוא התכוון לכל אלה אשר סרבו להיסחף בזרם הנאצי ונשלחו ראשונים למחנות ריכוז  וזה כולל כמעט את כל עושי התרבות האינטלקטואלית.        

 

משפט מפתח שני היה-" הסבל הוא דבר יחסי" כאן התכוון בייחוד לשוויצרים אשר התלוננו בזמן המלחמה כי קשה להם: היו הולכים לחנות עם תלושי מזון ועוד כל מיני אי נוחות, אבל לא ידעו מהו עוצר עם כיבוי אורות וכו. ובכל זאת אבי היה מאד רציני בנושא,כי הוא היה נגד הקצנה מכל סוג שהוא, זה בטח עניין של חינוך ואיפוק עצמי גבוה.

 

ומדוע אני מדבר על כך? מפני והערב צפיתי בתוכנית-סרט "מוסר שילומים" וחשתי כי אני רוצה לעבור דרך המסך ולהשלים איזו עבודה בלתי גמורה, הכעס על גילוי של הסיבות לכך כי יש בארץ כל-כך הרבה ניצולים מתחת לקו העוני, את עובדה זאת אני יודע כבר שנים, אך חשיפת הייתי אומר "הצוררים". חדלי האישים אשר מחזיקים בכספים לא להם על חשבון הניצולים, היורשים המטרות הנכונות .ובמקום זה, להעניק את אותם כספים לעצמם, לישיבות של מחנות אנטי ציוניים ודוסלעך מכל סוג משנורר.

 

זה מחק לי את הניסיון של אבי ז"ל למתן אותי, עוד חזק יותר מהרבה טרוניות אחרות אשר יש לי על המדינה אשר לעיתים קרובות מבזה את העשייה הציונית של הורי ובני דורם.

 

איני יודע איך אפשר לפעול נגד אותם אנשים קשים וקרי לב , אך סבורני כי הפעם המדינה, אשר במקור ואפילו זה היסטוריה, אחראית לתחילת המחדל מסיבות לא תמיד מובנות. אבל זו המדינה אשר צריכה לשים את כל כובד משקלה בנושא ולחץ את הטיפול בו מארגונים קלוקלים אלה.

 

אני מודה לאומץ אשר גילו יוצרי הסרט להראות ולהגיד גבוה את אשר הם אמרו.

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 5 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
money, money, money
חנה אייזנמן 01.05.08 (08:45)
2.
כסף, כסף, כסף, כסף... לפושע נגד האנושות
חנה אייזנמן 01.05.08 (08:49)
3.
התורמים לבנין הארץ היו בעיקר שומרי מצוות
חנה אייזנמן 01.05.08 (09:05)
4.
גב' חנה , לא אחזור בתשובה!!!!!
zvidoc 01.05.08 (13:30)
5.
למומר להכעיס (4)
חנה אייזנמן 04.07.08 (10:08)