מס' צפיות - 772
דירוג ממוצע -
1734תז קאמרטה ירושלים-בצילו של בטהובן
חיצירות מאת בטהובן,ציקובסקי ואח
מאת: elybikoret 23/02/19 (14:18)
 
 
 
1734תזמורת קאמרטה הישראלית ירושלים-בצילו של בטהובן
צילומים-יחצ'ן
 
לקאמרטה הישראלית ירושלים תחת ההנהלה המוסיקלית של אבנר  בירון שגם יסד אותה,יש תמיד תכניות מענינות ומיוחדות.כך גם היה צריך להיות בקונצרט 'בצילו של בטהובן' בסדרת כלים וקולות עם הסולנית אולריקה מלוטה מצוסופרן מגרמניה שהיתה צריכה לשיר ביצירות שנכתבו 'בצילו של בטהובן' כגון כרוביני,זיגיסמונד פון נויקום,ופרדיננד ריס-1784-1838.
 
רצה המקרה והסולנית לא יכלה להגיע בגלל מחלה והתזמורת נאלצה לשנות את התכנית והצ'לן הלל צורי ,ברגע האחרון,הסכים להופיע בקונצרט כדי לא לבטלו ולנגן במקום היצירות של המלחינים שהזכרתי פרט לפרדיננד רייס -יצירה בה היא לא היתה צריכה לשיר,את הוריאציות  על נושא רוקוקו מאת צ'יקובס'קי.
 
צורי הוא צ'לן בין לאומי מפורסם,אחד מחשובי המוסיקאים בישראל,פרופסור לצ'לו וראש המחלקה לכלי מיתר בבית הספר למוסיקה ע'ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תא.
הוא הלהיב את הקהל בנגינתו היפה ביותר,הטכניקה המקסימה שלו והוירטואוזיות בנגינתו כך שהקהל לא התאכזב כלל על שינוי התכנית.
אמנם היה יפה לשמוע מלחינים בני תקופתו של בטהובן אך  גם בלעדיהם הקונצרט היה נהדר,מבוצע כרגיל מעולה עם סולן מקסים וסימפוניה נהדרת של בטהובן.
לכל היצירות שהיו בתכנית המקורית היה מחנה משותף כל שהוא עם בטהובן.את היצירה של רספיגי -השקיעה-היתה חריגה וכנראה הוכנסה לתכנית המקורית בגלל הסולנית או לצורך גיוון קטן .
 
 
את הוריאציות צ'יקובסקי חיבר לידידו הצ'לן פיצהאגן.הוריאציות כוללות 7 וריאציות והיא מאפשרת לצ'לן להראות את הוירטואוזיות שלו בנגינה .קיימת גירסה לצ'לו ופסנתר ללא תזמורת.היצירה מאוד יפה לירית ובה בין הוריאציות גם וואלס,מנואט וסקרצו-שפרוש המילה הלצה.
 
 
כדי להכיר את סיגנון הכתיבה של ריס שהיה תלמידו ותקופה מסויימת גם מזכירו שיצירותיו כמעט ולא מנוגנות היום, שמענו פרק קצר מהסימפוניה השניה שלו.המוסיקה יפה אך קשה להרחיב את הדיבור על קטע קצר של 9 דקות מהסימפוניה.אפשר לומר על הקטע שהיה יפה,מוסיקה הרבה יותר קלה מבטובן,אוורירית ונחמדה.
הסימפוניה נכתבה בלונדון והוקדשה לבטהובן.יש הטוענים שיש בפרק הראשון בסימפוניה מלודיות המזכירות את הארואיקה אותה שמענו לסיום הקונצרט.
 
 
את הסימפוניה השלישית שלו הקדיש בטהובן לנפולאון אך כאשר האחרון הכתיר את עצמו לקיסר מחק את ההקדשה.היא ידועה גם בכינויה הארואיקה 
בסימפוניה מאראש האבל המפורסם שמנוגן  בתהלוכות אבל של אישים חשובים.
הביצוע של כל הקונצרט היה טוב מאוד.
 
היה זה קונצרט מאוד יפה למרות השינוי בתכנית.
 
לראות או לא לראות; תמיד טוב לשמוע את הקאמרטה,הן בגלל הביצוע והן בגלל התכניות היפות והלא שיגרתיות. 
 

נכתב על ידי elybikoret-אלי ליאון, 10/2/2019 22:25 
 
 


אלי ליאון

elybikoret@gmail.com

www.elybikoret.022.co.il

03-6856786
0542493488
עיתונאי-מבקר אמנות
תיאטרון,מחול,מוסיקה,קולנוע,פנאי

חבר אגודת העתונאים של תל אביב
ותא המבקרים שליד האגודה
מנהל קהילות התרבות והפנאי-אתר  מוטקה

מבקר התרבות של אתרי דעתון והפורטל שלי

מבקר גם באתרים עסקים,ק. דה מרקר.תפוז.פרשן

Word press

 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר