מס' צפיות - 1288
דירוג ממוצע -
כרמן חוזרת לאופרה הישראלית
מאת: תרבותי 29/05/18 (02:07)

בשורה משמחת ביותר לחובבי האופרה הרבים בישראל: האופרה הישראלית תעלה לבימות בחודש יולי הקרוב סדרת הופעות של האופרה כרמן האהובה והפופולרית בבית האופרה בתל אביב האופרה תוצג בגסרת הבמאי האיטלקי פרנקו זפירלי.

 

האופרה כרמן של המלחין הצרפתי ז'ורז' ביזה כבר הפכה למסורת כאן בישראל והיא מבוצעת כאן כמעט על בסיס שנתי ולעיתים קרובות היא מוצגת בישראל בהפקות האופרה הגדולות כמו המופעים במצדה, בעכו או בבריכת הסולטן בירושלים. הקהל הישראלי אוהב מאוד את האופרה המקסימה הזו ומצביע ברוב המקרים ברגלים.

 

הפעם תוצג האופרה בגרסה מיוחדת שנוצרה בעבר על ידי הבמאי האיטלקי פרנקו זפירלי ותבויים כאן ע"י גדי שכטר. על שרביט הניצוח, תהיה אחראית המנצחת קרן קמנסק שזאת תהיה הופעתה הראשונה במסגרת האופרה הישראלית.

 

ביזה כתב את האופרה המפורסמת שלו עוד במאה ה-19 לבקשת המנהל האומנותי דו לוקל ב-1873 שהזמין את היצירה מביזה וביקש שתבוסס על הסיפור של הסופר הצרפתי פרוספר מרימה. נדרשו לביזה כשנתיים לכתוב את האופרה והופעת הבכורה הייתה ב-1875. האופרה ספגה ביקורות קשות מצד המבקרים האומנותיים שטענו כי מדובר ביצירה לא מוסרית ואילו המבקרים המוזיקליים טענו כי ביזה, בדומה לוגנר, שם דגש רב מדי על התזמורת ולא על הסולנים.

 

בסופו של דבר, הפכה האופרה לאחת הידועות והמבוצעות ביותר בכל הזמנים שקטעים מתוכה מוכרים כמעט לכל אדם גם אם אינו חובב אופרה ומוסיקה קלאסית. עובדה מצערת הייתה שביזה, שמת שלושה חודשים לפני הצגת הבכורה, לא זכה לראות את הצלחתה של "כרמן" ואת הפיכתה למותג בעולם האופרה. באותו יום של הצגת הבכורה, קיבל ביזה את אות לגיון הכבוד הצרפתי.

 

כרמן זכתה לעיבודים רבים במרוצת השנים והיוותה השראה רבה למלחינים רבים. בין היתר ל"פנטזיית כרמן" של פבלו סרסטה ושל פרנץ וקסמן ועוד מלחינים נוספים. ביצירה זכתה גם לעיבודים קולנועים רבים ויצירות מחול רבות.

 

 

נ.ב. בקרוב תגיע לכאן גם האופרה סלומה של ריכרד שטראוס בהפקה גדולה ומשקעת שמביים איתי טיראן. זאת הפקה חובה לכל אוהבי האופרה בישראל.

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר