מס' צפיות - 2704
דירוג ממוצע -
מי הם יהודי עיראק? תרגום מערבית עזרא מורד
מתוך ספר שיצא לאור בערבית בשת 1930 בבגדאד מאת: אָמין אל מוּמַיָז: "בגדאד כפי שהכּרנוּהָ" – מי הם יהודי עיראק"?
מאת: עזרא מורד 03/12/15 (13:18)

מי הם יהודי עיראק?

 

מתוך ספר שיצא לאור בערבית בשת 1930 בבגדאד מאת: אָמין אל מוּמַיָז: "בגדאד כפי שהכּרנוּהָ" – מי הם יהודי עיראק"?

הם אוכלי הפֵירות הנדירים והירקות היקרים. הרי כל פעם בעונת הפירות, כשמגיעים לשוק הם ממהרים לקנות ואפילו במחירים גבוהים.

היהודי אוכל בשר בריא, טרי וכשֵׁר שנִּבְדק על ידי החכם וכן התרנגולות.

כמו-כן על פי הִלְכוֹת דָתם, עליהם להודות לאל באכילת ראשית הפְרי, על שחָיו ושֶזָּכו לטעום ממנו.  הִלְכות הדַּת שלהם מחייבות  אותם, לבדוק את שחיטת בְשר הפָּרות והצאן מפני שֶבר או מַחלה שעלולים להזיק לבני האדם.

רוב היהודים עוֹטים מיטב המלְבושים העשויים ממיטב הבָּדים האנגלים התפורים בידי מיטב המומחים לתפירה בבגדאד.

("איסלאם אם היהודים", או " ארמן", או אצל החייט ההודי "פארמה " וזאת בעיקר לתפארת חגיהם כפי שהתורה צוותה עליהם.)

מירב היהודים מְיַצְּרים את העָרָק בבתיהם ממיטב החומרים והפֵירות של החבוּשִׁים וחזֵי העוֹף השְּמֵנים.

היהודי מבַקּר בבתי הקפה המובחרים של הבגדאדים כמו: בית הקפה שעל גדת החידקל, בית הקפה פּאשָׁה, בית הקפה שָׁבַּנְדָר, בית הקפה משה ובית הקפה המובחר , שבו מִתקני בילוי ומנוחה המאפשר ניהול עסקי סחר בין מבקריו, מבלי להתמקח על המחיר שיש לשלם לבעל בית הקפה.

ליהודים מיטב ומירב המועדונים בבגדאד כמו: מועדון אֶל רָשִׁיד ומועדון לוֹרָה כָּדוִּרי והם אינם מרשים למי שאינו רצוי להירשֵׁם כְחָבר קבוע במועדונים אלה.

ליהודים מיטב בתי הספר, יסודיים ועל יסודיים, כמו: האליאנס, שַׁמָּשׁ ופְרנק עיני, ואם רצה היהודי לשלוח את בנו ללימודים גבוהים באוניברסיטאות אירופאיות הרי שביכולתו לעשות זאת, בלי תנאים, מִגְבלות או מצוקה כספית.

ואם רצה  היהודי להגֵן על זכויותיו הרי ביכולתו לשכּור את מיטב עורכי הדין ואפילו אלה המצויים מחוץ למדינה כמו במקרהוּ של העשיר היהודי שמואל ג'מילה, כאשר נעזר בָּעורך דין האנגלי המפורסם בשנות העשרים, מִסְטר ב"ארינגטון את וורד" לטיפול בתביעת בבתי המשפט.

היהודים מייבאים מיטב הפָּרוֹת האצילות החולבות וכן מיטב העופות המאולפים הנדירים כמו עופות הַמַּטְרִיציה הַתּוּכִּים והַכָּנָרים ואחרים.

היהודים הם הראשונים שייבאו רכב אמריקאי לעיראק שאברהם ושפיק עדס היו הסוכנים של חברת פורד ועזרא כדורי וקיר לוי היו סוכנים של חברת ג'נרל מוטורס.

היהודים מעריכים את התועלת התזונתית של השֵׁיזָף פרי עץ הצאלה ושתילי הדקל הטריים וסלק אדום הצלוי בעגבנייה שבעבורם משלמים כל שנדרש.

היהודים אינם אוכלים אלא דגים טריים חיים שקונים ישירות על פי כשרות ההלכה שלהם.

הם בוחרים את מיטב המקומות על גדת נהר החידקל להצבת סוכותיהם הקיציות הארעיות לבלות בהם בימי הקיץ החמים, כּמו חוף הַגָ'הוִּרִייָה וֱחוף אֶל אַעְצָ'מִיָּה שלא עזבו אותו אלא עד שסילק אותם משם המנוח נַעְמָן אֶל אַעְצָ'מִי כי חשש פֵּן ליהודים יש תכנית לְיהֵד אזור זה של אֶל אַעֱתצ'מִיָּה.

אני מעריך מאד את מדריכי השחייה, בראשות מר סוּלְטָן עָלִי שהיו מן היהודים והמדריך צָפָתִּי היה הבקיא שבהם כמו כן מעריך את המוהל היהודי שאפילו רבים מן המוסלמים היו מלים אצלו את בניהם למרות יהדוּתוֹ. כן אני מעריך את המורים לשפות לועזיות בבגדאד שכולם היו יהודים. כמו צאלח שמואל לשפה הצרפתית ויחזקאל אפנדי לשפה האנגלית ואחרים.

גדולי היבואנים למוצרי הבריאות החדישים הם יהודים ומר סאלם שמעון הוא אשר הביא לבגדאד את הבוילר והבאניו  לשימוש של הבית הבגדאדי החדיש.

גם גדולי המחסנים לממכר הבדים למיניהם כמו  מחסן שָׁאשָּה המְמוּקם בחָאן אֶל צָפָאפִיר . בֵּית חַקָּאק הם אשר יִבְּאוּ את מכונות התפירה סינגר ואת הגרמפון עם הפטיפון לעיראק .   

הכותב הוא איש חינוך, משורר, סופר ועורך ספרות. למידע נוסף: "עזרא מורד" בוויקיפדיה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר