מס' צפיות - 1097
דירוג ממוצע -
ביקורת הצגה- ויסעו ויחנו, הקאמרי
חוויה אמנותית לאוהבי הלא מקובל, התנ"ך והקראות המשוחקות בלווי מוסיקה מענינת. מופע המוגש בחן רב, רגש וביצוע מצויין ע'י כל חברי האנסמבל.
מאת: elybikoret 04/04/08 (08:30)

אנסמבל עיתים-רינה ירושלמי נוסד בשנת 1989. מאז הוא פועל כקבוצת תיאטרון נסיוני בשיתוף עם תיאטרון הקאמרי הבודק את המדיום התיאטרוני.  

 

השפה התיאטרונית של האנסמבל שונה מהשפה של תיאטרון רגיל ולעתים אנו שואלים את עצמנו האם הינו רוצים לראות שפה זו שנהוגה באנסמבל בכל התיאטראות המצויים בארץ. נראה לי שטוב שיש אנסמבל נסיוני כזה המעלה עיבודים לטקסטים קלאסיים הנעשים בשפה המיוחדת של רנה ירושלמי - בעלת פרס ישראל בתחום התיאטרון לשנת תשס"ח.  

 

הפעם ראינו את "ויסעו ויחנו" שהוא תמצית מהמופע "ויאמר וילך" שארבעת חלקיו נמשכים כשמונה שעות ואשר זכה להצלחה  בארץ ובעולם. בתמצית זו רואים 17 קטעים שונים המהוים פסוקים מהתנ"ך בלשונם המקורית המבוצעים ע"י האנסמבל המורכב מ 4 איש הנמצאים כל הזמן על הבמה. בחלק מהקטעים הם יושבים בצד ובחלק אחר מבצעים את הקטעים כיחידים,זוגות או הלהקה כולה.  

 

אין במופע עלילה כוון שבעיבודים של ירושלמי אין הכרח שהיא-העלילה תהיה במרכז. מתקבל מופע שהוא בעצם הקראה אמנותית של פסוקי תנ"ך ללא קשר ביניהם המשלבת משחק, תנועות, הבעות, דימויים ויזואליים, העמדות, מוסיקה, שירה ומעמדים שונים או תנועות מינימליות, עמידה במקום או תנועות ידיים.

 

החוויה הנוצרת היא השילוב של כל המרכיבים הללו ביחד. אין מכנה משותף והקטעים שנבחרו הנם עפ"י טעמה האישי של הבמאית והמעבדת רנה ירושלמי בשיתוף השחקנים.

  

המוסיקה מאת ישראל ברייט וארקדי דוכין אבסטרקטית מצוינת ונהדרת ולפעמים חוזרת פעמים אין ספור באותו קטע תנכי על אותם הצלילים אך בשום אופן אי אפשר להגיד שחזרה זו הופכת את המוסיקה למונוטונית  או משעממת אלא להפך משתלבת היטב בהגשת הפסוקים או השיר מהתנ"ך ומוסיפה רבות להצלחה.  

 

אם היתי צריך לבחור קטע יחיד מתוך המופע היתי בוחר ללא ספק את הביצוע של נעם בן אזר לקטע מבראשית א' "בראשית ברא אלהים..." ולאחריו הקטע המבוצע ע"י כל הלהקה מתוך שמות כ' "לא תגנוב לא תשא את שם ה'...".  

 

לסיכום זהו מופע מיוחד ,מענין,חריג בנוף התיאטרלי שלנו ,תיאטרון לא כפי שאנו רגילים לראות.  

 

לראות או לא לראות: חוויה אמנותית לאוהבי הלא מקובל ,התנ"ך והקראות המשוחקות בלווי מוסיקה מענינת.  מופע המוגש בחן רב,רגש וביצוע מצויין ע'י כל חברי האנסמבל.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר