מס' צפיות - 6326
דירוג ממוצע -
הקרע הארמי
על הקרע בין סרן במיל' שאדי ח'לול והכומר גבריאל נדאף
מאת: בן-ראובן 20/02/15 (19:23)

לפני כמה חודשים (ספטמבר 2014) הכירה מדינת ישראל בלאום הארמי כלאום רשמי וכאפשרות להגדרה עצמאית של כ-130,000 אזרחי מדינת ישראל, בני 5 הכנסיות הסיריאניות בארץ.

מאז נוצר קרע בין שתי קבוצות בלאום הארמי החדש: העמותה הארמית-נוצרית בישראל (בראשה סרן במיל' שאדי ח'לול) ופורום גיוס העדה הנוצרית בישראל (בראשה הכומר גבריאל נדאף).

אל נא תתבלבלו בין הפורום שציינתי לבין הפורום לגיוס העדה הנוצרית, שהתחיל את כל המהפכה הארמית, שעדיין נשאר בשליטת איהאב שלאיין, יו"ר הפורום לשעבר ומתומכי שאדי ח'לול.

הקרע התחיל ממש אחרי ההכרה בלאום הארמי והעזיבה של שאדי ח'לול (יחד עם איהאב שלאיין) את הפורום לגיוס העדה הנוצרית. הביטוי הראשוני שלו היה בטקס רשמי של הפורום, בנוכחות שר הפנים לשעבר, גדעון סער (ליכוד), שאליו לא הוזמן שאדי ח'לול או איהאב שלאיין - למרות שפעל להכרה בלאום הארמי עוד משנת 2007.

יש לציין ששניהם, ח'לול ונדאף, פעלו רבות למען ההכרה בלאום הארמי, אך, שאדי ח'לול פעל יותר. ראשית, העמותה הקשורה לארמיות, הראשונה שנרשמה בארץ, היתה "ארם - עמותה ארמית נוצרית בישראל", שבראשה עומד שאדי ח'לול ונרשמה כעמותה במדינת ישראל ב-2010. שאדי ח'לול, ואחיו אמיר ח'לול, הם מבין דוברי הארמית היחידים בארץ וב-2011 קיבלו אישור ממשרד החינוך להקים חוגים וקורסים, למבוגרים ולילדים, ללימוד ארמית, מטעם העמותה. זאת בנוסף לכך שהיה הראשון לשנות את הלאום לארמי, מבין המבוגרים, ובנו, יעקב ח'לול, היה לארמי הראשון במדינת ישראל.

ב-16 לאוקטובר, 2012, הופיע גבריאל נדאף באחד מכנסי הפורום לגיוס העדה הנוצרית (שהקים איהאב שלאיין), והיה לכומר, או לאיש הדת הנוצרי, היחיד שתמך בפעולה - מאז הפך להיות "האב הרוחני" של הפורום - בלי כוח או סמכות אמיתית בארגון עצמו.

בחזרה לקרע עצמו - לאחר ההכרה בלאום, שאדי ח'לול עזב את הפורום כדי להתמקד בעבודתו בעמותה הארמית נוצרית, "ארם", ולקדם את הארמיות בציבוריות הישראלית.

אינני יודע מה קרה בין השניים שהביא לאיבה, אך כנראה גבריאל נדאף, וסביבתו, החלו לפעול להגדיר מחדש את פעילותו של נדאף ופעילותו ח'לול - כך שפעילותו של נדאף מתרחבת (עד היותו דמוי "הרצל" של הארמים) ושל ח'לול קטנה אקספוננציאלית (עד להפיכתו מ"אליעזר בן-יהודה" של הארמים, למוקצה). 

פורום גיוס העדה הנוצרית, כעת עמותה רשומה (ע"ר), פועלת ממשרד רחב בנצרת ומעודדת גיוס של נוצרים לצה"ל. כמובן, פעילות מרהיבה וחשובה, משכמה ומעלה.

הפורום עצמו, המונהג על ידי נדאף כעת, אף קיבע את עצמו כמרכז פעילותם של ארמים נוצרים תוך שפרסם הודעה לתקשורת שבה הדגישה העמותה כי אף מחבריה לא מתמודד לכנסת ה-20, וזאת לאחר כניסתו של שאדי ח'לול לרשימת "ישראל ביתנו" לכנסת ה-20 והקמתו של ארגון פוליטי הנקרא "בני הברית החדשה", שבראשו עומד אביו של יו"ר הפורום לשעבר איהאב שלאיין, בישארה שלאיין.

הקרע הגיע לרמה של הכפשות הדדיות, ביניהן ביטול מרומז על היותו של גבריאל נדאף, לכאורה, אופורטוניסט, וכך גם הכפשות פחות מרומזות משני הצדדים.

האווירה עויינת בין הפלגים - וזאת לצערה של האומה הארמית, העולמית, המתחדשת.

נקווה שהקטע ההיסטורי הקצר הזה יהיה בר חלוף במהרה וזכויות הארמים תעודפנה על פני אופורטוניזם, אגואיזם ותאווה.

הכותב הוא עברי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
חייבים ליישר ההדורים
גבי 22.02.15 (08:52)