מס' צפיות - 2085
דירוג ממוצע -
ביקורת: קרקירה – יצירה תיאטרלית המשלבת משחק, בישול בידי שפית ווידיאו ארט
החזרה לחיק האימא הבשלנית - על פי אלבר כהן - (בית המידות והבימה, פסטיבל הלדינו)
מאת: חיים נוי 10/01/15 (14:19)

ביקורת: קרקירה – יצירה תיאטרלית המשלבת משחק, בישול בידי שפית ווידיאו ארט – החזרה לחיק האימא הבשלנית  - על פי אלבר כהן - (בית המידות והבימה, פסטיבל הלדינו)

מאת חיים נוי

"קרקירה" היא יצירה תיאטרלית, המבוססת על "הספר אשר לאמי" מאת הסופר היהודי-צרפתי אלבר כהן והיא מאופיינת בתצורה ייחודית ומעניינת: שילוב של הצגה תיאטרלית , בישול , במקביל, של מנות גורמה אתניות והגשתן לקהל הצופים. כל המופע מלווה בוידיאו ארט והתשלובת הכללית מעניקה לצופים חוויה של הצגה אפופה בניחוחות מהמטבח היהודי המסורתי, של בית אימא.

המדובר ביצירה בימתית משותפת לשמואל רפאל ורקפת לוי. את העיבוד לבמה, בימוי ועיצוב ערכה רקפת לוי.

אלבר, סופר ידוע ודיפלומט, נקלע לליל משבר. בלילה הזה הוא מייחל לחזור לחיק אימו עליה השלום, יהודיה-ספרדייה, בשלנית למופת, מבינה וחומלת. הוא יבקש מאמו כפרה ומחילה,זיכרונותיו יתמזגו בזיכרונותיה, והמאמץ "לסגור מעגל" ולתקן את העבר האבוד, יפגישו את אלבר עם דמות של אם, שונה מאוד מזו שהכיר בעבר.

ההצגה בחלל העתיק והמשופץ של בית המידות ברחוב לילינבלום בתל אביב היא מעניינת ויוצאת דופן. היא מתקיימת בבנין שהוקם בשנת 1909 כאחד מבתיה הראשונים של אחוזת בית, בסגנון איטלקי עות'מאני. אשתקד שופץ הבניין על ידי האדריכל אורי גור כהופעה של אדריכלות אקולוגית אורגנית עכשווית. הבית מארח מפגשים ומופעים לשוחרי תרבות.

יפעת אהרוני מגלמת את לואיזה, האימא הבשלנית והיא מפגינה משחק דרמטי מעולה, שזור בתנועות מחול ושיר ויכולת משחקית משובחת.

אלעד קונפינו מגלם את אלבר ומשחקו יפה מאוד, ראוי ומוצלח.

נטשה מנטל, שחקנית מצוינת, בעלת ביצועי משחק נהדרים, מפגינה בנוסף למשחק משובח גם יכולות גסטרונומיות בתפקיד הסו-שף, המסייעת לשפית בהכנת הארוחות הנוסטלגיות והגשתן.

השפית והגסטרונומית הילה הלפרט הפליאה בהכנת מטעמים מהמטבח היהודי המסורתי, נוסח בלקן וספרד, עם טויסטים מיוחדים המשלבים טעמים מעודנים ופיקנטיים כאחד. הילה מבשלת ומכינה את הארוחה תוך כדי ההצגה, מאחורי השולחן הראשי המהווה נספח לבמה. הילה גם מתבלת את ההכנה בסיפורים אישיים על בישול ומתכונים ומפרטת את מרכיבי כל מנה.

הקהל מוזמן לטעום מן המנות הראשונות והעיקריות ובסיום, כולם נהנים ממנה אחרונה ועם כוס משקה חם.

דניאל סלומון עיצב את המוזיקה ונמרוד גטר אחראי לצילום הוידיאו ארט המלווים את המופע. את הוידיאו ערכה מעיין מגדל.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 

צילום- גדי דגון

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר