מס' צפיות - 2201
דירוג ממוצע -
ביקורת: "ולדימיר" – דירת השותפים הופכת לזירת אימה – מותחן דרמטי מעולה שישתתף בפ
העלילה עוסקת בשלושה צעירים מובטלים, שניים מהם סטודנטים, החולקים דירה עלובה באחד הפרברים ומתקיימים בדוחק. כאשר החובות מעיקים, הם מחליטים לצרף שותף רביעי לדירה, ולדימיר, אדם מבוגר מהם שכולו הוא חידה. ולדימיר מכניס סדר בדירה, מסייע במצוקת החובות, מתקן פגמים וליקויים בדירה ומנסה לחנך את הצעירים כיצד להתנהל.
מאת: חיים נוי 24/12/14 (10:34)

 

ביקורת: "ולדימיר" – דירת השותפים הופכת לזירת אימה – מותחן דרמטי מעולה שישתתף בפסטיבל בסלובניה – בית צבי

 

מאת חיים נוי

"ולדימיר" היא הצגת מתח דרמטית מעולה מאת המחזאי הסלובני מתיה זופנצ'יץ' שתשתתף השנה בפסטיבל התיאטרון בסלובניה. הבמאי המוכשר יונתן אסתרקין שגם אחראי לנוסח העברי של המחזה, העולה בבית צבי ברמת גן, ליהטט עם להקת שחקנים מרשימה והתוצאה היא חוויה תיאטרלית של דרמה נוקבת, מותחת, מרגשת וקולחת.

הצגה קודמת של המחזאי הסלובני, הפרוזדור, כבר עלתה אשתקד בבית צבי וזכתה להצלחה רבה.

"ולדימיר" נכתב ב-1997 ועלה שנתיים לאחר מכן וזכה לפרסי תיאטרון בסלובניה ובאירופה. זו הצגה העולה לראשונה בישראל.

העלילה עוסקת בשלושה צעירים מובטלים, שניים מהם סטודנטים, החולקים דירה עלובה באחד הפרברים ומתקיימים בדוחק. כאשר החובות מעיקים, הם מחליטים לצרף שותף רביעי לדירה, ולדימיר, אדם מבוגר מהם שכולו הוא חידה. ולדימיר מכניס סדר בדירה, מסייע במצוקת החובות, מתקן פגמים וליקויים בדירה ומנסה לחנך את הצעירים כיצד להתנהל. הדייר החדש שעוסק בהכנת צלמיות חרס להנאתו, אינו עובד, אך נראה שיש לו מעט כסף והוא אפילו מצרף עוד חדר לשותפות שלו, לאחר שאחד הצעירים נאלץ לפרוש לאחר מריבה הקשורה לבת זוגו של אחד השותפים הנוספים.

אט אט קודרים השמיים והאמת מתחילה לבצבץ מבין האירועים המתחוללים בדירה הקטנה. סודות אפלים בוקעים עד לאירועים החותמים את הסיפור.

הטקסט רוקם בשר ונפח תיאטרלי בזכות משחק משובח של השחקנים המוכשרים. העלילה שזורה בתמונות קפואות מלוות וידיאו ארט ומצבים שהם בעצם מחשבות והגיגים של המשתתפים, מהצד האפל שלהם. דמויות עטויות מסכות ליצן נעות בין הנפשות הפועלות, כאילו יוצאות מחלומותיהם.

גל זמיר מגלם את ולדימיר בכישרון רב. גל מתקדם בשטף העלילה מדייר קשיש וחביב והופך לדמות המאפילה על כל אירועי הבית וחושפת סודות של אחרים וגם את שלו. גל הוא שחקן מעולה ובעל פוטנציאל רב.

מיטל נוטיק מגלמת את מאשה, בת זוגו של אלכס. מיטל מפגינה משחק מקצועי יפה ומשובח. היא מתמודדת בהצלחה רבה עם התפקיד התובעני ומרגשת מאוד. מיטל היא שחקנית מצוינת. מיטל זכאית , ללא ספק, לשבחים נוספים על תרגילי ההתעמלות הקשים ,לדידי לפחות, שהיא עוסקת בהם לאורך המחזה. היא גם סופגת התעללויות ומוטחת על הבמה מספר פעמים ויוצאת ללא פגע.

גיל כהן הוא אלכס והוא מצליח להפגין משחק שקול ויפה, קולח ועם יכולות דרמטיות מעולות.

נדיר אלדר משחק את מיקי הדייר המתחרה על ליבה של מאשה ונאלץ לעזוב את הדירה. משחקו הוא מקסים ומוצלח מאוד.

גיל כהן אחראי גם למוזיקה הנאותה והיפה השזורה בהצגה. בל וענונו (מגלמת את מאשה לסירוגין עם מיטל) אחראית לתנועה הדרמטית והמוצלחת ששזורה בתמונות השונות. איתמר לוריא אחראי לוידיאו ארט המוצלח. איה בן אשר עיצבה תפאורה מינימליסטית אך פרקטית ומעניינת, במיוחד שינויי וילונות המאפיינים את הקירות. אורי רובינשטיין עיצב תאורה ראויה שהיא דומיננטית וחיונית לסצנות בהצגה.

ההפקה תשתתף בפסטיבל התיאטרון הסלובני בחודש מארס .

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- יוסי צבקר

 

 

 

 

 

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר