מס' צפיות - 696
דירוג ממוצע -
מקהלת צדיקוב - ערב לכבוד 60 שנה להצלת יהודי בולגריה
מאת: elybikoret 23/03/08 (17:52)

עת"א בשיתוף איחוד עולי בולגריה ארגנו אירוע לכבוד 60 שנה למדינת ישראל ו65  שנה להצלת יהודי בולגריה בתקופת מלחמת העולם השניה. לאחר ברכות מפי שגריר בולגריה שכיבד בנוכחותו את האירוע ויו"ר האיחוד היתה תכנית אמנותית עשירה שכללה את תז' כלי הנשיפה של עת"א, דורית ראובני וכן מקהלת צדיקוב המפורסמת עליה רוצה אני להתעכב הפעם במילים ספורות.

 

מסתבר שהיא נוסדה בבולגריה לפני 101 שנה ע"י היהודים מבולגריה, היתה פעילה משך כל התקופה לא רק כמקהלה של יהודים עבור יהודים ועם הקמת המדינה עלתה כולה כגוף אחד והמשיכה את פעילותה בישראל.

 

מי לא זוכר את מנצחה יצחק גרציאני שהיה לאחר מכן למנצח האגדי של תז' צה"ל ואת הסולנית נעמי לוי בעלת קול הזמיר. היום לאחר פטירתו של עמוס מלר מנצח עליה יוסי ואלד. מנצח נמרץ שניצח בתנועות ריקודיות מקסימות, החזיק אותה ביד חזקה והוציא ממנה צלילים נהדרים.  

 

לא שמעתי את המקהלה זמן רב. היא הופיעה בהרכב של כ 50 איש והשמיעה שירים ישראליים ובולגריים להנאת הקהל.היא עדיין לא איבדה את חן נעוריה ונשמעה היטב. משתתפיה אינם צעירים ביותר והיא היוותה קטע נוסטלגי כששרה שירים בולגריים ידועים והקהל מצטרף לשירה.

 

זה היה אירוע מרגש והכרת תודה לבולגריה והעם הבולגרי כולו שלא איפשרו העברת יהודיה למחנות ההשמדה ושמרו על כל היהודים  שם למרות שהיתה מדינה בברית עם גרמניה. כך הפכה בולגריה למדינה היחידה באירופה שהצליחה להציל את כל יהודיה ולא ניספה יהודי אחד בתקופת השואה.

 

ההיגוי של המקהלה היה טוב מאוד ואפשר היה להבין כל מילה למרות ששרו בשלוש שפות שלא כל חברי המקהלה ידעו. זאת היתה קבלת פנים נאה ומכובדת מאוד לנשיא בולגריה שיבקר השבוע ביקור ממלכתי בישראל.

  

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
שירת המקהלה
דניאל 28.03.08 (14:24)