מס' צפיות - 1732
דירוג ממוצע -
1240ארבעה קונצרטים בקצרה
מאת: elybikoret 16/04/14 (01:03)
1240ארבעה קונצרטים בקצרה
 
הקאמרטה הישראלית ירושלים 
היצירה המונומנטלים של באך יוהאנס פסיון נוגנה עם מקהלת אקדמית השירה של ציריך.המנצח היה אבנר בירון.הביצוע היה טוב מאוד.פסיון מתאר סבל ויסורים -ימיו האחרונים של ישו על האדמה.היצירה בוצעה לפני כ300 שנה ,זכתה להצלחה אך נשכחה עד שמנדלסון גילה מחדש את באך והיצירה וביצעה אותה בתחילת המאה ה19.
היצירה מלאת סילסולים כנהוג במוסיקת הבארוק אותם הדגישה המקהלה מאוד.היא שרה בקול רם ביותר לפעמים מחריש אזניים.השתתפו ארבעה סולנים כאשר  התפקיד הראשי והדומיננטי הנו של האוונגליסט שדניאל יוהאנסון בעל קול טנור נעים ביותר ביצע אותו בצורה מעולה.לפיטר הארווי הבריטון בתפקיד ישו  קול בעל גוונים רבים,שירתו היתה  טובה מאוד .הופיעו גם בשירה נהדרת  רויטל רביב -סופרן ,ריצ'ל אברוס ועוד ארבעה בתפקידים קטנים יותר.הליווי של דוד  שמר בצ'מבלו היה טוב מאוד.לסיכום קונצרט נהדר מבוצע בכלים תזמורתיים בארוקיים.
 
חיה ליבני בגלריה עמליה ארבל
חיה ליבני מופיעה בסידרה של ארבעה קונצרט-הרצאה על פניה המגוונים של המוסיקה הקלאסית והיהודית  כאשר ההרצאות מלוות בנגינתה הוירטואוזית  על כינור כשהדגש הנו על המוסיקה היהודי.
שמענו את השיר ידיד נפש כי הכינור הוא הידיד הטוב .
הצליל שלה מאוד חזק,גם חם וגם עבה ולפעמים אפילו כוחני.מאוד נעים להאזין לנגינתה ודברי ההסבר שנותנת בקצרה ולענין.
.לליבני צליל נהדר,דיבור איטי כדי להבין היטב את הדברים הנאמרים.תכניתה מגוונת החל בשירים ומוסיקה יהודית,הדנובה הכחולה,מנדלסון,פגניני ,קריזלר ואחרים.
המפגש הבא -מיוחד ליום השואה יתקיים ב28.4.14.
סידרה מומלצת לאוהבי השילוב בין קונצרט של נגינת כינור להרצאה.  
 
בארוקדה -קולקטיב הבארוק הישראלי -יום הולדת לבאך 
קונצרט מעולה שנערך במוזיאון א"י. היו לשתי תקלות שאפשר היה למנוע אותן בקלות.האחת פנסים לא מכוונים כפי שצריך על הבמה סינוורו את הקהל לאורך כל הקונצרט.הערות הקהל הרבות לא עזרו כי המנהל המוסיקלי של הבארוקדה ,כפי שהוא אמר מעל הבמה,לא ידע היכן מכבים אותם ולא היה במבנה אדם מטעם האולם שיעשה זאת.תקלה שניה היתה שהתכנית צומצמה ואחד הקונצ'רטים של באך לכינור לא נוגן, אני מניח בגלל חשש שאורך הקונצרט יכנס לתחום השבת.זאת תקלה שאפשר היה למנוע לו התחילו את הקונצרט חצי שעה קודם.
 
המנצח האורח אנדרס מוסטונן שגם ניגן על כינור היה מעולה והוביל את הקולקטיב ביד בטוחה ובצורה נהדרת.שמענו קונצ'רטו לאבוב וכינור עם הסולנים שי קריבוס -אבוב וקתי דברצני-כינור.נגינה יפה ביותר של קריבוס שהשתלט על הכינור שנשמע מאוד חלש למרות נגינתה היפה של דברצני.
 
בהמשך נוגן הקונצרטו לשני כינורות -סולנים דברצני ומוסטונן בנגינה וירטואוזית מעולה של שניהם.
לסיום בוצעה האורטוריה לחג הפסחא בהשתתפות מקהלה בת 8 איש-בארוקדה ווקאל והסולנים יעלה אביטל,אלה וילהלם,דורון פלורהטין דלאל וגיא פלץ.כל ארבעת הסולנים היו טובים מאוד .התרשמתי במיוחד מקולו של פלץ הצעיר בעל קול הבאס העמוק והיפה.
קונצרט מענין,נהדר,מגוון,שבוצע היטב.חבל שקרו התקלות שלא היו בשליטת הקולקטיב.
 
סולני התז הפילהרמונית ומקהלה הקאמרית רג
סולני ונגני התזמורת הפילהרמונית עם המקהלה הקאמרית רמת גן עם המנצחת חנה צור ערכו קונצרט בקר בתיאטרון יהלום ברמת גן.
הקונצרט כלל ארבע יצירות והתחיל עם המיסה מאת שוברט.המקהלה הקאמרית שלה תפקיד חשוב במיסה שרה באחידות.יש לה צליל יפה והיא הוכנה בקפידה .
התזמורת סבלה מחוסר בחזרות מספיקות והכנרית הראשית במקומות רבים לאורך כל הקונצרט הקדימה את התזמורת בתחילת קטעים או איחרה בסיומם.
 
לסופרן רונה ישראל-קולת קול נעים ביותר,חזק,חם ויפה וביצעה את תפקידה על הצד הטוב ביותר.
בהמשך שמענו את הקונצרטו הכפול לאבוב וכנור מאת באך בביצוע נהדר של יגאל קמינקא-אבוב.הנגינה היתה מעולה ווירטואוזית.סעידה בר לב הכנרית ליותה היטב את האבוב.
 
לאחר ההפסה נוגן הקונצ'רטו לחצוצרה מאת טלמן עם נגן החצוצרה יגאל מלצר.נגינתו המצויינת היתה מלאת רגש .
במגניפיקט של באך שנוגן לסיום השתתפו הסולנים רונה ישראל -קולת,דפנה זהבי,סיגל חביב ,יוסף ארידן ואלכסיי קנוניקוב.אייל באט ניגן על העוגב. 
 
            
לראות או לא לראות:קונצרטים טובים,חלקם מיוחדים.היה כדאי להאזין להם.
 
אלי  ליאון
leonely@gmail.com
טל03-6856786
עיתונאי-מבקר אמנות,
חבר אגודת העיתונאים ת"א ותא המבקרים שליד האגודה.
מנהל קהילות פנאי ותרבות "מוטקה"
 
אני מזמין אתכם להכנס לאתרי
 בו ריכזתי ביקורות שכתבתי  והתפרסמו באתרי אינטרנט שונים
בכל שטחי האמנות,חיבורים שכתב פרופ',יוסי גמזו וחומר אחר.
הכתובת www.elybikoret.022.co.il
 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר