מס' צפיות - 128
דירוג ממוצע -
ביקורת: "אזמי ושז בטירוף" – בית צבי
פנינה תיאטרלית מרגשת ומצחיקה
מאת: חיים נוי 20/02/14 (11:41)

ביקורת: "אזמי ושז בטירוף" – בית צבי – פנינה תיאטרלית מרגשת ומצחיקה

מאת חיים נוי

"אזמי ושז בטירוף" היא פנינה תיאטרלית קטנה, מרגשת ומצחיקה. זו הצגה שמעניקה לצופה חוויה מיוחדת , הצצה לעולם אחר, התעסקות במכלול של אירועים שמרכזם הוא מסע הזוי של גמלאית בודדה ואחייניתה בנפתולי החיים.

ההצגה נכתבה בידי המחזאית הבריטית שרה דניאלס (57) בשנת 1994. היא עוסקת באזמי, גמלאית בריטית גלמודה שמקדישה חייה להתייעצות עם אלוהים בכל סוגיה ומלווה עצמה בפסנתר במנגינות מונוטוניות של אלילי מוזיקה מתקופתה.

המפנה בחייה מתחולל כאשר היא מגלה יום אחד שיש לה אחיינית ,שז, שהייתה כלואה שנים רבות על רצח תינוקת במהלך פרשיית אהבים שהייתה לה בנערותה. בעל כורחה מקבלת עליה אזמי את הטיפול בשז והמפגש ביניהן הוא מרגש, מצחיק ומפתיע ומוביל אותן למקומות חדשים ולהרפתקאות בלתי צפויות.

הבמאית מאיה שעיה הצליחה ללהטט עם להקת השחקניות המוכשרת וההפקה היא מרגשת, חיננית, מצחיקה ואפילו גורמת לפעמים ללחלוחית קטנה .

ההצגה מאופיינת במשחק נהדר ובתצורה ייחודית. אפילו החלפת התפאורה, על ידי השחקניות, בסיום כל תמונה, מלווה בתנועות מחול באפלולית הבמה .

המופע משובץ בהחלפת דמויות ותפקידים פנטסטיים על ידי השחקניות , שלל תלבושות ואפילו דמות של זקנה שמגיעה לאוטובוס, הפלא ופלא, באותה תלבושת של הזקנה מהדרמה הנפלאה "בית ברנרדה אלבה".

מיקה בן שאול היא נפלאה בדמות שז. מיקה מצליחה לרגש את הצופים ומעניקה משחק דרמטי ומעניין. למיקה יש יכולת לעצב דמות מתוסבכת ולהעניק לצופים חוויה של משחק תיאטרלי משובח, קולח וענוג. אין ספק שמדובר בשחקנית מצטיינת ונהדרת. מיקה גורמת לצופים להתמוגג מנחת מהביצועים המעולים שלה.

נגבה מאור כאזמי היא מעולה ומשחקה הוא מדהים וללא דופי. נגבה נכנסת לנבכי הדמות ומשחקה הוא מופלא , מעניין והיא ראויה לכל מחמאה. להיכנס לדמות של הפנסיונרית הקשישה והנרגנת באורח מדויק שכזה, פשוט מעורר הערצה.

רעות פרחי מגלמת כמה דמויות ובהן כרטיסנית, המתאהבת בשז. רעות היא שחקנית נהדרת ומשחקה מצטיין ביכולות דרמטיות וקומיות. רעות נכנסת לעומק התפקיד באורח משובח והקהל נזהר לא לציית לה כאשר היא דורשת ממנו כרטיסים או תשלום עבור הנסיעה בסצנת האוטובוס. (אני הודיתי שאין לי כרטיס והיא סירבה לקבל כרטיס אשראי והסתפקה בנזיפה). רעות משחקת את התפקידים בקלילות ואין ספק שמדובר בשחקנית עם פוטנציאל אדיר.

תמר ווסר היא נפלאה בגילום קצינת המבחן, פקידת הרווחה ואפילו נוסעת באוטובוס. לתמר יש נוכחות בימתית מהפנטת וחזקה ויכולת לעבור מדמות לדמות באורח משכנע ומשחקה הוא נעים ומצטיין. תמר היא בעלת יכולות משחק אדירות.

נטע רביב היא שחקנית מצוינת. היא מגלמת מספר דמויות ובין היתר את השוטרת והרופאה. נטע מפגינה יכולת משחק משובח ביותר. היא מצליחה לדלג בין התפקידים והסצנות ואפילו תמונה קצרה שבה היא כביכול פורטת על הפסנתר , מבוצעת בכישרון מיוחד. נטע היא שחקנית מעולה.

גילי גבל כשכנה דינה (וכזקנה באוטובוס) היא שחקנית טובה מאוד. היא מגלמת את התפקיד בחן מיוחד, בצורה מדויקת , בקלילות ובתנועות מחול (גילי גם רקדנית מעולה). משחקה הוא אמין, מדויק ומוצלח מאוד.

הנוסח העברי של עידו ריקליס הוא עכשווי וקולח. התאורה של אלכס קצ'קובסקי היא מדויקת ומוצלחת.

אין ספק ש"אזמי ושז בטירוף" היא הצגה קטנה ומופלאה , המעניקה לצופים שעה קלה של נחת, הנאה , שחוק ואפילו מעט דמע.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- יוסי צבקר

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר