מס' צפיות - 1041
דירוג ממוצע -
השרדות פרק 27 - אחרונת המוהיקנים
נעמה ומרינה לא מבינות איך אשה לא מקפידה לשמור על בית שחי נקי? אבל יותר מכל, התנהגותה של שחר מייצגת את תת האוכלוסיה של ה"שאנטי-באנטי", שחוסר אינטליגנציה ורדידות הם לא ממאפייניה.
מאת: עדית- יועצת ארגונית 17/03/08 (21:54)

התוקף טופל על המותקף. תכונה, שיכולה להיראות נכונה. יכולת השכנוע שלו גבוהה, אבל, למעשה, תכונה זו אינה הסיבה האמיתית לתקיפה, וגם לא מה שהוא באמת חש כלפי אותו האדם.

 

זה לא באמת שנעמה ומרינה נגעלות משחר ומבגדיה, כמו שחשבנו, זה רק נסיון שלהן להיתפס במשהו על מנת להשפילה. ואם להיתפס במשהו, אז למה לא במה שמייצג את ההפך מהן, ומציק להן כל כך- חוסר טיפוח עצמי, ואיזשהו שידור של עליונות מבחינת אינטליגנציה.

 

בנות, שכל חשיבתן מוקדשת לטיפוח העצמי, לא מבינות איך אשה לא מסוגלת לחשוב ולהתנהג כמותן. איך אשה לא מקפידה לשמור על בית שחי נקי?  אבל יותר מכל, התנהגותה מייצגת את תת האוכלוסיה של ה"שאנטי-באנטי", שחוסר אינטליגנציה ורדידות הם לא ממאפייניה.

 

שחר עוזבת את האי בחיוך שליו. כל ההדחה הזו לא הזיזה לה. היא מחייכת אל בני ג'יבארו בלגלוג קל, והולכת לדרכה בשלווה ובתחושת שלמות. בני ג'יבארו, לעומת זאת, ובראשם דן, לא חשים גאוה כלל לנוכח חיוכה המזלזל. נסיונם להשפיל בן אדם לא צלח, ואפילו להפך. דן מחייך אבל חיוכו לא שמח. הוא מתקפל מולה. הוא מרגיש את הזלזול. דוקא מי שנוטה לזלזל באחרים, רגיש מאד לכל שמץ של זלזול בו.

 

בכל אופן, שעיר לעזאזל הוא דמות שמגבשת את הקבוצה. מישהו שעליו ניתן לזרוק את כל השנאה, להתעסק בו, לצחוק עליו, ולא לשנוא האחד את השני. כשהשעיר לעזאזל עוזב, נותר חלל. עכשיו צריכים להתחיל לתקשר באמת.

בכל מקום עבודה קיימים טיפוסים כמו מרינה, נעמה, דן, משה, יעל ושחר. נסו לזהות אותם אצלכם.

 

בכל אופן- שחר, אחרונת שבט סבאנה, הודחה ועזבה את האי. ג'יבארו ניצחו. מה זה אומר? שבריתות חזקות, וחוסר אמינות, עוזרים להגיע לטופ. חבל! רוב אנשי סבאנה נקטו מהלכים מאד תמימים- כיבדו בריתות (גיא ועידן עם דן), או להאמין שיקחו חסינויות, ולא לנקוט פעולה עד שנותרו רק שניים. סבאנה היו צריכים להראות את כוחם לג'יבארו בצורות אחרות. אם לא ניצחו במשימות, הם בהחלט לא היו צריכים להיות הוגנים ונחמדים, להמשיך לבשל לג'יבארו, ולתת להם לדור תחת הפרגולה, שהם עצמם בנו.

 

המלחמה היתה צריכה להגיע הרבה לפני. לצערנו, היא החלה עם ליה, והגיעה לשיא עם שחר, כשנותרו רק שניים על האי. הברית המשולשת- דן, נעמה, מרינה, מחזיקה מעמד טוב מאד. זוהי ברית חזקה, המבוססת על חברות של אנשים אינטרסנטים.

 

שלושת חברי הברית תואמים האחד לשני מבחינת סדרי העדיפויות שלהם בחיים, ואופן החשיבה שלהם בכל סיטואציה. מכאן נובעת הנאתם ביחד, ותחושתם שעדיף להם לסמוך האחד על השני מאשר ההפך. קבוצות קטנות מעין אלו קיימות במקומות עבודה, ודוחפות את חבריהן מעלה. קשה מאד להפריד בין חבריהן, אבל זה אפשרי.

 

אם דן לא היה מצליח בחסינויות, הברית הזאת היתה מתפוררת. כבר ראינו איך מרינה התחנפה למושיק, בכל דרך אפשרית, בחושבה שהוא החזק. הברית המשולשת הזו היא בפירוש ברית שמטרתה הגעה כמה שיותר למעלה. למעשה, מי שמחזיק את המשולש זו נעמה. המחוייבות בין דן למרינה פחות חזקה מאשר בין מרינה לנעמה או דן לנעמה.

 

האם אתם יכולים לזהות את הקבוצות הללו אצלכם, במקום העבודה? נסו לאתר את זה שמביא את החסינויות ולוקח את שאר הקבוצה מעלה. יכול להיות, שאם תנטרלו אותו, תוכלו לפרק את הקבוצה כולה. כמובן, שככל שהקבוצה גדולה יותר, המצב יותר מורכב. חפשו את השלישיה המרכזית, גם אם קבוצת חבריהן גדולה יותר משלושה.

 

בהצלחה!!

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר