מס' צפיות - 157
דירוג ממוצע -
1144מונולוגים מהקישקע-תיאטרון היידישפיל-אולם צוותא
מאת: elybikoret 01/09/13 (12:05)
1144מונולוגים מהקישקע-תיאטרון היידישפיל-אולם צוותא
צילומים-אלי ליאון
 
בעיקבות "מונולוגים מהויאגרה" שמוצג בתיאטרון הבימה כבר כמה שנים וללא כל קשר ביניהם אלא רק השם של ההצגה שביידישפיל שקיבל כנראה השראה מההצלחה הגדולה של ההצגה עם גילה אלמגור,מוצגת כעת בתיאטרון זה הצגה בשם "מונולוגים מהקישקע".
זאת הצגה שהיא מסע קולינרי -מוסיקלי בעקבות המטבח היהודי המזרח-אירופאי.היא קלילה ,רעננה,שמחה,מלאת שירים המושרים ביידיש,שירים מלודיים ויפים וכן קטעים הומוריסטיים הקשורים לאוכל המשוחקים בעברית.
 
לדברי הבמאי  יוני אילת הרעיון בא מספר בישול שקיבל במתנה וכך התפתח המסע ובו קטעים מומחזים מספרי בישול ושירים ביידיש מתקופות שונות.
ההצגה הנפלאה הזו כוללת 13 קטעים שכאמור משוחקים בעברית ומעל ל20 שירים המושרים ביידיש כשירים עצמאיים או כמחרוזות.
 
החומר המילולי עובד על ידי ליאור רונן, מארבעה ספרים-"חמין" מאת שרי אנסקי,"שמאלץ" מאת שמיל הולנד ונילי אושרוב,"לאכול בעלי חיים" מאת ג'ונתן ספרן פויר ו"אוכל רומני מבית טוב" מאת מירי ליבוביץ שרוסטר.ליאור רונן היה גם  המנהל המוסיקלי של ההצגה.
 
זאת הצגה המרעננת זכרונות מבית אמא וסבתא האומרות שאוכל זו אהבה.אלה סיפורים ידועים ופחות ידועים על אוכל,על המטבח הפולני,הרומני ועוד,על תפוח האדמה,על הפיטלינג-דג ההרינג השמנוני,הגפילטע פיש,הצ'ולנט,הקומפוט,הקיגל. מאכלים שלא כל אחד מהקהל אכל ממאכלים אשכנזיים מפורסמים אלו אם כי שמע עליהם.
 
מההצגה  שלמרות שהקהל שהיתי נוכח בה לא היה צעיר במיוחד, יהנו ממנה גם צעירים האוהבים לדעת ולשמוע על אוכל שמבשלות או בישלו הסבתא והאמא ולהנות לא רק מהאוכל שלהם אלא גם מהסיפורים והשירים עליו.
 
הקהל נהנה, נזכר במאכלים שאכל כשהיה ילד או נער, פיו התמלא רוק ואם זכה להיות נוכח באחת מהצגות הגאלה יכול היה בתום ההצגה גם לטעום מהמאכלים שחלק מהם הוזכרו בהצגה.
ההצגה תוססת ומתסיסה.היא המדברת אל כל אחד, כי כל אחד יזכר ויחווה מחדש אירועים שקרו לו בעבר.כל אחד יהנה מכל ההצגה או לפחות מהמלל או השירים.הצגה המדברת אל לב קהל רחב.
 
ההצגה בוימה בצורה נהדרת כאמור על ידי יוני אילת.היא מתנהלת בקצב הנכון.אין סצינות ארוכות,היא קולחת.המעברים בין שיר למלל חלקים והיא מרגשת לפעמים עד דמעות את קהל הצופים.
טוב עשה הבמאי שהחליט לשלב בין הטקסט בעברית לבין השירים ביידיש.
זאת הצגה נפלאה המעוררת תיאבון שלא רק אשכנזים יהנו ממנה. 
 
הבמאי לא הסתפק רק ברעיון והבימוי אלא גם משתתף במשחק ובשירה.אילת הנו שחקן רב כישרונות המתפשט בשטחים רבים בכולם בהצטיינות.
 
הביצוע של כל השחקנים מעולה.חלקם הצטיינו יותר במשחק ,חלקם בשירה אך כולם עשו עבודה נהדרת בחן הן כבודדים והן כצוות.
נהנתי ביותר מקולה היפה של יעל יקל בעלת הקול הנעים וצורת הגשת השירים שהיתה מקסימה ומיוחדת.
עזר כנגדה היה גם יוני אילת  עם קולו הערב והנעים.
השתתפו עוד בהצגה כשכולם נהדרים,כולם מוכשרים,כולם מעולים רונית אשרי,עינת סגל-כהן,מירי רגנדורפר,יונתן רוזן,יובל רפפורט וניב שפיר.
 
המנהל החדש של התיאטרון ששי קשת הביא רוח צעירה לתיאטרון.שחקנים צעירים ילידי הארץ שהיידיש אינה שפת האם שלהם  השתלבו היטב הן בתיאטרון והן בשפה הכמעט זרה להם.
ברצוני לציין שהשנה בית הספר למשחק בית צבי הכניס לתכנית הלימודים שלו לכל מי שרצה גם שעורים ביידיש הן כדי ליצור עתודה לתיאטרון והן כדי להרחיב את מקומות העבודה לבוגריו.ולראיה חמישה מבין 8 השחקנים הם בוגרים של בית צבי בתקופות שונות.
 
למרות שרוב הקהל יודע גם עברית וגם יידיש, ליתר בטחון ולצורך רצף בקריאה  הכל מופיע בכיתוביות מתורגם ליידיש או לעברית בהתאמה  ולרוסית.
 
מבין השירים ששמענו ביידיש היו "עוד לא אכלנו" " בולבס" "שבת שבת" "שבוע טוב" געפילטע פיש" ועוד.
העמדת השירים היתה נהדרת.הכוריאוגרפיה לה אחראית מיטל(טולה) דמארי היתה מעולה.התפאורה אותה עיצב         זאב לוי הראתה מטבח יפה ומטופח.התלבושות של אופיר חזן ולירון בליס היו בהירות,מלאות גיל,רעננות ותמכו במצב הרוח הטוב של הקהל.מישה צ'רניאנסקי עיצב תאורה מעולה מלאת אור.
 
התזמורת שלוותה את קטעי המוסיקה היתה טובה מאוד ולוותה בנאמנות את הזמרים. 
 
לראות או לא לראות:הצגה על אוכל,נוסטלגית,משעשעת,מבדרת עם רוח נעורים ונאיביות רבה,מקסימה בה כל אחד ימצא פינה חמה בליבו.מומלצת בחום.
 
נכתב על ידי elybikoret-אלי ליאון ,12/8/2013 09:41 
 
אלי ליאון
elybikoret@gmail.com
טל03-6856786
054-249-34-88
עיתונאי-מבקר אמנות,חבר אגודת העיתונאים ת"א ותא המבקרים שליד האגודה.
 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר