מס' צפיות - 166
דירוג ממוצע -
למה שירים חשובים
מאמר על החשיבות של השירים
מאת: לירון תמם 27/06/13 (19:01)

לפני כמה שנים בראיון שנתן שלמה ארצי הוא הסביר, שהיום הוא לא יכול היה לכתוב את חום יולי אוגוסט, כי אז הוא רצה לגרום לאנשים לחשוב. היום הם לא רוצים לחשוב. יש ויכוח עד כמה האמירה הזו נכונה. יש אמנים שמצליחים לגרום לאנשים לחשוב, מה שבטוח, שהם לא מצליחים כמו ארצי ואחרים.

התחלתי את המאמר באמירה זו כדי לעלות שאלה חשובה, האם אמן צריך לכתוב שירים כדי שהקהל שלו יחשוב , ילמד, יפנים או שמא השירים מיועדים רק להנאה, ריקוד וזהו. כששומעים את השירים היום, במקרה הטוב חלקם מיועדים לכך, במקרה הגרוע, חלקם לא באים לגרום למאזין או לקורא לחשוב והם לא בנויים לריקודים. לצידם יש את האמנים שכן גורמים לאנשים לחשוב, ברי סחרוף, אביב גדג', עמיר לב ואחרים.

כשאני כותב שיר, מאוד קשה לי לחשוב שהשיר יכול לגרום למישהו לרקוד אותו. נכון, חסר בו האלמנט של המנגינה, אבל זה לא משנה, אני מתכוון לעצם העובדה שהמילים כלל לא מתאימות ללחן של ריקוד. אז מה שנשאר לי, זה לכתוב שיר שיגרום לאנשים לחשוב. אגב זה לא דבר רע ששיר גורם לריקודים, בסופו של דבר זה חלק מהמטרה של מוזיקה ושירים, זה לא מפחית מערכו, כל עוד הוא לא מעליב את המאזין.

כשאני כותב שיר, אני מנסה שיהיה בו מסר. לא תמיד זה עובד. המסר לא חייב להיות פוליטי או רציני, אפילו לא מסר שילווה את הקורא כל החיים. בסופו של דבר, הוא יקרא את השיר ויעבור לדבר הבא. ברור לי שחלפו הימים בהם שירים או סיפורים משפיעים על הקוראים והם הולכים איתם לחולל מהפכה אישית או לאומית (אם אי פעם זה בכלל קרה). המטרה שלי שמי שיקרא, יגיד לעצמו שזה נכון, שזה קרה לו, או אולי להיפך, זה לא נכון, הוא טעה. לפחות שידע שיש שם משהו.

למה זה חשוב? כי בסופו של דבר אני כותב. זה מה שאני עושה, אני לא עושה צובע, אני לא מסייד, אני כותב. הכתיבה היא יצירה, יוצרים כאן משהו חדש. המחשבה שאתה יוצר משהו חדש ואין מאחוריה דבר, מרוקנת את היצירה לא רק מתוכן (שמראש לא הכנסת אותו) אלא גם מכל ערך, שווי. היא הופכת ריקה ומיותרת. כאשר אתה יוצר סיפור או שיר, ויש בו מסר, אמירה, מחשבה, תהייה, אתה גורם למישהו להרהר במה שכתבת, כבר הכנסת ערך לשיר, כבר יצרת משהו, כבר גרמת ליצירה שלך להיות שלמה יותר

 

אם נחזור רגע להתחלה, כששומעים את חום יולי אוגוסט, אפשר למצוא בכל שיר משהו, אמירה, מסר, מחשבה, תהייה, כל שיר כמעט מלווה במשהו אישי מחייו של שלמה (או בני משפחתו) מה שמוסיף לאמינות ולאיכות של אותו אלבום. אני לא אומר בכך כלום על אלבומים אחרים שלו או של אחרים, אבל זו דוגמא מצוינת, למה שירים שגורמים לנו לחשוב, הם פשוט טובים יותר

 

אני מזמין אתכם לבקר באתר של לירון תמם, כאן ניתן לקרוא שירים, סיפורים קצרים, פוסטים מהבלוג, להשאיר הודעות בפורום ועוד. 

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר