מס' צפיות - 162
דירוג ממוצע -
על הספר "ארבע אמהות" מאת: שפרה הורן
ספר טוב ומעניין קראתי אותו בסקרנות ובשטף
מאת: חיה הלר 07/05/13 (14:10)

מדובר בשושלת משפחתית בה מסופר על  ארבע אמהות חזקות ודומיננטיות  כאשר האבות הם חסרים או נעלמים. האם החמישית שהיא המספרת ושמה עָמָל (ערבי? יהודי?)  נולדה בשנת 1948 עם המדינה  והיא  מייצגת  את  ילידי הארץ דור שהוריו חיו  עם הערבים כמשפחה אחת.

עָמָל מקבלת בירושה משרה הסבתא רבא שלה, חפצים שונים וביניהם  קופסאות פח המכילות תמונות  עתיקות ונועזות  שצולמו  ע"י אהובה האנגלי אדוורד.  מסתבר שתמונות
אלו הציתו את דמיונה  של עָמָל  ודחפו אותה לחקור את שורשי משפחתה וביחוד להבין את הסיבה להעדרותם של זכרים  במשפחה.  מסתבר שרוב  הגברים הם נעלמים, מתים,  אוטיסטים או בלתי ידועים. וזאת כנראה עקב  נישואי אחים (בלי כוונה) שרה נישאת לאברהם שהיה בעצם אחיה - גילוי העריות  גורם ללידת בן מפגר (יצחק )  ומצד שני ללידת גאון (הילדה פנינה מזל)  ותוך כדי הסיפור המשפחתי הקורא נחשף לחיים בירושלים של אותם הימים בימי הטורקים, בימי האנגלים, את המנהגים,  את היחסים בין העדות והעמים של אותם הימים.
הספר מעורר מחשבות נוּגוֹת  על הקושי שלנו היום לחקור ולדעת באמת  את  קורות משפחותינו בדורות הקודמים כי  לבד משברי זיכרונות מכתבים  או כמה תמונות עתיקות המציתות  את הדמיון ומשלימות  את קורות משפחותינו באותם ימים אין לנו סימוכין מדוייקים,  דבר שבטוח  כבר  לא יחסר לבנינו בדורות הבאים כי לשמחתנו בימינו הכל מתועד עד לפרטי פרטים וחלקי שניות וכל חיינו מונצחים על מחשבים  ואין יותר אגדות ואין עוד מקום להערכות ודמיונות.

בחירת השם "ארבע אמהות" והשמות הפרטיים שנתנה הסופרת לגיבורים שלה אלו דברים האומרים   דרשני  לדוגמא:  שרה היפה  (הסבתא רבא)  נישאת לאברהם (שהיה בעצם אחיה)  ויצחק הוא בנם האוטיסט והשתקן . אנו מיד נזכרים כי שמות כאלו הנמצאים בשורשי עמנו ובסיפורי קורותיהם של  אבות האומה - הלא שרה אמנו הייתה גם היא אשה  יפה וגם היא התחתנה עם אברהם שהיה דודה ("אחותי היא"  אומר אברהם  לאבימלך על שרה)  ויצחק  בנם היה גם הוא שתקן (עקדת יצחק). ונדמה לנו כאילו  מבקשת הסופרת  לקשר בין קורותיה ובעיותיה  של השושלת בספר לבין בעיותיו של  עם ישראל לאורך הדורות   כמו  עניין  נישואיי אחים (אברהם ושרה) או יניקת חלב של תינוקות (יהודי וערבי) על ידי  אם ערביה (בעייה של יהודים וערבים)  או האונס האכזרי שמבצעים  בני ישיבה דתיים  בגאולה הלוחמת הצעירה ואידיאליסטית  (השתלטות הדת ואינוסה על המדינה)  כל אלה נמצאים אומנם  בשורשי בעיותיה של המשפחה בספר ומאידך מסמלים מזכירים לנו בעיות שורש לא פתורות בעם ישראל.

 

חיה הלר
 

 


 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר