מס' צפיות - 767
דירוג ממוצע -
והרי התחזית - הכיפה לא נמצאת שם לנוי
מאת: Bragi Boddason 02/05/13 (00:39)

מעבר לחודשיים עברו מאז "חגיגת הדמוקרטיה" הישראלית. כעת, בדם וביזע תיכון לנו ממשלה בציון, בדם, יזע, ובזבוז משווע של כספי ציבור. שמעתי כבר יותר מאדם אחד מתלהב ואומר כיצד בבחירות האלה ה"פוליטיקה החדשה" מבית מדרשם של הצמד לפיד את בנט הרימה את ראשה, וכיצד "סוף כל סוף יעשה סדר במדינה הזאת". כמובן, הרעיון הספציפי של "סדר במדינה" הוא אמורפי במקרה הטוב ומעבר לגילויי שנאה לחרדים ולערבים, אף אחד לא באמת מבין אותו. לפי המצע הרשמי של הבית היהודי, הוא כולל כפייה דתית (רק בנועם. כלומר, תורת ישראל, דרכי כפייתה הן בנועם, עם כיפה סרוגה ולא שחורה), אפלייה בוטה, סירוס בית המשפט העליון וכיו''ב מאפיינים שלא היו מביישים אף רפובליקה מרכז אפריקאית. המצע של יאיר לפיד מבטיח שהוא יוכל לעשות מה שבא לו בלי לפרוש מהקואליציה, או במילים אחרות - הוא ואחיו האהוב לא יצטרכו לפרק את הברית לעולם כל עוד לפיד ישחק לפי החליל של בנט. זהו ה"אח" של יאיר לפיד. אלא אם מעמד הביניים הישראלי מורכב רובו ככולו מפונדמנטליסטים דתיים התומכים בגזענות ואפלייה באופן פעיל, לא ברור לי בדיוק כיצד הברית הזאת אמורה לקדם את מעמד הביניים. זה כמובן בלי להזכיר שהציונות הדתית קיבלה בקואליציה הקודמת הרבה יותר כסף ומשאבים מהחרדים, ושגם היום, ההתנחלויות והציבור הנ''ל קיבלו עוד העברות תקציב בזמן שכלכלת מדינת ישראל מצטרפת בסולידריות למדינות העולם. במילים אחרות, אולי יש לנו כאן הרבה אנשים שמצטלמים יפה, אבל הפוליטיקה הזאת לא חדשה, וגם המטרותת הטובות שממנה היא החלה נמצאות בסכנת ביטול רצינית.

חלק מקוראיי אולי חושבים שעדיף לתקצב את הישיבות של הציונות הדתית מאחר ו"הם ציונים ועובדים", כאילו הבעיה העיקרית של מדינת ישראל היא החרדים (אכן, שנאה היא דבר פופולרי בימינו). ובכן, אומר זאת בצורה בוטה (מעבר לכך שתקצוב ישיבה לפי הזיהוי האידיאולוגי שלה זה רעיון עם חוקיות מוטלת בספק) - הישיבות החרדיות הן נבלה, וישיבות הציונות הדתית הן טריפה. למה? כי בשתיהן מחנכים לערכים אנטי דמוקרטיים. בעוד שהחרדים נוטים להסתגר בתוך עצמם כקהילה (ולהשתלט על שכונות), הדתיים-לאומיים עושים מאמץ להתברג כמה שיותר גבוה בצה''ל ובממשלה. לטוב ולרע, רבים ממוסדות החינוך של הציונות הדתית מחנכים להדרת נשים, גזענות, שנאת האחר, עבריינות אידיאולוגית, לאומנות, משיחיות, ואלוהים יודעת איזה עוד מפגעים. אני רק יכול לומר שאישית די מודאג מזה שאותם "האנשים הכי איכותיים במדינה" מגיעים לעמדות של כוח, בפרט לאחר שהם יצאו ממוסדות שכאלה (ולא, זה שהם הרוב שהולך לקרבי לא מרגיע אותי, זה רק יותר מדאיג).

אך מכאן אנחנו מגיעים לעניין המרכזי במאמר זה, והוא הבורות של לפיד ובוחריו, שנכנסו למיטה עם מפלגת האחים היהודים. אני מניח שברור לכולם שמפלגת יש עתיד, שמתיימרת לייצג את מעמד הביניים הליברלי של החברה הישראלית, בגדה בציבור בוחריה כאשר כרתה את הברית הפוליטית עם הבית היהודי. למה? כי אתה לא יכול מצד אחד לקרוא לנישואין אזרחיים ומצד שני לתת רוח גבית למפלגה דתית (וכן, מפלגת הבית היהודי דתית. אין מחלוקת בנושא הנ''ל). אמנם קל לרכב על גלי שנאה לציבור החרדי בימינו, אבל זה שהציונות הדתית והחרדים מסוכסכים לא אומר שהציונות הדתית פחות דתית מהחרדים ותומכת בדיעות ליברליות (האמת מראה שאם נציגי הציונות הדתית בכנסת מהווים מראה לציבור, אז מצבם, בלשון המעטה, רע מאוד). קל לנסות להיות מפלגה של כולם (חוץ מהמיעוטים שכעת זה אופנתי לשנוא, כמובן), וקל על בסיס זה לכרות ברית עם האויב של אויבך. הבעיה היא, שהאויב של אויבך אינו בהכרח החבר שלך, ואם נתייחס להתחייבויותיו של יאיר לפיד לפני הבחירות, מפלגת הבית היהודי בעלת ערכים שמתנגשים עם הרבה מהערכים הליברליים והמערביים שיש עתיד מתיימרת לייצג.

כך או כך, השורה התחתונה היא שיאיר לפיד כרת ברית עם מפלגה דתית. מי שמאמין שיהיו נישואין אזרחיים או שוויון בנטל (שזה גם דבר מטופש בפני עצמו. אולי הגיע הזמן לשנות לחלוטין את מודל הגיוס ולפתור את כל השאר משירות לאומי במקום השיח המיליטריסטי הזה?) בארץ בעקבות ברית זאת טועה - מספיק לעיין במצע הבית היהודי ולהיווכח בכך שזה לא הולך לקרות, לפחות לא בצורה בה יאיר לפיד התחייב לבוחריו. מי שחושב שהממשלה הבאה תדאג למעמד הביניים טועה גם הוא - הרי כבר נאמר שבעוד ישראל שבתחומי הקו הירוק תיאנק תחת צנע (וכן, זה השם הראוי, בואו לא נתמם), ישראל שמעבר לקו תקבל תקציבים שמנים לטובת מפעל ההתנחלויות. כמובן, עוד ארבע שנים או פחות, כל אותם החילונים יהיו בהלם - הרי ב2013 הם הצביעו למפלגה חילונית שאמורה לייצג אותם, אבל קמו ב2017 (או לפני) למדינה יותר דתית, יותר מקצינה, ויותר משיחית, עם יותר מיסים, שנאנקת תחת מימון נטל הדת ההולך וגדל. אותם בוחרי יש עתיד, בין אם יתפכחו עוד לפני או שלא, פתאום יבינו - הדתיים באמת דתיים. או במילים אחרות, הם כן מאמינים בערכי הדת, חשוכים ככל שיהיו. אבל הבעיה היא שבבחירות הבאות יהיה כבר מאוחר מדי. באין גורם שירסן את הדמוקרטיה הישראלית הגוועת, אנחנו נתעורר עוד מספר שנים למדינה פחות דמוקרטית ויותר גזענית במקרה הטוב ואתנוקרטיה במקרה הרע. ולמי שטוען שאני אומר דברים בעלמא, רק אמליץ לקרוא במצע הבית היהודי, ולראות את חברי הכנסת החדשים שהגיעו למרכז הקונצנזוס בליכוד (ולצערי גם שארית זמנו של ביבי בפוליטיקה, שהוא לדעתי אחד מאחרוני אנשי הליכוד החילוני, קצוב), כדי להבין לאן אנחנו הולכים.

כאן יקום המצקצק - ההיסטוריה הישראלית מלאה במפלגות שנבחרו לכנסת ולא עקבו במדויק אחרי המצע שלהן. ובכן, אין לי מושג אם מפלגת הבית היהודי וחברי הליכוד החדש נאמנים לאמונות אליהן הן מתיימרים, אך אני יודע דבר אחד - המאה ה20 הייתה מלאה במטורפים שהגיעו לשלטון והוכיחו שהם נאמנים לחלוטים למצע שלהם, ובני העם היהודי צריכים לזכור זאת יותר טוב מכולם. וכעת אני אשאל את קוראיי - האם אתם באמת מוכנים לקחת את הסיכון הזה? האם אתם מוכנים להיכנס לקואליציה עם מפלגה שחורטת על דגלה את ביטול הדמוקרטיה? האם אתם מוכנים להבטיח לי ששאר הקואליציה מאמינה עד כדי כך בדמוקרטיה, שוויון בפני החוק, חירות, ושלטון החוק, כך שהיא לא תסכים לתת ידה להריסתם מבפנים? האם אתם הייתם מוכנים להסתכן בכך ששותף יחסית מרכזי בקואליציה (או אם אדייק, שותף שבלעדיו הקואליציה תיפול מהר מאוד) יחרוט על דגלו ערכים פולקיסטים ואנטי דמוקרטים? 

כמובן, תמיד אפשר להסתתר מאחורי התירוץ שהדעות שמפלגות כמו הבית היהודי מייצגות, מהוות מראה לנתח הולך וגדל בעם. זה תירוץ נוח, בפרט שבארצנו דמוקרטיה משמעותה "משילות הרוב וזכותו לעשות למיעוט מה שבא לו כל עוד בג''ץ לא מתערב". אני מצטער לחדש לאותם המתחסדים, אך דמוקרטיה, משמעותה אמנם שלטון הרוב, לא עריצותו. כמובן, שהמצב היום איננו עדיין בעל מאפייני עריצות הרוב (לעומת זאת, בממשלה הקודמת ראינו כבר כיצד מנסים להעביר חוקים שבכל דמוקרטיה אמיתית לא היו עולים על הדעת), אך מפלגת הבית היהודי, הליכוד החדש, ויש עתיד, כולן חותרות לשם במרץ עם כל טיעוני ה"משילות", "שוויון בנטל", "תגמול הציבור העובד", "חיזוק מורשת ישראל", "חיזוק ההתיישבות", וכיו''ב תירוצים שמטרתם היא יצירת אפלייה בפועל וקידום את המשך החמאסיזציה של החברה הישראלית. 

לסיום רק אומר, שאין לי מושג מה מנעד הדעות בתוך הציונות הדתית. אין לי מושג אם רוב הדתיים באמת מאמין בחיה ותן לחיות, ואין לי מושג אם המשיחיסטים ומשמרות המהפיכה מיהודה ושומרון באמת מהויים מיעוט זניח. כל מה שאני יודע הוא שהמפלגה שמייצגת את הציבור הדתי, או לפחות מתיימרת לכך, תומכת בכל הרעות החולות הנ''ל בפה מלא, ושהיא אחת השותפות המרכזיות בקואליציה, ואפילו לשון המאזניים. כמובן, המצב עוד לא אבוד - אבל לצורך הצלתו, כל מפלגות השמאל יחד עם הליכוד חייבות לאחד כוחות ויחדיו להפריד את הדת מהמדינה ולבצר את הדמוקרטיה כערך ללא עוררין, ולאסור על מפלגות הקוראות לפגיעה בדמוקרטיה ובזכויות האדם להתמודד לכנסת. הייתי רוצה לקוות שזה יקרה, אבל זה כבר תלוי בציבור הישראלי. אני קורא כעת לכל מי שהצביע ליש עתיד, התנועה, מפלגת העבודה, ומר''צ, וכמובן, למצביעים החילונים של הליכוד ביתינו, לאחד כוחות ולקרוא בקול גדול להקמת ממשלת אחדות והפרדת הדת מהמדינה. אחרת עוד ארבע שנים אנו עלולים להתעורר ולגלות שהכיפה של חברי הבית היהודי אמנם מצטלמת טוב בתשדירי הבחירות, אבל היא עדיין מייצגת את חשיכת ימי הביניים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
היי ערן
wilhelm redl 05.05.13 (18:51)