מס' צפיות - 99
דירוג ממוצע -
ביקורת: 12 המושבעות - בית צבי
דרמת בית משפט מרתקת וקולחת
מאת: חיים נוי 21/04/13 (17:20)

ביקורת: 12 המושבעות – גרסה חדשה למחזה ולסרט הנודעים – דרמת בית משפט מרתקת ומעניינת – בית צבי

מאת חיים נוי

"12 המושבעות" הוא הגרסה הנשית למחזה ולסרטים "12 המושבעים" ,מחזה העוסק בדרמת בית משפט מרתקת. ההפקה בבית צבי היא מותחת, קולחת ומעניקה לצופים שעה קלה של חוויה תיאטרלית אנושית ומעניינת.

רג'ינלד רוז כתב את המחזה הנודע ובעקבותיו הופקו שני סרטים. הסרט עם הנרי פונדה בתפקיד מושבע מספר 8 שהוסרט ב-1957 וסרט נוסף עם ג'ק למון בשנת 1997.

המחזה הועלה ברחבי העולם וגם בישראל. הגרסה החדשה מבוססת על אותו מחזה, אלא שבמקום 12 מושבעים, אלה הן 12 מושבעות. העלילה עוסקת במשפט רצח. צעיר בן 19 נאשם ברצח אביו בסכין. אם יורשע הנאשם הוא יוצא להורג בכסא החשמלי. כדי להחליט - על המושבעות לקבוע עמדתן פה אחד.

המושבעות כולן, למעט אחת מהן, נחושות בדעתן כי האשמה של הצעיר היא ברורה והן מבקשות לסיים את הדיון חיש מהר, כדי להתפנות לעיסוקיהן.

המושבעת מספר 8 מעלה תהיות ומעוררת שאלות ותמיהות לגבי מידת מעורבותו של הצעיר ברצח. היא צריכה לשכנע את כל חברותיה לחבר המושבעות, כדי שההחלטה תהיה פה אחד והצעיר יוכרז חף מפשע.

העלילה הקולחת , הדיון הסוער והמתוח בין המושבעות, מעניקים למחזה את המימד המרתק והמעניין עד לסיום, המשנה את כל מה שידענו עד כה בפרשה.

בן בר שביט העניק נוסח עברי למחזה והדיאלוגים הם עכשוויים, ברורים ובהירים.

רזי אמיתי ביים את ההצגה עם להקת שחקניות מוכשרת והתוצאה היא הפקה מרתקת ואפילו מרגשת, למרות שרוב הצופים מכירים את פרטי העלילה.

נופר בוקר מגלמת את המושבעת מספר 8 שמעלה תהיות ופקפוקים במידת אשמתו של הצעיר. היא נאלצת להתמודד עם חבורת נשים שנעולה על דעתה כדי להפוך את היוצרות. נופר היא שחקנית מעולה וכשרונית ובעלת פוטנציאל מבטיח ומשובח.

מאיה פלם משחקת להפליא. דמותה היא דמות מפתח בפרשה ומאיה מצליחה להעניק לנו משחק מעולה .

אביה חדידה היא יו"ר חבר המושבעות. יש לה נוכחות בימתית חזקה ומשחקה הוא משובח, קולח ונעים.

הילת דייטש היא שחקנית טובה מאוד ומשחקה אמין ומרתק.

לורין מוסרי משחקת יפה מאוד ודמותה מעוצבת בקפידה וברוב שלמות.

 גילי שחר היא המושבעת שממהרת להצגה ומשחקה הוא נפלא ומצוין.

טלי ברוניצקי היא שחקנית בעלת יכולות משובחות ונעימות.

טליה רווה משחקת באורח מוצלח מאוד ומעולה.

יסמין ניזרי היא נפלאה בגילום הדמות של מושבעת מספר 11. יש לה כישרון טבעי ומשחק מצוין.

מעיין קילצ'בסקי היא מעולה ומשחקה המעין יורמי הוא מוצלח ונהדר.

ספיר ילינביץ משחקת כהלכה ובאופן מוצלח.

דניאל ברקאי היא המושבעת שמתעקשת בצורה הנחרצת ביותר לזיכוי הנאשם. משחקה הוא מצוין ויש לה פוטנציאל משובח ויכולת משחק טובה ביותר.

אפרת ציגל אחראית לעיצוב התלבושות. יש לציין את התלבושות באופן מיוחד. היא העניקה לכל מושבעת בגדים וצביון ייחודיים, התואמים את סגנון התנהגותן. בגדיה של אביה חדידה היו מעניינים בזכות המקטורן האדום וכל השמלות והבגדים האחרים היו ענוגים למראה.

12 המושבעות הוא מחזה שנעים לצפות בו, לחוות את רגעי האמת של מאחורי הקלעים, גם אם אלה משפטים בנוסח שאינו מצוי בארצנו ומעל לכל זהו שעור מאלף בדרמה של החיים.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- יוסי צבקר

 

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר