מס' צפיות - 151
דירוג ממוצע -
סופר מהולל ביקר בת"א
מאת: אברי שחם 01/03/13 (12:19)

לביתנו מגיעות מדי חודש בחודשו הזמנות להרצאות, קונצרטים, תערוכות, הצגות סרטים, אבל אנו נענים רק לבודדות מהן, כאשר הנושא מעניין וגם המועד מתאים לנו. לאחרונה נעתרנו להזמנה לערב שהוקדש לסופר ומחזאי ההונגרי-יהודי ג'ורג' שפירו. לאירוע זה, שעמד להיערך בתיאטרון הקאמרי, קיבלנו אפילו שתי הזמנות, האחת מהשגרירות ההונגרית והשנייה מהוצאת הספרים "עם עובד".  

שפירו הוא אחד הסופרים ההונגרים המודרניים המוערכים, שלא רק שמעתי אודותיו, אבל  אני גם מכיר שתיים מיצירותיו. לראשונה נחשפתי לו, כאשר ראיתי את הדרמה שלו "האפלה" בתיאטרון בבודפשט. הזמן הוא מלחמת העולם ה-2 וגיבורי ההצגה הם זוג נשוי, הגבר יהודי והאישה נוצרייה. ב-1941 התקבל בהונגריה חוק האוסר נישואין בין יהודים ללא-יהודים ואף קיום יחסי מין ביניהם. האישה הייתה בהריון והבעל, מתוך חשש לגורלו של הרך שעמד להיוולד, אילץ את אשתו - שאהבה אותו והתנגדה לצעדו זה - להתגרש ממנו ולהתחתן עם גוי ששילם לו על שירותו זה, כדי שלילד יהיה אב נוצרי.

הנושא לא היה חדש עבורי, גרתי באותה התקופה בהונגריה, מה שהיה מוזר בעיניי, היה, כי להונגרים עדיין יש עניין בסוגיה הזאת : עובדה, התיאטרון היה ערב-ערב מלא מפה לפה. בשבילי זאת היסטוריה עתיקה, עברתי על אירועים אלה לסדר היום, אבל הציבור ההונגרי עדיין לא הצליח להתגבר רגשית על מעשה בגידתו הנוראה באזרחיה היהודיים של מדינתם.

כמה שנים מאוחר יותר, יצא ספרו המונומנטאלי (770 עמודים) "שבי" של הסופר וכאשר שמעתי מה הוא נושאו, ביקשתי מידידה בהונגריה שתשיג לי אותו. הספר מלווה את אורי, יהודי רומאי במסעותיו והקורא עושה הכרה עם רומא, ירושלים ואלכסנדריה מלפני 2000 שנים, 'נפגש' עם דמויות כמו פונטיוס פילטוס, הורדוס אנטיפס, הקיסרים הרומיים קליגולה וקלודיוס ואפילו עם ישו הנוצרי ומתוודע למושגים ומנהגים מאותה תקופה ביוונית, רומאית, עברית וארמית. הייתה לי הנאה רבה מקריאתו של רומן הרפתקני זה, שזכה "להצלחה מסחרית אדירה והביקורות הכתירו אותו כיצירת מופת מבריקה" (מההזמנה לאירוע) והתעתדתי לקחתו אותו עימי לקאמרי, כדי לבקש הקדשה מהסופר.    

את הספר שכחתי בבית, אבל הערב כולו היה מוצלח ביותר. הקהל ישב באולם בעל אווירה אינטימית, סביב שולחנות והוגש גם כיבוד קל. את הסופר הציג הבימאי הישראלי הידוע אילן אלדד, שבשנים אחרונות ביים שורה של הצגות גם בהונגריה. אלדד סיפר על פועלו הספרותי של שפירו, הפרסים הרבים בהם זכה ולבסוף הציג את ספרו הראשון שתורגם לעברית ויצא לאור בהוצאת עם עובד "חלמתי לך". השחקנית אודיה קורן קראה שני סיפורים קצרים מתוך הספר. כמובן גם שפירו ניגש אל המיקרופון וסיפר קצת על עבודתו. כך נודע לי, כי על ספרו "שבי", עבד במשך שתיים עשרה שנים.

האירוע המרכזי במסגרת הערב הייתה קריאת מתוך המחזה של ג'ורג' שפירו "פראך", מפי השחקנים אודיה קורן ודליק ווליניץ, בבימויו של אילן אלדד.

לשני גיבורי הקומדיה, אנשים קשיי יום בשנות ה-50 בחייהם, קורה מה שכולנו חולמים עליו, הם זוכים בפרס הגדול בלוטו. הזוג אינו יודע מה לעשות עם התפנית הפתאומית בחייו ועד שהם מטכסים עצה מה לעשות עם סכום הכסף האגדי והאם לגלות את דבר הזכייה לילדיהם, הם מסתירים את הכרטיס הזוכה בקופסת אבקת קקאו שהביא מישהו מחופשה ביוגוסלביה (פראך היא אבקה בסרבית). לבסוף, אחר וויכוח לוהט, מלא חרדות ורצוף תוכניות דמיוניות, הם מוציאים פתרון ייחודי ביותר לבעייתם.     

הקהל גילה הזדהות מוחלטת עם המחזה הטראגי-קומי, באשר גיבוריו היו יכולים באותה מידה להיות גם ישראלים והודה לסופר ולמבצעים בתשואות רמות. עם סיום הערב, הקהל לא התפזר, המסגרת האינטימית אפשרה לאלה שהיו מעוניינים בכך, ללחוץ את ידו של הסופר, להודות לו על הערב המהנה ואף להציג לו שאלות.

 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר