מס' צפיות - 716
דירוג ממוצע -
"הישרדות" פרק 25- ללא מלים
הקשרים בין החמישיה הם ותיקים מאד, בני כמעט 40 יום. את עידן ושחר הם פחות מכירים, ולא נקשרו עימם קשרי חברות. במצב של חוסר ודאות, אנשים מעדיפים את המוכר על הלא מוכר.
מאת: עדית- יועצת ארגונית 10/03/08 (11:01)

בדרך כלל אנשים, שמותקפים על ידי כנופיות, פוחדים לתקוף בחזרה, כי הם חושבים שהם חלשים, וכל תגובה שלהם תגרור תגובה עוד יותר קשה. רואים זאת אצל נשים מוכות, למשל.

 

שחר בחרה בדרך אחרת, ולקחה צ'אנס. אנשים, שמעריכים כח, כמו מרינה, מתחילים, בסתר לבם להעריך את שחר. רואים זאת לפי המעקב שמרינה עושה עליה. היא בוחנת את ההליכה שלה, ואת הדיבור שלה.

 

פתאום היא מעניינת. רואים זאת לפי המחמאות, שמרינה נותנת לה, והעובדה שהיא מחכה לה אחרי המשימה, כדי ללכת איתה ולדבר איתה! - "אפילו ההליכה שלך השתנתה. הולכת כמו כוסית". כל עוד שחר לא הפגינה כח, מרינה תפסה אותה כ"חלשה", ולכן זלזלה ופגעה בה.

 

אכן, הדיבור של שחר השתנה, גם ההליכה, והנה היא זוכה בחסינות ראשונה! נראה שהנסיון המוצלח להשיב אש, הקנה לה בטחון עצמי רב. זה מזכיר קצת את המהפך של ויקה, אחרי שהודחה. לפתע מתגלה צד אחר באישיות. צד לוחם, רהוט יותר משהיה, ובוטח בעצמו.

 

הדיבור של שחר מתגלה כרהוט. בעימות עם דן, שהוא אדם מוכשר ובעל כושר שכנוע, דן עונה בילדותיות ("שחר מעצבנת. אולי נעיף את שחר"), ואילו שחר עונה בצורה שקולה, ומשדרת לו זלזול, כמו שלא זלזלו בו במשחק מעולם, ואנו הרי יודעים שדן רגיש לזה.

 

דן מתפוצץ בפרהסיה וטוען שהוא מעדיף שהיא תדבר מאחורי הגב "כמו כולם". אבל פה הנקודה- כשמדברים אליך בזלזול בפרהסיה מראים לך שלא פוחדים ממך! הדבר הזה מפחית מכוחך, ועלול להדביק חברי שבט אחרים, ולגרום להם לפתוח את הפה באומץ, כי הם כבר לא לבד. מה שאכן קורה. עידן פותח את פיו בפרהסיה, ומציע עסקה ליעל ומשה.

 

גם החשיבה האסטרטגית של שחר, עולה על זו של רוב חברי סבאנה האחרים (למעט, אולי, זו של ליה). שחר טוענת שאין דבר כזה, שאין פרצה, והיא צודקת. תמיד יש. צריך לעבוד קשה ולמצוא.

 

עם זאת, הפלא ופלא, שחר לא מודחת הפעם. האם זה כדי לעשות בה לינץ' אחרי שעידן יודח?

 

כך או כך, לא יהיה קל לעשות בה לינץ', כי היא כל כך מזלזלת בהם, וממילא התרגלה להיות לבד, מבלי שיתייחסו אליה, כך שחרם זה לא מה שיפריע לה עכשיו. להעליב אותה יותר משכבר העליבו, קשה לי להאמין שיצליחו, וגם לא נראה שאכפת לה כבר, כי היא לא מעריכה אותם. אתה נפגע רק בסביבת אנשים שאתה מעריך, ומכיון שהיא מזלזלת בכולם, אין פה בעיה. כמו כן, משה מתייחס אליה יפה, יעל בסך הכל נחמדה, ומרינה פוחדת ממנה פחד מוות.

 

מועצת השבט:

 

אם יעל ומשה הוא בוחרים לשתף פעולה עם הדחת מרינה, היו נוצרים שלושה זוגות נפרדים בשבט, כי נעמה היתה כועסת על יעל. האם יעל רצתה ברית עם משה? לא בטוח. למשה אין מה לתת לה- א. הוא לא לוקח חסינויות. ב. הוא לא אמין, והוא כבר הוכיח את זה.

 

מאידך, דן לא מחויב למרינה, כי אין לו אמון בה, ולא מעניין אותו אם היא תועף. אבל מה שיעל ומשה יודעים, הוא שלדן יש כושר שכנוע  אדיר, שמצליח כנגד כל הסיכויים. זה לא עובד על שחר, אבל זה יעבוד על עידן, ועידן הוכיח שהוא לא חזק כמו שחר. אם מרינה תודח, הוא יוכל להעביר את עידן אליו, או את משה אליו, ואז יעל אולי תודח שישית.

 

עדיף לה לנסות להיות רביעית, ואז אולי היא תזכה בחסינות, ותעלה לשלישיה. הם הרי לא יודעים שנועם יחזור. גם משה יודע שלדן לא אכפת ממרינה, לכן הוא חושב שהוא יגיע לשלישיית דן, נעמה ומשה. עתה הוא ינסה להציל את שחר, כדי לזכות בהערכת מושבעי סבאנה.

 

הקשרים בין החמישיה הם ותיקים מאד, בני כמעט 40 יום. את עידן ושחר הם פחות מכירים, ולא נקשרו עימם קשרי חברות. במצב של חוסר ודאות, אנשים מעדיפים את המוכר על הלא מוכר.

 

כמו כן, צריך להבין, שאנשים כמותם, למעט, אולי, יעל, לא נותנים אמון באחרים, כי הם עצמם לא אמינים, אז בטח שאין סיבה שיבטחו בעידן ושחר. עידן ושחר, אמינים ככל שיהיו לא ייתפסו כך על ידי אנשים בוגדנים, כי אנשים בוגדנים לא מבינים שיש אנשים אמינים בעולם.

 

את זה חשוב ליישם גם במקומות עבודה. אדם בוגדני ואינטרסנט לא יתן בך אמון לעולם. ככל שתהיה אמין, הוא ימשיך לחשוד. הוא יצור איתך חברות וברית רק מבחינה אסטרטגית, כמו החברות בין דן לנעמה. יש ביניהם חיבה הדדית, אבל אין אמון מלא. אפילו בין שחר לעידן, שאינם חברים באותה עוצמה, היה אמון יותר גבוה.

 

אם אתם נתקלים באנשים כאלה במקום העבודה (ואפשר לדעת זאת לפי ההסטוריה הפוליטית שלהם במקום העבודה) אל תנסו אפילו ללכת בדרך של לעורר אמון. זה לא יעזור.

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר