מס' צפיות - 201
דירוג ממוצע -
האם נרקמת לנו מתחת לאף ממשלת שמאל??
הפתעה - בניגוד למה שנוטים לחשוב, לאף אחד אין מקום בטוח בממשלה הבאה שתקום. הבית היהודי מתחזק על פני מרכז הליכוד הקיצוני שביבי מנסה לטהר
מאת: מיכה אקדמן 03/01/13 (10:10)

ממשלת נתניהו הריאלית אמורה לכלול את הליכוד, ישראל ביתנו, הבית היהודי, שס, יהדות התורה וייתכן שגם יאיר לפיד. במקרה כזה תכלול הרשימה כ-75 מנדטים, שגם יציאה של אחת הרשימות המרכזיות לא צפוייה למנוע את חוזקה של הקואצליה העתידית. זאת אומרת, ללא "יש עתיד" הקואלציה הצפוייה תכלול 63 מנדטים, כלומר כל תזוזה קטנה החוצה מהקואלציה, אפילו של יהדות התורה, תאלץ את ביבי להגיע למתחת ל-60 חברי הכנסת שהוא זקוק להם כדי להקים את הקואלציה.

 

סקר שפורסם הבוקר בעיתון "ישראל היום", ובו אנו עדים להיחלשות נוספת בכוחה של הרשימה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו, נותן דווקא לראש הממשלה סיבה לחייך, כי ייתכן שראש ממשלה חזק זקוק למרכז ליכוד חלש ולא צעקני.

 

בימים האחרונים נשמעות אין ספור קולותיהם של זאב אלקין, יולי אדלשטיין ומשה פייגלין שהתבטאו בעד החלת הריבונות הישראלית בגדה המערבית. מדובר אם כן בחיתוך חזק ימינה של הזרם המרכזי בימין הישראלי, שגם כך אינו מתון כבעבר.

 

בנימין נתניהו, כמו שנאמר, אינו שמח כלל וכלל על התזוזה הזאת ובמיוחד לא שמח על עצם העובדה שחברי כנסת בהווה ובעתיד של המפלגה שוברים מוסכמות ויוצאים בהצהרות שאינם מתיישרות עם הקו שיושב ראש התנועה שלהם מנסה למתוח (וביבי כבר הוכיח שהוא יודע למתוח קווים)...

 

הסיבה מדוע בעת בחירות רבים בליכוד מנסים לקרוץ למצביעים בעלי השקפה ימנית יותר מהם היא על פניו ניסיון להעביר מנדטים בתוך הגוש מסופת הטורנדו המדליקה וחובשת הכיפה הסרוגה שממגנטת את כל הצעירים, מבלי שאלו בכלל מבינים את משמעות ההצבעה אליה.... הניסיון מראה שמדובר בהצבעת יאוש או אי אמון במערכת הפוליטית כיום:

 

לפני 7 שנים סופת טורנדו אחרת הביאה ללא בדיקה מעמיקה של הבוחרים שלה, 7 מנדטים מיואשים של מצביעים את מפלגת הגמלאים לכנסת... ב-2013 זה נפתלי בנט הצעיר והמיליונר שברור גם לו, שאין לו סקטוראלית מיליון מצביעים ששווים ערך ל-15 מנדטים כפי שצופים חלק מהסקרים (שבחלק קטן מאוד מהם ולא ברור איך היא עוברת את מפלגת העבודה).

 

מתחת לפני השולחן, נראה שביבי מכין את האפשרות להקמת אלטרנטיבה שלטונית אחרת לחלוטין. ההקצנה ימינה זימנה אפוא מהלך טקטי מבריק מבית היוצר של המפיק ארתור פינקלשטיין, שמטרתו החלשת כוחו של הגורמים הרדיקלים בליכוד ועליית קרנן דווקא של גורמי מרכזי כמו לבני ולפיד. אם כבר הצבעת טרנד או יאוש, אומרים בליכוד, שיצביעו להם ולא לבית היהודי.

 

מדוע ביבי רוצה אם כן בהתחזקות של גורמי מרכז-שמאל? ברמה המדינית - ביבי מנסה להשאיר את כל הקלפים קרוב לחזה: לאחר שאובמה נבחר לכהן כנשיא ארה"ב שוב וכן שהקהילה הבינלאומית לוחצת יותר מאי פעם הוא יודע שמצבה של ישראל בעולם אינו מזהיר. גם ההשתלחויות חסרות הרסן מאנשי הליכוד והימין ב"אין פרטנר", הלוא הוא אבו מאזן, גרמו להציגו כמי שאינו מוכן כלל לשבת לאי איזה שהוא דיאלוג.

 

כך ביבי מאפשר לעצמו ולנו להפתיע את יריביו מהימין ועלול, לאחר שבליכוד כבר עושים עבורו פולחן אישיות, ליצור קואלציה עתידית שתהיה מורכבת מהליכוד (בלבד), התנועה, יש עתיד ואולי אפילו בקונסטלציה מסוימת גם מפלגת העבודה (לאחר שזו תראה שבאמת ביבי מתכוון להקים ממשלת שמאל). אז כיום, לפי אותו סקר שצוטט בפתיחה, לארבעתן יש כבר 58 מנדטים, וזה עוד ללא ישראל ביתנו שעל פניו אמורה להתנתק מהליכוד ובלי החרדים (יהדות התורה כמעט בוודאות תמשיך כמו תמיד להתשלב היטב בממשלת נתניהו הבאה ועוד על תיקים חשובים כמו בריאות). באופן וודאי למדי ניתן לומר שבמקרה של הקמת ממשלת שמאל בראשות בנימין נתניהו יצטרפו גם עם שלם וקדימה, במידה ואלו באמת יעברו את אחוז החסימה. 

 

מצד שני, בכל דבר טוב יש גם דבר רע. יריב לוין, ציפי חוטובלי ודני דנון לעולם לא ישבו בקואלציה כזאת ולכן ביבי מעוניין בהמשך התחזקותן של מפלגות מרכז-השמאל. הוא כמובן ישמח שגורמים מתונים יותר בישראל ביתנו יחברו לליכוד החדש ואילו הקיצוניים ידחקו לפינה.

 

חלק מרכזי נוסף בקמפיין של הליכוד ייצא לדרך בשבועות הקרובים עד הבחירות והוא מלחמת חורמה על "הבית היהודי" ומכיוון כלל לא צפויי: תקיפת האישים הקיצוניים המופיעים ברשימה, תקיפת תקומה שהיא חטיבה יהודית קיצונית שצפוייה לשבת עם כמות לא מבוטלת של חברי כנסת, הצגת "הבית היהודי" כבעד הדרת נשים וכו'. 

 

ע"י הצנחה בכוחו של הבית היהודי מקווה ביבי להחליש את יריביו יותר מאשר לחזק את מפלגתו שלו. גם הוא מבין שהמקסימום של כוח הימין הוא 65-70 מנדטים ושרק הנטייה שלו עצמו תסייע להגדיר איזו ממשלה צפוייה לקום למדינת ישראל. 

 

בהנחה שהליכוד-ביתנו יקבלו 34 מנדטים, הליכוד שיהיה מפלגת השלטון והמפלגה הגדולה ביותר, יקבל בסך הכל 21 מנדטים. 

 

בהמשך לאותה תיאוריה מופרכת במעט - אני אישית גם לא מתפלא שליברמן וביבי יצאו קשות נגד ש"ס ולא הבטיחו לה מקום בממשלה הבאה. הם זקוקים בקרב הציבור החרדי לקולות לשותפה אלטרנטיבית לממשלה כזאת - עם שלם, שבשיא כוחה עלולה להגיע ל-4 מנדטים, שניים מהם על חשבון ש"ס.

 

במשחק ההזוי הזה שקוראים לו הפוליטיקה הישראלית לא ניתן לדעת דבר...

 

בראייה ריאלית ניתן לומר שגוש הימין בסקר הוא 48 מנדטים, גוש השמאל 31 מנדטים, המרכז 25 מנדטים והחרדים 16 מנדטים. משמעות הדבר הפרקטית כיום היא שביברמן ובנט לעולם לא יצליחו לבד להקים קואליציה רחבה לבדם והם יאלצו להכניס לממשלה יציבה את התנועה או יש עתיד, גם אם החרדים יתרסקו

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אני לא אתפלא אם נתניהו מחליש במכוון את ה
Bragi Boddason 03.01.13 (21:43)