מס' צפיות - 315
דירוג ממוצע -
פשיסט יהודי
מאת: אברי שחם 07/08/12 (20:34)

לפני שנים אחדות ראיתי קומדיה פולנית קטנה ומלבבת - כמדומני בסינמטק, היא לא הוצגה בבתי הקולנוע אחר - בשם "ירושת נס-פורים". בסרט סופר על אנטישמי קיצוני, שהאמין, כי העם היהודי הוא שורש כל רע ניצל כל הזדמנות לבטא דעה זאת, לא רק ברחוב, או במגרשי כדור-רגל, אבל אף בכתיבת כתובות-נאצה במעלית בביתו. יום אחד התהפך עולמו של האיש, כאשר הוא התבשר, כי הוריו היו יהודים והוא אמור לזכות בירושה גדולה. איליה וקוץ בה, התנאי לקבלת ירושה: הוא צריך לנהל אורח-חיים יהודי!

עתה הסתבר שהחיים הם הטלנובלה הכי טובה! 'יוביק' היא מפלגה פשיסטית בהונגריה, בעלת השקפת עולם לאומנית קיצונית, נוצרית, שחבריה מטיפים לשנאת זרים ומשמעים הצהרות אנטישמיות ואנטי צועניות. המפלגה שזכתה לקרוב ל-17% מהקולות בבחירות האחרונות, הקימה מיליציה פרטית בשם 'המשמר ההונגרי', המשליטה טרור בכפרים בעלי אוכלוסייה צוענית. לצ'נאד סגדי, סגן נשיאה של המפלגה וחבר הפרלמנט האירופאי מטעמה, שהצטיין בנאומים אנטישמיים חריפים, נודע לפתע, בעקבות פרסום מסמכים מטעם יריביו במפלגתו, שהוריו יהודיים, מה שהופך גם אותו ליהודי.

זה היה כמובן שוק גדול עבורו והוא הלך לבקר את הסבתא שלו, אשר גילתה לו בפעם הראשונה שהיא ניצולת מחנה המוות אושוויץ. היא גם אמרה שהמשפחה החליטה לשמור בסוד את שורשיה, כדי לחסוך מעצמה גזירות והשפלות עתידיות.

אין זה כנראה המקרה היחידי בהונגריה ובמזרח אירופה, בו לבני-משפחה אין מושג על שורשיהם. לפני יובל שנים לוויתי ידידה לתופרת בבלגרד. התופרת דיברה הונגרית (שפה, אותה ידידתי לא הבינה) וכאשר נודע לה כי אני ישראלי, פרצה בבכי מר וגילתה לי סוד כמוס, אשר לדבריה אינו ידוע לאיש. האישה, מבנות עמנו, שכלה במלחמה את בעלה וילדיה. היא נישאה שנית לנוצרי ויש להם גם ילדים, אבל הם אינם יודעים ולעולם לא יידעו, כי היא יהודייה. כדבריה:

"למה לי לסכן את חיי ילדיי? אי-אפשר לדעת מתי יופיע היטלר חדש".

גם ידידי הטוב, הצלם ההונגרי הידוע, איבן בנדה לא היה מודע בנעוריו למוצאו ונודע עליו רק כאשר בא הביתה מבית הספר וכינה את אחד מחבריו לכיתה "יהודי מלוכלך". אימו הייתה זאת שגילתה לו את 'הסוד הנורא', שגם הוא בן העם המושמץ הזה.  

באשר לפוליטיקאי הפשיסטי, המפלגה הזמינה אותו לבירור. כאשר סגדי סיפר על השיחה עם סבתו, השמיעו אחדים מחברי הנהגת המפלגה קראיות-ביניים בנוסח 'הולוקאמו' (קאמו מילת-סלנג, שמשמעותה שקר. הולוקאמו הוא מונח שהומצא על-ידי האנטישמיים ומשמעותו לא הייתה שואה, הכול הוא שקר). סגדי לא נשאר חייב והשיב:

"איך יכולה השואה להיות שקר, כאשר מחצית משפחתי נספתה באושוויץ?"

בעקבות הגילוי התפטר האיש מכול תפקידיו במפלגה (אבל לא מחברותו בפרלמנט האירופי) ולאחרונה נפגש גם עם הרב שלמה קובש, רב אורתודוקסי צעיר (בן 33) ופופולארי. אחר הפגישה סיפר סגדי, כי סיבת ביקורו אצל הרב הייתה בקשת סליחה מאלה העשויים היו להיפגע מדבריו בעבר.

הרב מצידו פרסם הצהרה, לפיה צ'נאד סגדי הגיע אליו כאדם פרטי וכרב, חובתו לקבל כל אדם שנקלע למשבר, בלי קשר לעברו. לגבי מה שהושמע בשיחה זאת - "שהייתה גם עבורו קשה מבחינה נפשית" - צ'נאד סגדי יפרסם ממנה את מה שנראה לו לנכון, אותו כרב, מחייבת הסודיות, מלבד ההתנצלות שהשמיע ומסקנות הנוגעות לקהילתנו, אשר כוונו כמובן לא רק לאוזני הרב.

"הדת היהודית מלמדת כי לכל בני האדם יש בחירה חופשית ורשאים בכל עת לחזור בהם ממעשיהם בעבר... במצב הנוכחי אני חושב, שצ'נאד סגדי נמצא באמצעיתו של תהליך כפרה, מודעות עצמית, הערכה מחדש ולמידה קשה וכולנו תקווה ואף מעוניינים בכך, כי תהליך זה יסתיים בצורה חיובית. אם אכן זה יקרה כך, או לא, תלוי בראש וראשונה בו, אבל על פי התורה הדתית היהודית, עלינו להגיש לו את כל העזרה הדרושה".

צ'נאד סגדי מצידו אמר שעכשיו הבין פתאום מהי ההרגשה, כאשר אדם נרדף על דתו ואמונתו. אני מקווה, כי מקרהו יביא גם כמה מחבריו לשעבר למפלגה לתובנה דומה.

(בתחתית הצילום נכתב: "הונגריה היא של ההונגרים!")        

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר