מס' צפיות - 119
דירוג ממוצע -
הפוך על הפוך - דווקא קיצוץ מסיבי בתקציב הביטחון יגביר את הביטחון
מדיניות היד הפתוחה והגדלת תקציב הביטחון בעשור הראשון במאה ה-21, גררה איתה כדור שלג עצום ועודפים. עכשיו חייבים לקצץ, רק בדרך הזאת יופנו התקציבים להיכן שהם באמת זקוקים ומדינת ישראל לא רק תבטיח לאזרחיה אלא גם תקיים - מערכת ביטחון טובה יותר.
מאת: מיכה אקדמן 27/02/12 (16:02)

 

נחזור על העובדות לכל מי שלא מכיר באיזו מדינה הוא גר וקורא כתבה זו. ככל הנראה אתה יושב מול המאמר וקורא בעברית המופלגת שלך שלמדת במדינת ישראל. רוב הסיכויים הן אף ששירתת בצבא המדינה שלך ואתה יודע עד כמה הוא הכרחי. אתה ניזון מהתקשורת ומאמין שאיראן זה קטסטרופה, הגבול עם סיני פרוץ, הפלסטינאים ימשיכו לשלח מרצחים מאיימים לציבור בישראל ועוד לא הזכרנו את סוריה וחיזבאללה... מדובר באיומים רבים על ביטחון ישראל שדורשים תקצוב ראוי. אם כמו ראש הממשלה שלנו נבקש "לדבר דוגרי" מדובר בעניין שעולה סכום פעוט של 35 מיליארד שקל. הבעיה היא שבפועל משלמת המדינה כ-60 מיליארד שקל למה שמכונה "תקציב הביטחון". איפה נעלמו אתם שואלים 25 מיליארד שקל? ב-18 האגפים השונים במשרד הביטחון שמסופקני אם לא ניתן לאחדם ולחסוך תקציבים שמשלם המיסים ממנם, בתנאי הקבע השערורייתיים, ובבזבזנות כללית של אמצעים (כמו דלק) בצבא, שאין מי שמבקר אותן. אני חסכתי כאן בין רגע 25 מיליארד, ויש כאלו חריפים ממני שטוענים שאף יותר ממחצית התקציב הוא "כסף מטפטף"....

 

תחשבו על זה רגע - 25 מיליארד שקל! זה כמות הכסף שהולכת בכל שנה על בזבזנות. וכל התקציב האדיר הזה הוא לא קשור בכלל בכל מה שדוברי משרד הביטחון והצבא. קיצוץ הכרחי זה לא ייפגע באף אימון לקראת מבצע ישראלי לפי מקורות זרים בארץ אויב, היערכות עורף לקראת התקפה של גראדים מעזה או את המוכנות של הגזרות השונות מהחרמון לסיני והערבה לפילדלפי.

 

אבל מה שר הביטחון והרמטכ"ל מוכרים לנו? הביטחון ייפגע. לא רק שיש להם את החוצפה לשקר במצח נחושה ולטעון שאין מהיכן לקצץ, הם בחוצפם הגדולה עוד מעזים לומר לנו שהקיצוץ יבוא באימונים, בהיערכות העורף ובמוכנות של הביטחון השוטף. אלו קלפי המיקוח שלהם - בעודפים השמנים הם לא מוכנים לטפל אבל רק בביטחון לפגוע.

 

ב-25 מיליארד שקל הללו שיתפנו אפשר יהיה להשקיע קרוב לוודאי 15 מיליארד שקל בשיקום מיידי של ביטחון הפנים הישראלי- ייבנו עוד בתי חולים ועוד תקציב למערכת הבריאות הקורסת, ישוקם מערך כיבוי האש, המשטרה תזכה סוף סוף לתקציבים ובתי המשפט יפסיקו לדחות דיונים. כל אלו ביחד יגבירו את הביטחון הכללי ואת מערך האכיפה ויצרו מערכת ביטחון כללית חזקה מאוד.

ב-10 מיליארד השקלים הנוספים צריך להעביר למערכת החינוך ובייחוד להשכלה הגבוהה, וכן לפתרון של בעיית מצוקת הדיור. 

 

יש עוד כל כך הרבה מקומות שבהם מתרחשים תהליכים כ"שומן הביטחון" ושמהם אפשר לקצץ ולהעביר לטובת פתרונות לבעיות רווחה שונות שעלו במחאה בקיץ האחרון, אבל 25 מיליארד שקל שמתנדפים להם סתם ככה??

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
כל מילה בסלע!
אורי 29.02.12 (12:42)