מס' צפיות - 138
דירוג ממוצע -
'מדד-רול לתקשורת הוגנת' - הוצאה- 6 ; ינואר 2011
התקינות הפוליטית כמכשול לדמוקרטיה
מאת: Aaron Roll 17/01/12 (23:50)

 

17 ינואר 2012

'מדד-רול לתקשורת הוגנת' -  הוצאה- 6 ; ינואר 2011

התקינות הפוליטית כמכשול לדמוקרטיה

 

עיתון "הארץ"

נקודת האור היחידה החיובית בעיתון "הארץ" (והוא בהחלט זכאי למלה טובה), היא העובדה כי פתח לאחרונה שעריו לתגובות מגוונות ולא רק חד אג'נדתיות ולעומתיות אנטי יהודיות. ציוניות ןדמוקרטיות.  עורכי העיתון ומנהליו, הבינו, באחור רב אמנם כי "ירו לעצמם ברגל" בכך שהדירו את מרבית הציבור בארץ משך שני העשורים החולפים מלהביע בחופשיות דעתו באתר העיתון האינטרנטי, גם אם דעות אלו נגדו את קו המערכת ובכך למעשה הפכו את העיתון לארוע שולי-נישתי אשר התדרדר המדרון האובדני.  זאת אף זאת,  בהדרת מרבית הציבור, הפך העיתון על פניו, לאור תגובוני הקוראים והמגיבים בו, לארץ-מקלט נישתית לכל אנאלפבית, ניבער מדעת, מסומם, בטלן, משתמט שרות, שוטמ ישראל ויהדות.  מעיתון לאנשים לכאורה "חושבים" הפך העיתון לתחתית החבית, לארץ מקלט נלעגת של החברה הישראלית.  העיתון עדיין חוסם את מרביתם המכרעת של כותבי המאמרים אשר אינם שלמים עם הקו "הפלשתיני" אותו הוא מוליך.  יש להמתין לראות אם הסרת הצנזורה על תגובונים והתרת מאמרי דעה מהעבר השני של המפה הפוליטית, ולו במשורה, יציף העיתון חזרה על פני המים.

מאידך גיסא, העיתון לא חדל כמנהגו מקדם לייצר-חדשות ולקדם אג'נדה אנטי ישראליות ויהודיות המכוונת להסית גורמי חוץ, רובם אנטישמים מובהקים להדיר להחרים ולהכפיש את ישראל ברחבי תבל.  התהליך פשוט בנבזיותו.  מאמרים בעיברית המתאפיינים בהכפשת ישראל והסתה כנגדה מתורגמים לאנגלית ונישלחים לקובעי מדיניות ועורכי עיתונים בארצות ובמגזרי חו"ל הידועים כשוטמי ישראל ויהודים.  הצד המקבל שם מתרגמם לשפתו (אנגלית וצרפתית בעיקר), בהתאם לאינפורמציה שהתקבלה מעיתון "הארץ" ומשגר המאמרים שעברו "גיור גויי" חזרה לישראל.  כאן כל שעל עיתון "הארץ" לעשות הוא לתרגם המאמרים "המגויירים" חזרה לעיברית, לצטט את שיטנת ישראל העולה מאותם עיתוני חוץ כידיעות אוטנטיות ולהפיצם כ"תורה מסיני" בנוסח "תראו, גם בחו"ל שונאים אותנו".  האג'נדה כאן ברורה, "טרנספרו את חצי מליון יהודי יו"ש מעבר לקו הירוק ומיסרו כל שעל אדמה עד פיסתה האחרונה לעבר "גבולות אושוויץ" של הקו הירוק... ואז ירעיפו עלינו הגויים אהבה וחום". 

לספקנים, ראו תגובות שרת החוץ קלינטון וארבע מדינות האיחוד האירופי בענינים פנימיים מובהקים של ישראל אשר אין כל ספק כי היגיעו לידיעתם לאחרונה באורח מכוון על ידי אחד מהעיתונים הממוסדים "הארץ" כחשוד המידי ואפשר גם "ידיעות אחרונות" באמצעות התהליך שפורט לעיל.

כתביו הקבועים של העיתון משמימים, צפויים, שבלונים, מקובעים בדעותיהם, אינם מסוגלים לחשיבה מחוץ לקופסא (יוצאים מכלל זה לחיוב, לעיתים, שביט ושטרסלר).  קראת מאמר של עיתונאי פלוני שם לפני עשרים שנה, מירב הסיכויים כי אינך ניצרך לקריאה נוספת, דבר לא השתנה וישתנה.  תמיד יכפישו אנשי ימין, מתישבי יו"ש, דתיים, חרדים, ממשלת ימין וכדומה בתגובתיות של כלבי פבלוב מאולפים.  החדשות מועברות תמיד בהקשר האג'נדי של העיתון וזאת הפך לזרא.  קריאה בעיתון זה היא ביזבוז זמן לכל התר אחר עיתונות כהלכתה.

ניתן להדגים מהו טיבו האמיתי של "העיתון לאנשים חושבים" ומה הוא באמת ערכו.  בתגובון שהופיע בתגובה לכתבה בעיתון, מתלונן הקורא הנבוך כדלהלן (וזו לא הלצה):

"בכתבה שפרסמתם בגליונכם הקודם הופיע המשפט:... הדיסוננס הקוגניטיבי בין הפוזיטיביזם הקולקטיבי לנגטיביות הדטרמיניסטית היא מהרעות החולות של הציונות....ורציתי לשאול - מה זה, לעזאזל, ציונות.". 

נו, ועדיין נותר זה החושב טובות אודות "החושבים" של פמפלט"הארץ" לשחרור פלשתין? 

 

"מעריב"

משהו טוב עובר על העיתון בעת האחרונה.  אם בעבר יישר העיתון קו עם העיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות" בכל האמור להכפשת ימין, יהודים וציונים באורח חד צדדי ולעומתי, הרי שניכרים מאמצים לשוב לחיק הקונצנזוס הישראלי האוטנטי ולהביא דעות מגוונות יותר המטפלות בארועים מצדדים שונים של המפה הפוליטית בלא משוא פנים.  במדה וימשיך העתון בקו זה הוא צפוי לצוף תוך זמן סביר ולהקדים את שני העיתונים הממוסדים המתחרים.

ערןץ 10 - ערוץ 2

שני הערותים "מצטיינים" (בלשון סגי נהור) בתוכניות אשר ניתו לתייגן כרדודות המופנות למכנה המשותף הנמוך בקהל הצופים.  אין רע בתוכניות רייטינג פופולריות בתנאי שהינן משולבות בתוכניות עומק הבאות לאזן בין הפופוליסטי לערכי.  חבל כי שתי הרשתות, למעט חריגים בודדים, כושלות אומללות בכך.

אלא שבשטח בו אמורות הרשתות להביא סיקור נדוייק, חסר פניות, אובייקטיבי ככל הניתן (ואיננו מתעלמים מקשיים אובייקויבים), אשר בו יובא יתרונן כמרכז חדשותי אינפורמטיבי הוגן לקהל הצופים, כאן כבר כושלות שתי הרשתות באורח מםפיר.

שני הערוצים התגיסו כמקהלה פבלובית להכפיש את השלטון הלגיטימי המקובל על מרבית הציבור במדינת ישראל.  ההתעלמות וגבהות הלב מעל ציבור הצופים מעורר תהיות באשר לכושרם של המגישים לחוש את הלמות ליבו של העם, לחוש את רצונותיהם ומאוויהם של הצופים.  אין חובה על ערוץ טלוויזיה לבט באורח מדויק את מאוויי הציבור אך כאן אנו עדים ללעומתיות מזלזלת.  המגישים לוקים בתסמונת "אני ואפסי עוד" ומהווים הוכחה צורמת לכך כי התקשורת הישראלית רחקה ת"ק פרסה מתפקידה העיקרי של העיתונות שהוא איזון בין גישות שונות בציבורץ

שני הערוצים, מי יותר ומי פחות הפכו לפמפלט הכפשה של הציבורים המזוהים עם השלטון כגון דתיים, חרדים, מתישבים, ימנים וכדומה.  העיתונאים חוטאים כאן פעמיים.  ביד אחת מנהלים מסעי הכפשה המציף את השלילי בלבד באורח מגמתי ולעיתים אף שיקרי כנגד שנואי נפשם (בבורשם בגבהות לב העובדה כי הינם נתמכי אותו ציבור המוכפש על ידם תדיר).  וביד השניה מעלימים כל פיסת מידע חיובי באשר למושאי הכפשתם.

נאות ונכון עשו ניבחרי הציבור בכנסת אשר מנעו מערוץ 10 תמיכה ממונית ציבורית ולא מפאת חובות עבר שלא שולמו, נושא קשה לכשעצמו, אלא מפאת בגידתו של הערוץ בעקרונות העיתונות ההוגנת, בכך שהפך עורו מ"כלב השמירה של הדמוקרטיה" ל"כלבה המצורע, עוכר הדמוקרטיה".  נאחל לערוצים כי ילמדו ויפנימו ליקחם.

חוקי המשחק התקשורתי שונו וגבהיי הלב בתקשורת קצר שיכלם מלהפנים זאת.  האינטרנט השווה את שדה התקשורת ונתן בידי הציבור כח שמעולם לא היה בעבר בידו.  מי שיפנים זאת ישרוד.

 

"ישראל היום", "מקור ראשון"

שני העיתונים, כל אחד בשטחו מעט שונה, מיצבו עצמם כעיתונים הוגנים, אמינים, אובייקטיבים, מיקצועני עיתונות אמיתיים המביאים לקורא חדשות אוטנטיות בלא משוא פנים ובלא גווני "תקינות פוליטית" בזויה.  על העיתונים הוותיקים לקחת דוגמא מצמד עיתונים אלו, הם בהחלט מהווים מגדלור עיתונאי בחשכת התקשורת הישראלית.

 

news 1  (אתר חדשות 1 ) - ואתר "ישראלי פטריוטי"

ניכר שינוי הכיוון ולא לטובה בעריכתו של העיתון האינטרנטי "חדשות 1" משך השנה החולפת והדבר מתבטא בנפילת הדרוג הממוצע שלו ב"מדד רול" מציון 7 המבטיח לציון 6 הבינוני.  עד לפני כשנתים ובמשך שנים אחורה ידוע היה האתר ברעננותו, בהגינותו העיתונאית, בחדשנותו, בפתיחותו, בכך שלא הניח ל"תקינות פוליטית" לעצב את מדיניות פירסום החדשות, הארועים ומאמרי הדעה.  לא עוד, החל משנת 2010 החלה רוח רעה מנשבת שם.

האתר מכריז על מדיניות "במה חופשית" אך זו אחיזת עינים אשר אינה תואמת חופש ביטוי לאשורו ונתונה לצנזורה לכאורה "אידאולוגית" הגורמת לכותבים להדיר עטיהם. 

דומה ודברים השתנו שם והפכוהו לאנמי, נדוש כלשהו ונתון, כך ניראה על פניו, בצבת עורכי תוכם בינונים, כמו גם יועצים משפטיים הדואגים לעורם במקום לדאוג לחידושי חדשות ודיווחים.  האתר הפך לעוד אתר משמים ההולך ושוקע בין אתרים ישראלים רבים אחרים בעלי צביון דומה ואנו מצרים על כך.

עדות ל"תקינותו הפוליטית" של העיתון היא הדרתם של כחצי מליון אזרחי ישראל המתגוררים ביו"ש אשר הינם למצער מחוקים לטעמו של האתר וסיבותיו (התמוהות) עמו.  הדיווחים בנושא הינם נדירים ובשפה רפה.  אפילו עיתון "הארץ" השרוי במחלוקת ציבורית עמוקה, עוסק לעיתים בנעשה ביו"ש, אם כי תמיד בהקשר השלילי, אך עדיף כך מאשר התעלמות (למעט חריגים אקראים), של אתר "חדשות 1".

לעומתו, עולה כפורח אתר "ישראלי פטריוטי" (יכלל משך 2012 ב"מדד רול"), כדבר הבא והרענן בשדה העיתונות המקוונת הישראלית.  האתר "אינו חוסם שוורים בדישם" ונותן ייצוג לכל שידבנו ליבו מכל קצווי הקשת הפוליטית להפיץ הגיגיו ללא משוא פנים.  הכותבים באתר, חדשים-כוותיקים אינם חשים כי הינם עוברים סינון אידאולוגי / אישי.  אך ורק שיקולי עריכת תוכן עניניים הם המכתיבים את הצגת המאמרים.  ניכר בכותבים כי הינם מקושרים כדבעי ורבות מהידיעות והתחקירים המועלים הינן בלעדים שלא נחשפו לידיעת הציבור ובכוונת מכוון בידי כלי תקשורת אחרים.  לכל שחשים אי נחת מאתר "חדשות 1" בפרט ומהעיתונות הממוסדת בכלל, מומלץ להעביר את "חץ העכבר" לעבר אתר "ישראלי פטריוטי" ולא יתאכזבו.

 

"ידיעות אחרונות" וגלי צה"ל

בשנה החולפת הםכו שני מוסדות תקשורתים אלו לבילתי רלוונטים בעליל.  הציבור החל מואס בהטיה הלעומתית, החד-אג'נדתית השמאלנית רדיקלית של שניהם.  כנס העיתונות מ-סוף השנה החולפת באילת הציף על פני השטח תופעה מוזרה ומעוותת.  אמצעי תקשורת שונים והאנשים המפעילים אותם או משרתים בהם, אינם מודעים או מעמידים פנים ככאלו באשר לשבר אמון חריף בציבור כנגדם.  הדבר מעיד על חסך אינטילגנציה ריגשית, ניתוק ריגשי-אינטלקטואלי ממקורותיהם של העיתונים, הלוא הוא הציבור ומעלה ספקות קשים בדבר מסוגלותם ווכישוריהם של מרבית אנשי התקשורת הנוכחים לסקר ארועים הנוגעים לציבור דהיינו, רובן של התרחשויות, ללא צדיה והטיה.

המגמה השלטת בכנס עיתונות זה היתה: "מה אתם רוצים מאתנו, אנו מאוזנים ואובייקטיבים להלל, אתם הקוראים הם שאינם מבינים את גדלות רוחנו".  התופעה הנלעגת הלזו בולטת בעיקר בקרב עיתונאים מ"גלי-צה"ל" ו"ידיעות אחרונות".  דווקא עיתונאים מעיתון "הארץ", אולי האנטי-עיתון ועיתונאות הראשי במדינת ישראל, מתבטאים פחות ברוח זו, אפשר כי מאחר שעל ראשם בוער הכובע ובדין.  שאר העיתונאים רוחצים בנקיון כפיהם מגלגלים עינים לשמים ומשוכנעים כי האשמה בגלישת האמון בהם לתהום מוטלת על כתפי הקוראים (הוא "ההמון הנבער" לטעמם).  ובכן, הבה ונשכיל את עמומי העיתונות, הבעיה רבותי היא בכם, בהטייתכם, במשטמתכם כנגד מרבית הציבור בארץ, בזלזולכם באינטיליגנציה הטיבעית השורה בציבור, בבוזכם בערכי היהדות, הציונות והדמוקרטיה היקרים למרביתו של העם.  קורה בקירבנו היפוך אורווליאני,"כלבי השמירה של הדמוקרטיה" נימצאים כיום במספרים עצומים דווקא בקרב אזרחים איכפתים מן השורה במדינת ישראל, בעוד כי אנשי התקשורת בוגדים בשליחותם העיתונאית, הללו הפכו לעוכרי-הדמוקרטיה, הם כלבי הרחוב הנובחים בצידי שיירת העם היהודי הצולחת בגאון.

 

ועתה לפירוט המופע בטבלת "מדד רול" לעיתונות הוגנת:

למעיין: בסיפא למאמר תמצא קישור לטבלת "מדד רול" הכוללת מאות עיתונאים ומירב כלי התקשורת הידועים במדינת ישראל

עקב מגבלות טכניות של האתר אין באפשרותנו להציג את מדד-רול ישירות בדף זה ועם הקוראים הסליחה.

 

הערות:

1 .הנאמר ב"מדד רול" לעיל מבטא את דעתו האישית בלבד של הכותב.  אין בנמצא כל גוף עיתונאי, שלטוני או פוליטי הקיים מאחורי הכותב ומתואם עמו באשר לנאמר.

2. הכותב נטול "תקינות פוליטית" לחלוטין.  "המדד" משקף דעה אובייקטיבית ומאוזנת המבוססת על עיון במאות ידיעות חדשותיות, הבעת דעה ומאמרי-דעה בתקשורת.  הקו המנחה הכללי של "מדד רול" לשם הערכת עיתון או ערוץ תקשורת הוא יהודי, ציוני, דמוקרטי וקפיטל-סוציאליסטי.

3. המבוקרים מתויגים בציון 1- 10 , כאשר 1 - 5 מצביע על בעיית הגינות עיתונאית חמורה כלפי המבוקר.  ציון - 6 מהוו עמדת המתנה בין נטות לחוסר הגינות.  תיוני 7-10 מבטאים הגינות עיתונאית אשר רצוי היה כי הקוראים יעודדוה באמצעים הדמוקרטים המקובלים.

4 .במדה ואי-מי חש כי נאמד ב"מדד רול" באורח בלתי הוגן או שגוי, הינו מוזמן לצור קשר אי-מייל עם המחבר בתוך 30 יום מפרסום המדד הרלוונטי, לדון בענינו ואם יימצא צודק, לדעת שני הצדדים, יתוקן המדד לגביו בהקדם המעשי האפשרי (צפוי, בפרסום המדד הבא- בלווית הודעת תיקון מתאימה בענין).

5. הערות כלליות באשר לאופן הצגת "מדד רול" לציבור תמיד תתקבלנה בברכה ותישקלנה ברצינות הראויה.

6. "מדד רול" מעודכן ומפורסם לציבור אחת לשלשה חודשים.

 

 

טבלת מדד רול לעיתונות הוגנת (בסיפה של תכולת הקישור}:

 

http://www.global-report.com/aroll/a343456-%d7%9e%d7%93%d7%93-%d7%a8%d7%95%d7%9c-%d7%9c%d7%aa%d7%a7%d7%a9%d7%95%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%95%d7%92%d7%a0%d7%aa-%d7%94%d7%95%d7%a6%d7%90%d7%94-6-%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%90%d7%a8-2011

 

 

אהרון רול

amroll@sympatico.ca

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר