מס' צפיות - 121
דירוג ממוצע -
סיפורים מהחצר האחורית
אין ספק שריק סנטורם הפתיע בבחירות שנערכו השבוע במדינת איווה . אך אם במצב כזה שאין למיט רומני איום רציני הוא לא מצליח להתרומם בבחירות הפנימיות ,כנראה שנגזר על אובמה להשאר בבית הלבן.
מאת: רועי אורן 07/01/12 (01:33)

בסוף נובמבר העניקו הסוקרים למיט רומני רק כ-10% מקולות הרפובליקאים במדינת אייווה. הספין של אנשיו היה שאיווה היא מדינה שמרנית, בעלת חשיבות שולית, ושרומני מוותר עליה מראש. אם המושל לשעבר ממסצ'וסטס היה מנצח אז באותו הפרש זעום שהשיג השבוע, הדבר היה נתפש כהישג מונומנטלי שהיה יכול להבטיח את ניצחונו במרוץ הרפובליקאי לנשיאות. אבל מכיוון שמצבו בסקרים השתפר מאז ואנשיו הקדימו להצהיר על ניצחון בטוח, הישגו של רומני התגמד עד כדי כך שלא ברור אם כוסו נותרה חצי מלאה או חצי ריקה.

באותה מידה, כשניוט גינגריץ' דישדש באוגוסט סביב ה-5% בסקרים, הישגו באיווה השבוע היה מעלה את מניותיו לשחקים. כשבנובמבר נסק ל-33%, המקום הרביעי באיווה היה מתקבל כמפלה צורבת. אבל מכיוון שהוא מדמם בסקרים קרוב לחודש, מנהל קמפיין כושל ומוריד ציפיות לאפס, הישגו המפוקפק באיווה נחשב מכובד דיו כדי לאפשר לו להמשיך במרוץ.

רף הציפיות נוצר על ידי הסקרים ועל ידי התקשורת, אף שלא תמיד ברור מי הסובב ומי המסובב. התקשורת משקיעה אמצעים וכוח אדם חסרי תקדים בכיסוי כל פיפס שמשמיעים המועמדים, במיוחד לאחר שהעימותים התכופים בטלוויזיה הפכו את המרוץ הרפובליקאי לפצצת רייטינג. כך נוצר צורך מתמיד "להאכיל את המפלצת", ליצור דרמות, להמציא גיבורים חדשים ומיד להתחיל בחיסולם, לעורר ציפיות גדולות ולהשתולל כהוגן כשאלה אינן מתגשמות במלואן.

מה שהציל את הסנטור לשעבר, ריק סנטורום, מגורל דומה השבוע היה, שנסיקתו בסקרים החלה מאוחר מכדי שתספיק להימאס על הפרשנים והמומחים. אילו נערכו הפריימריס באיווה כמה ימים מאוחר יותר, הישגו הסנסציוני של סנטורום היה מתחיל להצטייר כהחמצה גדולה. לכן, למרות שניצחונו של רומני בבחירות שייערכו ביום שלישי בניו המפשייר נראה יצוק בבטון, סנטורום כבר איננו יכול להסתפק באחוזים הבודדים שהסקרים ניבאו לו עד כה, וכך גם, וביתר שאת, בפריימריס שייערכו בהמשך החודש בדרום קרוליינה ובפלורידה. אם הוא לא יעמוד בצפיות החדשות, סנטורום עתיד להתאדות כמו כל המטאורים שקדמו לו.

גם עמדותיו של הסנטור לשעבר יזכו מעתה לבחינה הרבה יותר מדוקדקת וביקורתית, כולל הצהרתו בנובמבר - שלעומתה התבטאותו של גינגריץ' על כך שהפלסטינים הם "עם מומצא" נשמעת שמאלנית למדי - על כך שהגדה המערבית היא חלק מישראל ושאין דבר כזה פלסטינים, רק ישראלים.

סנטורום הוא סופר-אולטרה-ארכי-שמרן גם בנוגע ל"ערכי המשפחה": הוא מסתייג מתורת האבולוציה, סולד מאמצעי מניעה, מתנגד בתוקף להפלות ופעם נשמע כמי שמשווה יחסים חד-מיניים למשכב בהמה.

אם במצב כזה מיט רומני שנחשב כמועמד ראוי לא מצליח להתרומם ,כנראה שנגזר על אובמה להישאר בבית הלבן לקדנציה שנייה.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר