מס' צפיות - 147
דירוג ממוצע -
היפוקרטס מתהפך בקיברו לאור חילול שבועתו
מאת: kalligula 15/11/11 (20:37)

שבועת היפוקרטס היא שבועה אותה נשבעים עם סיום לימודיהם הסטודנטים לרפואה, שבועה שמיוחסת לאבי הרפואה המודרנית ,היפוקרטס היווני  שחי במאה הרביעית לפני הספירה ומאז נושאת את שמו. אמנם אותה שבועה עתיקה שונתה בגלל שהיא כבר אינה  רלוונטית לימינו אלו והותאמה לרוח הזמן ורוח המקום ע"פ תרבותה ודתה של מדינה ומדינה.

בישראל חובר  הנוסח  העיברי של אותה שבועה ב1952 ע"י פרופסור ליפמן היילפרין מייסד המחלקה הנוירולוגית בבית החולים הדסה וחתן פרס ישראל , לרגל סיומו של המחזור הראשון ללימודי הרפואה בישראל הצעירה.

להלן הנוסח העיברי של אותה שבועה.

 אתם ניצבים היום כולכם‏‏, בפני מוריכם בדרכי הרפואה וחוקותיה, לעברכם בברית הרפואה.
למען תקיימו את תורתה בכל מאודכם, בשום שכל וביושר לבב למען קום דור רופאים, דרוכי מעש ואמוני יעוד לעזרת האדם הדווי.

וזאת הברית אשר אנכי כורת אתכם היום לאמור: על משמרתכם הופקדתם יומם ולילה לעמוד לימין החולה במצוקתו בכל עת ובכל שעה.

ושמרתם עד מאוד חיי אדם מרחם אמו, והיה שלומו ראש חרדתכם כל הימים.

ועזרתם לאדם החולה באשר הוא חולה, אם זר אם נכרי, אם אזרח נקלה ואם נכבד.

והשכלתם להבין לנפש החולה ולשובב את רוחו בדרכי תבונות ובאהבת אנוש.

אל תמהרו להוציא משפט ושקלתם את עצתכם במאזני החכמה הצרופה בכור הניסיון.

שמרו אמונים לאדם שהאמין בכם, אל תגלו סודו ואל תהלכו רכיל.

יחכם לבבכם גם לבריאות הרבים, להעלות ארוכה למדווי העם.

תנו כבוד ויקר לרבותיכם, שנחלצו להנחותכם במעגלי הרפואה.

תרבו חכמה ואל תרפו כי היא חייכם וממנה תוצאות חיים.

היזהרו בכבוד חבריכם, כי בכבודם הם תכובדו גם אתם.

דברי הברית האלה קרובים אליכם מאוד בפיכם ובלבבכם לעשותם. ועניתם כולכם אמן, אמן כן נעשה.

יהיה רצון שישגא פועלכם להאדרת מורשת הרפואה.

אז נשבעו, כנראה מהפה לחוץ ולא יותר מכך, עוד אקט סימלי כחלק מהפרוטוקול ותו לוא העיקר לזכות בתואר הנכסף ד"ר.

בישראל 2011 מצב הרפואה הציבורית היגיע לשפל המדרגה, מתברר שבישראל בתום כל הסכם עבודה שנחתם עם הסתדרות הרופאים לפני החתימה על הסכם חדש אנחנו אזרחי ישראל הופכים להיות בני הערובה של אלה שנשבעו אמונים לשמור ולדאוג לבריאותנו, כך היה בתום ההסכם ההוא שנחתם לפני כתשע שנים, וכך אנחנו חווים היום עם תחילתו של הסכם חדש.

אז אולי אותה מחאה חברתית ורוח גבית של התקשורת שכהרגלה בקודש כאשר היא מתייצבת לימין ענין זה או אחר ומציגה לנו רק פן אחד של הסיפור משיקוליה שלה שהם ברורים ושקופים כאחד, הפעם החליטו רופאי ישראל לעלות מדרגה ולהצמיד אקדח לרקתם של משרד האוצר ולרקתנו שלנו כולנו.

בתחילה הם זעקו את זעקתה של הרפואה הציבורית אעלק, הוסיפו את ענין בתי החולים בפריפריה, והעלו את ענין המקצועות הפחות "סקסים" והפחות "ריווחים" ברפואה, ואת ענין המשמרות הלא אנושיות בהם נאלצים לעבוד המתמחים במקצוע זה.

אז במשרד האוצר הכפילו ושילשו ונתנו תיעדוף לפריפריה לא בכדי שם שותקים, הם החליטו לתת תיעדוף למקצועות הרפואה בהם יתקשו הרופאים ל"השלים" הכנסות בפרקטיקה הפרטית ע"מ לתגמל רופאים הבוחרים לעסוק בתחומים אלו, השבוע שמעתי ברדיו מנהל מחלקת פגים שמספר שהוא קיבל תקנים, תקציבים, אבל המתמחים בורחים ממקצוע זה  בגלל שלמרות הסיפוק הרב במקצוע זה להציל חיי פגים, האפשרות להרויח  בו יותר הוא אפסי מהסיבה שאין פגיות בקליניקה פרטית ,וכמוהו יש עוד רבים במקצוע הרפואה.

אחרי חודשיים של מאבק עם הסתדרות הרופאים,שביתות,איומים,התפטרויות,שביתות רעב נחתם הסכם והנה חשבנו שבא לציון גואל, אמנם השינויים לא יכולים להתרחש מהיום למחר בכל זאת מדובר בתיקוני מערכת והזנחה של שנים, אבל בסה"כ נראה שהפעם התחילו לעשות שינויים וערכו תיעדוף והגדילו את משכורות הרופאים באלפי שקלים לחודש.

עכשיו החליטו שאותו הסכם כבר לא מקובל על כולם ורוצים לפתוח את ההסכם שנחתם ולהתחיל הכל מאפס, שערו בנפשכם שמחר ישבתו השוטרים, משרד האוצר יגיע להסכם עם נציגי השוטרים ולמחרת יגידו שוטרי התנועה לא מקובל עלינו, ואחריהם שוטרי היחבא"ל, וכך יתפצלו השוטרים לעשרות ארגוני שוטרים שצריך לשבת ולסכם עם כל ארגון בנפרד.

שיא השיאים ארע היום, כאשר עשרות רופאים מומחים החליטו להגיש מכתבי פיטורים כאקט תמיכה ברופאים המתמחים שמא הם אלה שיאלצו למלא את מקומם, אותם רופאים מומחים שלא מתביישים לומר מעל כל במה שהם כבר לא ירעבו ללחם כי הם מרויחים מצויין והם מגובים בקליניקות הפרטיות שלהם ובבתי החולים הפרטיים שם הם חולבים אותנו למרות שאנחנו מוציאים מאות ואלפי שקלים בחודש על ביטוחי בריאות שונים ומשונים.

מקרה פרטי לו "זכיתי " השבוע,  הטלפון מצלצל לזוגתי היקרה ובה מזכירה רפואית מודיעה לה שיש לה ביקורת אצל הרופאה המנתחת שניתחה אותה לפני 3 חודשים, אבל מיידעת אותה שאותה מנתחת הפסיקה לעבוד עם קופת חולים מכבי ובעבור הביקורת היא תיאלץ לשלם 600 ש"ח !!!, סליחה?  לפני הניתוח שילמנו על ביקור אצל רופאה סכום דומה לייעוץ, שילמנו השתתפות עצמית על הניתוח, שילמנו על מספר הפניות ששלחה אותה מנתחת טרום הניתוח, ועל בדיקת ביקורת ניאלץ לשלם שוב? בעבור מה לכל הרוחות אני משלם קופת חולים? ביטוח משלים? מס בריאות במאות שקלים מידי חודש?

איך בכלל הגענו למצב המקולקל הזה שקיימת בישראל במקביל לרפואה הציבורית מערכת שלימה של רפואה פרטית שחולבת אותנו למרות אותו חוק בריאות ממלכתי ששחט לנו את המשכורות והיה אמור להביא לרפואה ברת השגה לכל?

זו הרפואה הציבורית עליה נלחמים ואת זעקתה זועקים כל אותם מתמחים ומהיום גם הרופאים המומחים? האם רק בשיטת האיומים והצמדת אקדח לרקתם של אזרחי ישראל מנסים להשיג תוצאות? אעלק לא מדברים על שכר, מענין למה בפריפריה שותקים?למה כאשר קרוב משפחה מאושפז הוא חייב מלווה צמוד אחרת הוא יכול להתפגר במיטתו עד שיזכה לראות רופא.

התנהלות מכוערת, סחטנות לשמה, ואם אדם זורק שבע שנות לימוד קשים ומפרכים לפח אז כנראה שהוא לא ראוי לעסוק במקצוע אותו הוא ניסה להשיג במאמצים רבים, וכלשכן מבזה את אותה שבועה אותה נשבע מספר חודשים לפני כן.

מי שלא מבין שהרעה החולה במערכת הבריאות בישראל היא אותה רפואה פרטית שהולכת ותופסת נפח גדול יותר ויותר מהמערכת הרפואה בישראל, כל השר"פים בבתי החולים בהם יש מחלקות מפוארות ומהודרות לבעלי יכולת ומחלקות לעמך ישראל, מערכת אותה רוצים מנהלי בתי החולים להגדיל ולנפח על חשבוננו תוך ניצול רגעי המצוקה הקשים ביותר שיכול אדם לחוות שלעיתים מוכן למכור את ביתו ונכסיו בעבור לזכות בטיפול הוגן וראוי שלכאורה היה צריך להיות שווה ובר השגה לכל ובגינו נחקק חוק שרק שהצליח להכניס את הרעה החולה הזאת למערכת הרפואה בישראל.

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר