מס' צפיות - 83
דירוג ממוצע -
אובמה - לך אתה למועצת הביטחון למהלך דו-צדדי
שלצידו ראש ממשלה ישראלי שרוצה לרצות את בוחריו ולא באמת מסוגל להכריע, ויו"ר רשות פלסטינאית שלא באמת מוכן לשבת למשא ומתן - על הנשיא האמריקאי לגרום להם או להתחיל להגיע על נשיא ארה"ב להעביר החלטה על התווית הדרך ליצירת שתי מדינות לשני עמים
מאת: מיכה אקדמן 22/09/11 (12:57)

נשיא ארצות הברית הוכיח אמש, אחד לאחד, את מה שאני אמרתי כאן לפני ארבעה חודשים בטור אישי שלי לאחר הנאום המפורסם שלו שבו הזכיר במפורש את צמד המילים המפחידות "שישים ושבע". התקשורת הישראלית הביעה את אכזבת ראש הממשלה נתניהו ואת התדהמה הגדולה שאחזה בו. אלא שהאמת היא שראש הממשלה שלנו לצערי הרב רוצה לרצות הן את תומכיו היותר ימניים בקואליציה (ליברמן, חוטובלי, אלקין) וגם את אלו היותר נוטים שמאלה בתוך הליכוד ומוכנים להתפשר (מרידור, ישראל כץ, סילבן). אני אמרתי כאן בזמנו ואני עדיין מאמין בזה - שראש הממשלה שלנו פשוט מפחד מלקבל החלטה גורפת אחידה שתוכיח שמדובר כאן בראש ממשלת ישראל, המנהיג שלי, שלך ושל כולנו.

 

ביבי הוא לא היחיד שאשם. הוא אפילו לא קמצוץ אשם אפשר לומר בבהירות כיום. יושב ראש הרשות הפלסטינאית, מחמוד עבאס, יכול להיות גאה מאוד בכך שהוא מחרב פעם אחר פעם כל פתחו של חלון שנועד להיפתח למען השלום. בכל תקופתו כיושב ראש הרשות הפלסטינאית מעולם לא נוצרה יוזמה דו צדדית לפתרון הסכסוך ולהקמת שתי מדינות לשני עמים שסועים וקרועים. החלטתו ללכת למהלך חד צדדי של הכרה בגדה המערבית כמדינת פלסטין במועצת הביטחון היא מהלך מסוכן גם לישראל וגם לפלסטינאים מהסיבה שהפלסטינאים שולפים מהשרוול את הנשק הטוב ביותר שלהם בעולם: האיבה למדינת ישראל ומייצבים את עצמם כמי שמאיימים על מדינת ישראל ולא מוכנים לוויתורים משל עצמם.

 

על אובמה להכריז לתינוקות שלו הן מישראל והן מפלסטין שנגמרו המשחקים ובוועידת האו"ם הבאה, בספטמבר 2012, הוא בעצמו יניח על שולחן מועצת הביטחון הצעה להכרה בינלאומית בתהליך השלום הלגיטימי של הישראליים והפלסטינאים כך שבתוך שנתיים תתקיים מדינה פלסטינאית לצד מדינה ישראלית. אומנם שלום אי אפשר לכפות, אבל להחלטה שכזאת יש משמעות שכן אי עמידה של ישראל לצד אובמה תביא למיתון התמיכה הכלכלית והצבאית של ארה"ב עבורה (מה נתניהו עשה בשביל אובמה בשלוש השנים האחרונות? גם כן זה נראה יותר מידי חד צדדי) מחד ומאידך גם לפסטינאים כדאי מאוד לשבת ולפתור עם הישראליים את נושאי הליבה, אחרת גם הם צפויים לסנקציות. למועצת הביטחון, מעין ממשלת פרלמנט האומות המאוחדות, יש בשר.

 

אני מקווה מאוד שביבי יפסיק לשדר לציבור הישראלי שבאמריקה שונאים אותנו, כי אולי הם המדינה היחידה כרגע בעולם שמוכנה להטיל כל וטו שכל "ידידה" אירופאית כזאת או אחרת לא מוכנה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר