מס' צפיות - 93
דירוג ממוצע -
המאבקים החברתיים בישראל והפסיכולוגיה של השינוי - ירון זיו
במהלך העיסוק בנושא "הפסיכולוגיה של השינוי, השאלות שאנו תמיד שואלים את עצמנו הן: מה גורם לאדם לעשות שינוי ומדוע דברים משתנים או לא חלופין לא משתנים? מה גורם לשינויים בתוך ארגון או עם?
מאת: ירון זיו 28/07/11 (11:42)

מאת: ירון זיו

במהלך העיסוק בנושא "הפסיכולוגיה של השינוי, השאלות שאנו תמיד שואלים את עצמנו הן: מה גורם לאדם לעשות שינוי ומדוע דברים משתנים או לא חלופין לא משתנים? מה גורם לשינויים בתוך ארגון או עם?

אנו חוזים כיום בתהליך שאין לו תקדים, עם ישראל קם ממושבו ויוצא אל הרחובות. צעירים מתיישבים באוהלים בשדרה, הפגנות מאורגנות בכל עיר מרכזית וההתאחדות סביב המטרה היא גדולה מתמיד.

בדומה לשאר מדינות המזרח התיכון, כמו סוריה ומצרים, כנגד כל השערות המומחים למיניהם, גם בישראל הגיעה בה הציבור יוצא להרעיד את השלטונות. אמנם השלטון בישראל איננו שלטון מלוכני או דקטטורי, אך מדובר בהנהגה שבמשך שנים ארוכות מבטיחה בבחירות ולא מקיימת, ונוהגת באטימות, חוסר רגישות ובחוסר הקשבה לדברי העם - עד שאלו הופכים לזעקות.

ההיבט הפסיכולוגי של השינוי

כאשר אנו שואלים את עצמנו מדוע קורה שינוי, ישנן שתי תיאוריות אשר מנסות לענות על השאלה.
התיאוריה הראשונה, אותה נהג לטעון פרויד - אשר היה פסימיסט בתפיסתו, טוענת כי שינוי נובע רק בעקבות מצב טראומטי, בו כל מנגנוני ההגנה של האדם אינם פעילים ולכן הוא חייב לנוע לשינוי בכדי לפתור את המצב הקיים.
התיאוריה השניה, אשר נראית מתאימה יותר למצב הקיים, גורסת כי בכדי להגיע לשינוי אמיתי, האדם צריך להגיע לשבירת האיזון בין הנוחות לתסכול.

אם נשתמש באלגוריה לעולם המטופלים, כאשר אדם מצהיר כי הוא הולך לעשות שינוי כי הוא מתוסכל - אין התסכול מעיד על אמיתות כוונותיו אלא עוצמת התסכול שלו והאם הוא מתוסכל "מספיק" בכדי לעשות את השינוי.
התסכול של העם

כפי שכבר הוסבר, השינוי הוא תוצר של הרצון לנוע מתסכול - חזרה אל נוחות. ישראל של שנת 2011 צברה תסכול מצטבר ובכך היא מונעת אל העשיה, אל השינוי. חבר'ה צעירים אשר משלמים הון עתק על דירות מעופשות בתל אביב, זהו מצב אנומלי לחלוטין! אנשים מבחוץ מסתכלים עלינו ושואלים "בשביל זה יצרתם מדינה? בכדי לאפשר לאנשים לחיות בה ולמרר להם את החיים?".

כאשר זוג צעיר צריך להתמך על ידי ההורים בכדי לשלם את שכר הדירה המטורף לחלוטין ורופאים ומתמחים בארץ צריכים להתמודד עם משמרות לא אפשריות ושכר מגוחך בזמן שמחירי המזון והמיסים רק עולים והממשלות מוכרות לנו שזה הכל הולך לתקציב הבטחון - זה מצב בלתי אפשרי.

ואנחנו המשכנו לשתוק והמשכנו להוריד את הראש בדיוק כמו בתסמונת ניצולי השואה המוכרת, עם שלם שותק ומוריד את הראש ולא יוצא לרחובות למרות שמכים אותו - רק שהאקציה הזו תעבור ושהאקציה הבאה לא תגיע. יש לנו מדינה ואנחנו ממשיכים לחיות כמו הומלסים, שחס וחלילה לא נרעיד את אמות הסיפין ויקחו לנו את המדינה. עד עכשיו.

הבועה הייתה חייבת להתפוצץ

וכרגיל, כמו שקרה בכל המהפכות בהווה ובעבר, הצעירים הם אלו שמובילים את המהפיכות. המערכת לחצה ולחצה, עד שלא הייתה עוד ברירה. המחאות התגברו, ומגל לגל העם מבין שלבד זה פשוט לא יעבוד, אבל אם נאחד את המחאות ונמשיך להאבק ביחד, אז נוכל ליצור את השינוי האמיתי ואת אורך הנשימה הנדרש לריצות ארוכות שכאלו.

הציבור בישראל עזב את אזור הנוחות שלו ולא מסוגל עוד לסבול את הבדלי המעמדות המתסכלים שנוצרו כאן ואת העובדה כי מליוני אנשים נשלטים על ידי מספר מצומצם של משפחות עשירות ורודפות בצע.

חוסר האיזון שנוצר בישראל, מייצר מוטיבציה, בדיוק כפי שהובילה בזמנו את ויקי כנפו או את מוטי אשכנזי לאחר מלחמת ההתשה, אך נראה שכעת התסכול מספיק חזק בכדי לאפשר את ההתמדה הנדרשת למאבק. חוסר היכולת של הציבור חוצה עדות, מגזרים, וגילאים - רוב הציבור לא מצליח להתקיים.

אנשי המאבק צריכים אורך נשימה

כעת, לאחר שהתחיל המאבק, אין ברירה אלא להמשיך ולהוביל את המהפיכה ולמנף את התסכול המצטבר לדלק אשר יחזיק את המאבק לאורך זמן. מאבקים קצרים אינם יוצרים שינוי ובדיוק כמו במדינות השכנות שלנו - בכדי להגיע לשינוי אמיתי ישנו צורך בהתמדה. לאדם ישנו רצון טבעי לחזור בהקדם האפשרי לאזור הנוחות שלו, אך אל לנו לאפשר זאת כרגע, אסור לנו להאחז באשליות ההבטחות, לא של ראש הממשלה הנוכחי ולא אלו שיבואו, אם יבואו אחריו, עד שלא יקרה כאן השינוי באמת.

כולי תקווה שלמנהיגי המאבק יהיו הכוח וההבנה שעלינו לפעול עכשיו כצבא שלם, עקבי ומאוחד ולא כמחתרת אשר פועלת למרחקים קצרים.

בהצלחה!

דר' ירון זיו - מייסד ומנהל מקצועי מרכז "מעוף" להתפתחות אישית, מחבר הספר "מסע קבוצתי"
לפוסטים ומאמרים נוספים בנושאי העצמה אישית - דר' ירון זיו

 

הכותב הוא דר' ירון זיו, פסיכולוג מומחה להנחיית קבוצות. נותן ייעוץ בנושאי סמכות הוריות , זוגיות ומערכות יחסים. מנהל מרכז מעוף להתפתחות אישית. 09-9588818

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר