מס' צפיות - 141
דירוג ממוצע -
מעיין הריבה,סרט שבועי הזוי
מאת: kalligula 21/07/11 (23:45)

אז לאלה שתהו או שלא, חחח לאן נעלמתי בחודש האחרון, אז התשובה היא ששוב נקראתי לשירות במילואים, כן כן אחד מאותם הפריארים שעדין עושים זאת, ולא מחפשים תירוצים וסיבות להתחמק ולמה לא.

שירות המילואים אליו נקראתי הפעם, הוא תעסוקה מבצעית באזור בנימין או עוטף רמאללה, גזרה שכבר עשיתי בה שירות מילואים בעבר והיא מוכרת לי, הישובים היהודים בגזרה זו הם חלמיש,עטרת,שילה,עלי,נחליאל,כרמים ועוד.

סה"כ אזור יפיפה ומדהים ביופיו, גם בעונה זו של השנה, שופע מעיינות עליהן אספר מאוחר יותר, אתרים היסטורים וארכיאולוגים,יקבים ועוד, בעיקרון החיים שם נראים פסטורלים ושקטים,ואילולא גורמי חוץ נראה שכך הם היו במרבית ימות השנה.

הסיפור אותו אני רוצה לספר, הוא דוגמית על החיים היומיומים שמתנהלים באוירה שקטה ונינוחה ללא חיכוכים מיותרים,למרות שפה ושם יש חיכוכים על שטח זה או אחר, אבל לא משהו היסטרי שחורג מסכסוכי שכנים אותם אנו מכירים מחיינו בתוככי הקו הירוק, לוא דוקא בהקשר יהודי ערבי או יהודי בדואי אלא אפילו בין יהודים ליהודים או ערבים וערבים.

הפעם אני רוצה להביא את סיפורו של מעיין מאיר ששוכן בצמוד לכביש החוצץ בין הישוב היהודי חלמיש או נווה צוף כפי  שהוא נקרא בפי תושביו, (אגב הישוב הזה יושב על נקודת האמצע במפת ישראל), לבין הכפר הפלשתינאי נבי צלאח.

מעיין מאיר שופע ממערה חצובה בקיר סלע, ונשפך לתוך שוקת וממנה לבריכה שופעת מים.

המעיין מצוי באזור של מטעי זיתים לצד הכביש שמטופלים ומוחזקים ע"י בעליו מנבי צלאח ללא הפרעה וללא צורך באישור כפי שהם עושים בכל מטעי הזיתים ושטחי החקלאות לאורכו ולצידו של הכביש, מיקומו של המעיין הוא על מדרונות הישוב היהודי נווה צוף ומתקיים ויכוח על חלקים מסוימים סביבותיו ואפילו מתנהל משפט בענין.

תושבי נווה צוף החליטו לשקם את סביבות המעיין שנקרא על שמו של מאיר סגל ז"ל , ריצפו את סביבותיו, בנו ספסלים ושולחנות פיקניק לידו תחת סוכה ויצרו בריכת רחצה לא גדולה .

תושבי נבי צלאח רואים בענין התגרות ונסיון השתלטות ואף הוגש בג"צ בענין והיו מספר נסיונות להרוס את מה שבנו תושבי נווה צוף סביב אותו מעיין מדובר.

המצחיק הוא שמתוך שבעה ימים בשבוע , בשישה מהם לא קורה דבר, כל צד חי את חייו בשקט ובשלווה וללא חיכוכים מיותרים בין שתי הקהילות , כאשר מלבד מספר ביקורים ספור במהלך השבוע הן של יהודים והן של פלשתינאים באזור המעיין סביר להניח שלא היינו שומעים עליו ויודעים על קיומו כלל, ימי א' עד ה', ושבת הם ימים חופשים ושקטים בהם הכניסה היא חופשית ללא הפרעה, רק יום אחד הופכת אותה נקודה ללב ליבו של הסכסוך הישראלי פלשתינאי שעליו יקום או יפול השלום בין שני העמים.

מידי יום שישי משעות הבוקר בצה"ל מתחילים לתגבר את האזור ומנסים למנוע את הגעתם של לוחמי "שלום" ואנרכיסיטים (עליהם אכתוב ברשומתי הבאה)לתחומי אותו ישוב פלשתינאי נבי צלאח, ונערכים בפאתי אותו הכפר למניעת נסיונות ירידה לעבר "מעיין המריבה" או לכביש  465 ע"מ למנוע את חסימתו או זריקת אבנים לעבר המשתמשים בו.

בשעות הבוקר צה"ל נערך,צלמים ועיתונאים מעמידים את חצובותיהם ומצלמותיהם לעבר אזור החיץ בין הניצים, ואז בסביבות השעה 13:00 עם תום התפילות במסגדים מתחילה הצעידה לעבר כוחות צה"ל הפרוסים מנגד, אלה עומדים מול אלה, צד אחד מקלל ,זורק אבנים, מנסה להתפרץ, מנאץ וכו', והצד השני עומד מנגד ממוגן מכף רגל עד ראש, עם נשקים שעליהם מותקנים מדוכות לירי גומי או רימוני גז, רימוני הלם וכו'.

ככה מתכתשים משעות הצהרים המוקדמות כאשר אלה מנסים לפרוץ, בודקים את גבול האיפוק של החיילים, יכולות הריצה ,ויכולת ספיגת מטר האבנים, וממולם עומדים החיילים ומנסים למנוע את פריצת ההמון לעבר הכביש והמעיין, פעם מתחמם יותר ברוב המקרים זה נראה כמו משחק ילדותי ואווילי שמישהו מלמעלה משחק בחיילים, ובסביבות השעה 19:00 עד 20:00 , המפגינים ו"עוזריהם" חוזרים לביתם, החיילים חוזרים לארוחת השבת בבסיסם, עד לשבוע הבא באותו המקום ובאותה השעה כמו תסריט ידוע מראש בו כל צד יודע מה מצופה ממנו ומשחק את תפקידו.

סה"כ סיפור הזוי, מטופש,חסר תכלית , שום דבר שעלול לגרום לשינוי בהסכם כזה או אחר שייחתם בבוא הימים בין שני העמים בארץ המריבה, כאשר ברור לכל בר דעת שגם אם ויקרה הנס והסיפור הזה במעיין הספציפי הזה יסתיים הענין ינדוד לעבר עשרות מעיינות אחרים בסביבה או לכרם  או השד יודע מה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
משעשע ונכון עד מאד
רחל 03.01.13 (18:24)