מס' צפיות - 123
דירוג ממוצע -
תרמית הקוטג' הגדולה ומחאה ציבורית עלק...
עד מתי ימשיך הציבור בישראל להאמין להצגות הבורלסקה המתואמות היטב בין נציגי ההון ונציגי השלטון ?...
מאת: הלל הזקן 19/06/11 (11:42)

אם להאמין לאמצעי התקשורת, הרי ש"יום העצמאות" של הצרכן הישראלי הגיע, בדמותה של מחאה ציבורית רחבת היקף סביב סוגיית העלאת מחירי הקוטג' בערך ב-40% בשנתיים האחרונות. גל המחאה לבש צורה של עומס כתבות, (כולל המלצות משעשעות בנוסח - איך להכין את הגבינה הנחשקת בבית ?) הצפת רשת האינטרנט בטוק-בקים (כרגיל), זימון דיון חירום בנושא בועדת הכלכלה של הכנסת (!) וגם -סורפרייז סורפרייז- האטה בולטת בקצב מכירת הקוטג' ברשתות השיווק. תודו שכזה עוד לא היה לנו.

 

אלא שאיך אומרים אצלנו ? נער הייתי גם בגרתי ואני ממשיך לשאול את עצמי עד מתי נמשיך כולנו לאכול -תרתי משמע במקרה הזה- את הצגות החרטה' המתוזמנות היטב הללו, שאמורות למעשה להוכיח לכולנו, עד לאיזה עומק מבהיל מגיע זילזולם של שועי הארץ בציבור הרחב, עמך-ישראל אם תרצו, ברמת הבנתו את המצב ויביכולתו לראות את התמונה המלאה ? הרי לא מזמן נודעה ברבים -וזו רק דוגמה מיני רבות- נכונותו של השר משה כחלון, "ללכת עד הסוף" במאבקו אל מול קרטל הסלולאר בישראל; ההד התקשורתי היה עצום ומה קרה בסוף ? הוזילו לכולנו את "דמי הקישורית" (אחוזים מצחיקים מהסכום הכללי הממוצע) והעלו לכולנו שמונים סעיפים אחרים בתירוצים מתירוצים שונים. כל המערכה המגוחכת הזו עזרה למישהו בישראל להבין באמת את חשבון הסלולאר שהוא מקבל או לשנות את הרגלי השימוש שלו ? אין מצב. מה שכבוד השר לא הבין, למרות שאני משוכנע בכוונותיו הטובות, שכל המליינים האלה שעושקים את הציבור בסיוע המדינה שהעניקה להם את הזכיונות בזמנו - הם ברובם חברים האחד של השני, שותפים ביזמות עסקיות אדירות מימדים וככאלה - אין להם שום בעיה לשבת לאיזה דיינר איכותי במסעדה צרפתית נחשקת ולתאם עמדות. יותר מזה : יכולתם כיום לכופף את הממסד בישראל לטובתם (עיינו ערך מערך פריסת אנטנות הסלולאר בישראל), אפיינה בעבר בעיקר משטרים טוטליטאריים ואני משוכנע שאין לה אח ורע בעולם המערבי. יותר מזה : כל שחקן חדש שישתדל משרד התקשורת להבריח לשוק המקומי בטיעון של "תחרות לטובת הלקוח", עבר כבר מזמן "שיחת חניכה" אצל הגולייתים האלה, מה אתם חושבים ?! 

 

אותו כנ"ל בעניין החלב ומוצריו. אחרי שתנובה מחקה בראשית שנות התשעים את "טנא נגה" (עקב איזה משבר מוזר סביב סוגיית דמי ההפצה שהשנייה אמורה הייתה לשלם לראשונה), נותרו כיום בארץ שלוש ענקיות חלב : תנובה עצמה, שטראוס וטרה, שהיא, כמובן, הרבה יותר קטנה משתי האחרות. צריך להכיר את העובדות כדי להבין : תנובה היא ענקית מזון גם בקנה מידה בינלאומי והיא הקניין הגדול ביותר בארץ בתחום; היא חולשת על אמצעי ייצור אדירי מימדים וגם על כל תחום ההפצה והשיווק ולא רק של תחום החלב, אלא גם של תחום הבשר והירקות, כולל לחול'... ביכולתה, למשל, להורות לעשרות קיבוצים יצרני חלב בארץ, להאט או להגדיל את קצב ייצור החלב בהתאם לתנודות בשוק, מה שנקרא "היצע וביקוש"... ושטראוס ? ענקית גלידות, ממתקים (בפרט מאז שאבה אליה את עלית), עוגות ומה לא בעצם ? ככה שלבוא אליהן כעת בדרישה להוזיל את מחירי הקוטג' שלהן ולאפשר להן במקביל להעלות את מופע ה"תחזיקו אותי" המשעשע שלהן בכנסת, זה לשחק לידיהן פאר אקסלנס. כי אתם תראו מה יקרה בסוף : מחירי הקוטג' סביר שיוזלו במעט, בוודאי שלא בשיעור עלייתם המטאורית, את הפערים ישלימו הענקיות "בשושו" דרך העלאת מחירי הגזר, הכרוב או איזו שטות שולית אחרת וברקע - קהל ישראלי אמפתי להחריד, שעוד צריך עכשיו לרחם על הפריץ, "שעשה לו טובה" והוריד לו 50 אגורות במחירה של גבינה טפלה וחסרת כל ייחוד. כמו רוב המזון האמריקני, דרך אגב.

 

מה שחסר במדינה הוא רגולציה אמיתית : אישיות ממונה מטעם השלטון (כשליחו של הציבור כמובן), המחזיקה במשרתה לתקופה מוגבלת ושביכולתה לאכוף באמת את גבול ההגיון; לחשב במדויק את יכולתו הכלכלית הממוצעת של הציבור בישראל אל מול התייקרות מוצרי היסוד והאינפלציה. פעם קראו לזה "פיקוח על המחירים", אז מה קרה פתאום ? מדינת רווחה במוצהר וגועל קפיטליסטי דה פקטו ?!... צריך באמת לשלוח לכל תושבי המדינה את לקסיקון הממשל בישראל כדי שיבינו שלמוסד מבקר המדינה אין שום שיניים והוא מהווה גורם ממליץ בלבד ? לעצום עיניים מול עובדת הגעתם של רבים מחברי מועצת הרשות השנייה לחתונתו המופרכת של בנו של יצחק תשובה, שסגר לצורך העניין את יער בן שמן לשבוע ? הרי אם החברה' האלה רוקדים בכיף עם חיים סבן וארנון מילצ'ן (דגומה מקרית) לצלילי קולו הערב של פול אנקה, מי יוכל לדרוש מהם אח"כ להגביל צעדים במועצה שבה הם חברים ? כולם מכירים את כולם, כולם חברים של כולם ורק אנחנו מאמינים בעצמתו של הרעש הנקודתי, שבוודאי תיעלם בימים הקרובים עם פרסומה של איזו פרשיית רצח מחרידה או, להבדיל, תגובתו של פליט ריאליטי כלשהו, בעניינו של גלעד שליט...

 

נ.ב. ניב רסקין תקף הבוקר בגל"צ בצורה בוטה את ח"כ כרמל שאמה, שיזם את הדיון בעניין הנ"ל בכנסת; הוא כינה את צעדו "פופוליסטי" וקיווה שלא יסגור גם הפעם את הדיון, במקרה ויופיע לנגד עייניו איזה פתק מסתורי במהלכו... ככה שבאמת, קשה למצוא מישהו לסמוך עליו.

הכותב הוא מורה ומחנך בעבר. כיום עוסק בארגון תיירות פנים, בעיקר עבור מוסדות חינוך. בעל תואר ראשון במדע המדינה ובלימודים לתואר שני בתחום דמוקרטיה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר