מס' צפיות - 170
דירוג ממוצע -
מצמוצים - טירוף ביעור החמץ
מאת: אברי שחם 21/04/11 (20:06)

מכירים את הבדיחה על יהודי הגלותי שבלחץ הממונים עליו במקום עבודתו, התנצר עם משפחתו? אשתו ירדה לחייו שהיא מתגעגעת לשבת, להדלקת הנרות, לקידוש, לחגים וגם מצפונו שלו ייסר אותו על שזנח את דת אבותיו ולבסוף החליט לשוב לחיק היהדות. כאשר חזר הביתה שמח וטוב לב ובישר לאשתו שהמשפחה חוזרת להיות יהודית, היא התנפלה עליו בשצף קצף. "האם השתגעת?" - קראה.

האיש היה המום ושאל אותה: "האם זה לא מה שרצית כל העת?"

"וודאי שרציתי, מאד רציתי, אבל דווקא עכשיו, שבועיים לפני פסח?"

זה הסיפור בו נזכרתי למקרא הכתבה במוסף 'השבוע' של 'הארץ' שהעלתה את השאלה "מה יש בו בחג הפסח שמביא גם אנשים שפויים בדרך כלל (בעיקר נשים) לצאת מדעתם?"

בכתבה סופר על טירוף הניקיון לפסח בבתים דתיים. כל אחד מנקה, מקרצף, מסבן, שוטף ומחפש את החמץ בחריצות שלא הייתה מביישת את המחלקה לזיהוי פלילי של המשטרה,  על "בתים ששופכים בהם מים רותחים על המרצפות, או שעוברים ממרצפת למרצפת במברשת שיניים טבולה בנפט", על כך ש"מפרקים את מכשירי המטבח, רוחצים כל חלק במים רותחים ועוברים בין החיבורים עם סיכות, קסמי שיניים, או מברשות שיניים", על "ספרים העומדים ימים רבים על מרפסות הבתים בשכונות החרדיות, מפוסקים באמצע" וגם כי, "יש שמשתמשים בפסח במי סוכר שעברו הרתחה, שמא השתחלו בסוכר פירורים ולא מסתפקים בזה, אלא מעבירים את מי הסוכר המורתחים דרך חיתול" ו"יש שמרתיחים את כל מי השתייה, או מכסים את הברז בבד, כי גם בצינורות יכול להיות איזה גרגר חיטה".  

זהו עולם זר בשבילי. למה לי לקרוא את ה"נשיונל ג'יאוגרפיק", לנסוע לארצות רחוקות, כדי לחזות באורח חייהם של הילידים, במנהגים מאובנים שנשתמרו מזה דורות, כאשר במרחק כמה דקות נסיעה מביתי מתרחשים מחזות גרוטסקיים שלא ידמה להם באף מקום בעולם?

שיחת טלפון שקיבלה אשתי בערב החג מידידה, שאיחלה לה חג שמח, המחישה יותר מכל מציאות מבהילה זאת. בתה של אותה חברה חזרה בתשובה. במסגרת נקיונות פסח פירקה משפחתה את הברגים במקרר שלהם ואחר-כך הם לא ידעו כיצד להחזירם. הם הזמינו שירות מחברת המקררים, אבל מי יספק שירות בערב החג? עתה מקררם מבהיק בנקיונו, אבל אינו פועל.

כאשר סיפרתי את הסיפור בליל הסדר למשפחתי, כולם גיחכו, אבל האבסורד האמיתי הוא, שהאוכלוסייה הדתית מתרבה בקצב כזה שבעוד דור, או שניים, הם ישתלטו לנו על המדינה. האם טירוף ביעור החמץ יהפוך אז לחוק ממלכתי ונכדינו שירצו לקיים אורח חיים חילוני יאלצו להגר מהארץ?

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר