מס' צפיות - 230
דירוג ממוצע -
מדד-רול לעתונות הוגנת
כפי שציינו לפני זמן מה, הרינו לפתוח בסיווג של עיתונאים ואמצעי מדיה בישראל בהתאם לרמות הגינותם ואמינותם העיתונאית וכמובן גם האישית. להלן יובא המדד אשר יש ויראו בו משוב המציין את פעילות אנשי המדיה כפי שמשתקפת בעיני האדם הסביר ברחוב
מאת: Aaron Roll 25/03/11 (07:28)

25 מרץ 2011

מדד-רול לעתונות הוגנת

 

כפי שציינו לפני זמן מה, הרינו לפתוח בסיווג של עיתונאים ואמצעי מדיה בישראל בהתאם לרמות הגינותם ואמינותם העיתונאית וכמובן גם האישית.  להלן יובא המדד אשר יש ויראו בו משוב המציין את פעילות אנשי המדיה כפי שמשתקפת בעיני האדם הסביר ברחוב, אשר אנו נוהגים לתייגו כבוזגלו מאופקים והרשקוביץ מכרמיאל.

המדד אינו עוסק כלל באיכות ורמת הכתיבה העיתונאית באשר אנו מוצאים בבחינת איכות הכתיבה כמדד ראשי, נושא מתעתע דעת (ראה מקרה אובמה וכישורי פיתפותי-הביצים שלו העוברים מסך להלל אך שרלטנים להחריד).  איכות ורמת הכתיבה העיתונאית הינה יסוד מוסד ובסיס הכרחי למקצוע העיתונאי אך מכאן רק מתחילים כישוריו הרלוונטים למקצועו, בעלי ההגיון הפנימי הצרוף, האובייקטיבים ותכונות אמינותו לבלוט לחיוב (או שלא).

בניגוד לכתיבה הסיפרותית אשר בה רמת ואיכות הכתיבה, עושר השפה, הדמיון והדימויים הם המבדילים סופר לאשורו ממקושש הזרדים, הרי על העיתונאי להביא לקוראיו ראש וראשון את תמונת העולם העובדתית סביבנו, כפי המשתקפת (או עשויה היתה להראות), בעיני האדם הסביר הממוצע, לו הלה היה במעמד שווה לעיתונאי.  "כלבי השמירה של הדמוקרטיה" כונו כך מתוך תקווה כי הינם מסוגלים להגינות ואמינות אובייקטיבים.

 

אנו נוהגים לחלק באופן גס את העיתונאים למגישי חדשות ופרשנים.  ניראה כי הטלפרומפטרים בנינו מתקנאים בפרשנים, אפשר שרואים נחיתות מה בהקראת חדשות תוך שמנועים מהבעת דעה אישית, וכך התבלבלו היוצרות.  רובם של מגישי החדשות אינם מוכשרים דיים להגיש פרשנות לחדשות, שהרי לכן ניבחרו לכך, מה עוד שציבור הקוראים מיחל לחדשות נטו באשר רובו הינו אינטלגינטי ואינו רווה נחת מקרייני תיקשורת המנסים לפטמו בדעותיהם האישיות.  פרשני החדשות לעומתם קיבלו המחאה פתוחה להגג דעותיהם האישיות, הצרות, המטות פוליטית ללא מחסומי ההגינות העיתונאית עליהם (מועצת העיתונות בישראל הינה בדיחה עצובה).  וכך אנו עדים לצבר שרלטנים המוכרים מרכולתם מעל גלי האתר או באמצעות מקלדותיהם בעודם מודעים לעובדה כי הינם משרלטים את דעת צופיהם-קוראיהם, אך ממשיכים בכך בששון ובשמחה.

 

מה חבל כי מעניקי הסופרלטיבים למדיה ולעיתונאים אינם שוקלים את טבע האדם.  וכך אנשים קטנים יהפכו לעיתונאים קטנים ושרלטנים.  אנשים בעלי שאר רוח יהפכו לעיתונאים ראויים ואמינים.  אין כל אפשרות לבדל את טבע האדם ממעשיו וכך, לצערינו, אנו עדים לאנשים אשר מקצוע העיתונות אינם עבורם, אשר בכל מקצוע אחר היו כבר מתויגים כאנשים מושחתים אידאולוגית, ואלו הם חלקם (המכריע) של העיתונאים המשמשים בתקשורת בארצנו.  האמונה כי ציבור העיתונאים שונה מהציבור הכללי הינה הזויה ומופרכת.  טבע לב האדם רע מנעוריו וכך גם ליבם של העיתונאים, הללו אינם יוצאים מהכלל.

עובדות יסוד אלו נעלמות לצערינו מעיני האדם הסביר ברחוב ורובינו מושפעים במידה רבה על ידי שרלטני מדיה (חלקם כאמור שרלטנים קטנים ברשות העיתונות), המאחזים את עינינו להאמין בכנות כוונותיהם, אך העושים מקצועם קרדום לחפור בו לקידום מאוויהם הפוליטים האישיים הניסתרים תוך שמנצלים תוך רמיה תקציבים ציבוריים.

נוסיף ונציין כי איננו רואים פסול בשאיפות קידום ופירסום  אישיות לגיטימיות של אנשי תקשורת, שהרי עצם היותם במקצוע זה מרמז על רצון טיבעי לחשיפה לגיטימית ציבורית, עקב היותם אנשים בעלי טבע מוחצן ואין כל פסול בכך, אך כל זמן שאינן באות על חשבון אמינותם והגינותם המקצועית.

 

מדד-רול

המדד מבוסס על התרשמות אישית הבאה לאחר עיון וצפיה באלפי כתבות משך שנים ארוכות.  חלקם של הנושאים המכוסים על ידי התקשורת מקבלים ביטוי במאמרי דעה אישיים אשר אנו מפיצים פעמיים בשבוע לערך משך שנים.

נושא פרוץ באורח תמוה הינו ענין התקשורת במדינת ישראל.  הנושא אינו מוסדר, הוא מוסדר לכאורה בלבד.  אין חובת השכלת-סף ותנאי רישיון המוודאים כי שרלטנים לא הסתננו לתוך השורות.  מצבה העגום של התקשורת במדינת ישראל הוא תולדה של מעט אנשים טובים וערמות אשפה עיתונאית אשר מהווים כיום את המתכנה תקשורת.  גם הגוף האמור להסדיר את ההגינות ואמינות התקשורת המכנה "מועצת העיתונות" הינו גוף אימפוטנטי, חדל אישים ומעש אשר כל תפקידו הוא להדוף ביקורת לגיטימית כנגד התקשורת ולהגן עליה מפני "חושי רעתה", ויש רבה ממנה.

 

המדד מעניק ציונים מ- 0 ועד 10 כאשר אפס הוא הגרוע ביותר ו- 10 הטוב ביותר.  הדרוג חמש (5) ניקבע כקו השבר אשר מומלץ כי מתחת לו, עלינו כצופים-קוראים אל לנו לשתף פעולה עם המדורג מתחת ל-5 , אל לנו לצרוך את מרכולתו הן המודפסת והן המשודרת, לא להתראיין על ידו ולא ליזום ראיונות ומשדרים עמו דהיינו, להניח לו לשכתב את עצמו ובני מינו הפוליטים ולהדירו מחיינו.

עלינו לזכור כי אך בזכות מעותינו ואורחות צריכתנו, אך משום שאנו משתפים פעולה עם אותם גופי תקשורת ועיתונאים המדורגים חמש ומטה, אנו מנציחים תקשורת קלוקלת בארצנו.  הללו "הנמוכים" (תרתי משמע), חיים ונושמים את כספנו ותשומת ליבנו.  מניעתם של אלו מהם תיישר את הקו, תכריחם לחזור ולהיות עיתונאים כהילכתם ולא קובץ שרלטנים כפי שהינם כיום.

 

מדד-רול אינו מביא התיחסותנו בשלב זה לכלל גופי התקשורת הישראלית וכמובן לא לכל העיתונאים בה.  הובאו כאן התיחסויות לגופי תקשורת מובילים כמו גם עיתונאים אך אין באמור או בעובדת המצאם כאן להעיד על איכותם או עליונותם על  האחרים שאינם מופיעים בזאת.

אנו נפרסם בציבור עדכון למדד-רול מדי שלשה חודשים או במדה וארוע תקשורתי מיוחד יחייב שינויים בולטים ורבים לדו"ח הקודם.  במהדורות הבאות נרחיב ונאריך באשר לאלו הנעדרים זמנית מהדו"ח.

 

המדד מבליט מספר גופי תיקשורת לטובה ואף לרעה.  עיתון מעריב, ערוץ 1 וערוץ 7 בולטים בדרוגם הגבוה יחסית ובדין.  לעומתם עיתון "הארץ וגלי צה"ל בולטים במדד לשלילה.

מפאת שעיתון מעריב בולט באיכות כתביו אך כושל בשדה המסחרי הרי שהמסקנה הנובעת מכך היא כי העיתון כושל בכישורי הניהול, השיווק, היחצנות ויחסי הציבור שלו לעומת מתחריו.  אמנם העיתון מחזיק באוריאנטציה שמאלנית וזה כיוונו הכללי אך ניכר בו כי עושה מאמצים לשמור על איפוק עיתונאי ואיזון תקשורתי ולכן זכאי לדרוג הגבוה.  לגבי הערוץ 1 אין תמה, הוא שומר על רמת אובייקטיביות עיתונאית וממשיך בכך תוך שמביא מגוון דעות מכל קצווי הקשת הפוליטית, מ.ש.ל..

ערוץ 7 בולט לטובה מפאת היותו בעל אוריאנטציה ימנית אך עם זאת מצליח לשמור על איפוק עיתונאי, אינו מתלהם וניכר בכתביו המאמץ לשמור על איזון תקשורתי.

 

לעומתם, עיתון "הארץ" מקבל כאן בדו"ח כל אפיון שלילי (הוא דרוג 4 הבזוי), הקיים בספר העיתונות הדמוקרטית.  העיתון מקדם אג'נדת אויב, את האג'נדה הפלשתינית ומנסה לדרוס בחמת זעם את השלטון הניבחר בישראל שאינו הולך בתלמו.  העתון מדבר בלשונות כפולים ומשולשים לתושבי ישראל, לתושבי ארצות הים ואויבינו הפלשתינים.  העיתון מקיים בריש גליי הסתה בוטה כנגד מדינת ישראל והלגיטימציה שלה (בגליונותיו באנגלית).  הכינוי עיתון לגוף זה הינו מבזה באשר הוא אינו עיתון אלא פמפלט תעמולה אנטי ישראלית בוטה.

גלי צה"ל מקבל ציון בזוי נמוך והדבר מבטא את ההתדרדרות הקשה שעברה צמרת צה"ל אשר למרות כי הערוץ מקדם אג'נדה פוליטית חד צדדית בוטה ואף לעיתים משתף בהחצף פנים פעולה עם אויבינו הרי לא השכיל הפיקוד הצה"לי הבכיר להיפטר ממטרד זה ולהציאו לכל המרבה במחיר בשוק הפרטי.  ההנחה כי הערוץ מבטא למעשה דעות פוליטיות של בכירי צה"ל רבים ולכן אינו ניפגע יש לה הרבה ורבות על מה לסמוך.

 

מבין העיתונאים אשר זכו לדרוג חיובי מיוחד (צבע ירוק) נציין בשמחה את יוסי אחימאיר (9), יואב קרקובסקי (8), בן דרור ימיני (8), קלמן ליבסקינד (8), אריה שביט (8), עודד שחר (8), אהוד יערי (8) ויואב יצחק (8).

העיתונאים אשר זכו לדרוג המבזה (צבע אזהרה אדום-כתום), המהווה הערת אזהרה לקוראים מסכנתם העיתונאית הינם: ירון לונדון (5), אור הלר (2), מאמר מערכת הארץ (4), יואל מרכוס (4), עקיבא אלדר (4), גדעון לוי (0), יוסי שריד (5), יוסי ורטר (5), אטילה שומפלבי (5).

 

ניתן לציין תופעה מדאיגה אשר מצביעה על שיתוף הפעולה של עיתונאים מסוימים עם מסע ההכפשה והדה-לגיטימציה כנגד ממשלת ישראל הניבחרת, אשר נערך ביוזמה ישירה של הבית הלבן האמריקני החל ממחציתה השניה של שנת 2010.  וכך, חוזים אנו בעיתונאים אשר דרוגם אשר התדרדר, תואם באורח מדוייק בתזוויג זמניםן את המסע כנגד ממשלת הימין ממומן ארצות הים.  העיתונאים הללו אשר מכרו נשמתתם העיתונאית לשטן זה לא מכבר הם: בן כספית, ירון לונדון, אור הלר, רביב דרוקר, נחמיה שטרסלר, רוני דניאל.

 

אנו ערים לכך כי צפיה או עיון בכתבי עיתונאי פלוני יש להם רב לסמוך על נטיה אישית כוללת, נטיה פוליטית ומדינית וגורם אמורפי הניקרא "העדפה כוללת" (חיבה בלעז), כל הללו בערבוביה בנפשו של הצופה-קורא כפרט.  ולכן, יהיו מקוראנו כאן אשר תהיינה להם השגות על מדרג-רול כפי המופיע להלן.  יחד עם זאת, תחושתנו היא כי רבים יסכינו עם חלק או עם רוב הנאמר בדרוג-רול באשר עיון באלפי מסרונים ותגובונים מלמד על הלך רוח, והלך הרוח הציבורי נוטה לאמור בדרוג.

 

מרץ 2011

מדד-רול - דרוג עיתונאים בנושאי דיווח אמין אובייקטיבי והוגן

מס סידורי

שם העיתונאי

מדיה

מדד-רול

מדד רול לערוץ

הערות רול

מעריב

7

איכותי-לוקה אנושות בשיווק עצמו

1

יואב קרקובסקי

מעריב

8

משכמו ומעלה - ראיה רחבה ומאוזנת

2

בן דרור ימיני

מעריב

8

 

משכמו ומעלה - ראיה רחבה ומאוזנת

3

קלמן ליבסקינד

מעריב

8

 

משכמו ומעלה - ראיה רחבה ומאוזנת

4

בן כספית

מעריב

6

 

נופל בדרוג מ-7 ל-6, מפטפט-ביצים

5

אייל גפן

מעריב

7

 

מגלה איזון חיובי

6

עופר שלח

מעריב

6

 

הטייתו הפוליטית מתעתעת עליו דעתו

7

נתן זהבי

מעריב

6

 

אינו רואה מעבר לאפו האידאולוגי

 

 

 

 

 

 

 

 

ערוץ 10

 

6

מדיה בינונית, שטופת אג'נדה פוליטית

1

ירון לונדון

ערוץ 10

5

התדרדר משך 2010 מ-7 ל-5  ,היסטרי

2

אור הלר

ערוץ 10

2

 

התדרדר משך 2010 מ-4 ל-2 ,מוטה קיצוני

3

מוטי קירשנבאום

ערוץ 10

6

 

יציב-בינוני, שד ההטייה קופץ לו לפרקים

4

אשרת קוטלר

ערוץ 10

6

 

ניכסה לעצמה מה שאינה. מוטה-קיצונית

 

צבי יחזקאלי

ערוץ 10

7

 

אמין, עניני ואובייקטיבי-סיכוי לשיוויון עם יערי

5

רביב דרוקר

ערוץ 10

6

 

התדרדר משך 2010 מ-7 ל-6 הפך אג'נדתי

 

 

 

 

 

 

 

 

"הארץ"

 

4

סמל ומשל לעיתונות מוטה, חסרת אמינות

1

מאמר מערכת

הארץ

4

שטוף הטייה, לעומתי-שלילי, מתנשא שלילי

2

נחמיה שטרסלר

הארץ

6

 

התדרדר לאחרונה מ- 7 ל-6, משרת אדוניו

3

עקיבא אלדר

הארץ

4

 

שוטם אשר שיטנתו מעוורת עיניו

4

יואל מרקוס

הארץ

4

 

שוטם אשר שיטנתו מעוורת עיניו

5

אלוף בן

הארץ

6

 

יציב-בינוני

6

אבי יששכרוב

הארץ

7

 

ראוי לציון, עם מעידות-איפה זעירות

7

ברק רביד

הארץ

6

 

איזון אינו הצד החזק שלו

8

עמוס הראל

הארץ

7

 

ראוי לציון-עם מעידות איפה זעירות

9

אמיר אורן

הארץ

6

 

אג'נדתו מעוותת שיקוליו

10

יוסי מלמן

הארץ

7

 

ראוי לציון-אך עם מעידות קטנות

11

ארי שביט

הארץ

8

 

משכמו ומעלה

12

גדעון לוי

הארץ

0

 

נבל ברשות העיתונות

13

יוסי שריד

הארץ

5

 

שטוף הטייה המעוורת עיניו

14

יוסי ורטר

הארץ

5

 

שטוף הטייה המעוורת עיניו

 

 

 

 

 

 

 

 

ערוץ 2

 

6

מדיה בינונית, מוטת אג'נדה פוליטית

1

רוני דניאל

ערוץ 2

6

התדרדר לאחרונה מ-8 ל-6, הפך מוטה

2

אברמוביץ

ערוץ 2

7

 

מגלה לעיתים ניצוצות תבונים

3

יאיר לפיד

ערוץ 2

6

 

בינוני-נילעג, מקדם אינטרס פוליטי-אישי

4

דני קושמרו

ערוץ 2

6

 

בינוני-מוטה פוליטית

5

אילנה דיין

ערוץ 2

6

 

בינונית, אג'נדתית-טווסית, לא אמינה

6

אהוד יערי

ערוץ 2

8

 

אמין, עניני ואובייקטיבי-בכיר כתבי המזה"ת

7

יונית לוי

ערוץ 2

6

 

פתטית, שד ההטיה קופץ לה

 

 

 

 

 

 

 

 

news1

 

6

בתהליך נפילת אמינות תקשורתית

1

יואב יצחק

חדשות 1

8

משכמו ומעלה - עיתונות חוקרת במיטבה

2

יצחק וולף

חדשות 1

7

 

נכון לו עתיד של 8

 

 

 

  

 

 

 

 

ידיעות אחרונות

 

6

מוביל אג'נדה אנטי דמוקרטית ניבזית

1

נחום ברנע

ידיעות אחרונות

7

 

סביר-מוטה פוליטית מתון

2

רון בן ישי

ידיעות אחרונות

7

 

דיווחיו אמינים ונוטים לאובייקטיביות

3

אטילה שומפלבי

ידיעות אחרונות

5

 

עלה בדרוג מ-3 ל-5  עדיין מוטה אנושות

 

 

 

  

 

 

 

 

ערוץ 7

 

7

מוטה ליימין והוגן-כן, אפשר גם כך

1

חגי סגל

ערוץ 7

7

 

חכם, אינו נחרץ דיו. ניכשל ב"ראש בראש"

 

 

 

  

 

 

 

 

ערוץ 1

 

7

באמינותו של הערוץ דיינו

 

עודד שחר

ערוץ 1

8

  

אמין ואובייקטיבי למרות נטייתו לשמאל

1

יוסי אחימאיר

ערוץ 1

9

  

בכיר והוגן כתבי העיתונות בישראל כיום

 

גאולה אבן

ערוץ 1

6

  

שטופת אג'נדה פוליטית חד צדדית

 

 

 

 

 

 

 

כלל התחנה

גלי צה"ל

  

5

הערוץ שהושחת-אנטי ממלכתי-מוטה

 

 

אהרון רול

amroll@sympatico.ca

www.aaronroll.com

http://www.global-report.com/aroll/

http://www.aaronroll.com/democracy/hatred_for_nothing_volume2.pdf

http://www.aaronroll.com/democracy/israeli democracy chapters.pdf

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
בערוץ 1 עובד יעקב אחימאיר, לא יוסי אחיו ל"ת
הערה 28.03.11 (19:44)