מס' צפיות - 415
דירוג ממוצע -
ידועים בציבור וזכויות פנסיה
לא קלים חייהם של "ידועים בציבור" בישראל. זאת משלוש סיבות בולטות: לא קיים בישראל חוק המסדיר זכויות פנסיה של "ידועים בציבור" , כל הרוצה לטעון שהוא "ידוע בציבור" צריך להוכיח זאת, ושלישית, הרבה מהעיסוק בנושא נעשה לאחר שאחד הצדדים נפטר והשני עומד בעצם מול ילדי בן הזוג ולעתים גם אישה/בעל של הנפטר.
מאת: הדרה מטר 02/02/11 (17:57)

לא קלים חייהם של "ידועים בציבור" בישראל. זאת משלוש סיבות בולטות: לא קיים בישראל חוק המסדיר זכויות פנסיה של "ידועים בציבור" ,  כל הרוצה לטעון שהוא "ידוע בציבור" צריך להוכיח זאת, ושלישית, הרבה מהעיסוק בנושא נעשה לאחר שאחד הצדדים נפטר והשני עומד בעצם מול ילדי בן הזוג ולעתים גם אישה/בעל של הנפטר.

מאחר והקובע הוא פסיקות של בית המשפט, המתחדשות מפעם לפעם, כדאי לקבל ייעוץ מקצועי ממי הבקיא בנושא .  זאת ביחוד אם אחד מבני הזוג מנהל קשר מחוץ למסגרת נישואין או מנהל מערכת יחסים נוספת.כל אחד מאלה עמם בן הזוג בקשר ובפרט הילדים עשויים לקבל חלק מהירושה העתידית. 

 

קופת פנסיה

כשבני זוג נשואים, כל אחד מהם יודע שבמות השני, הוא יזכה לפנסיה ,שהרי ככלות הכל מדובר בהפרשות כספים אשר במשך  שנים רבות  יצאו מתוך הזוגיות. אך בפועל אין זה עובד כך.לדוגמא, פסק דין מדצמבר 2010 קובע שיש להסתכל באותיות הקטנות של קופת הפנסיה. באותו מקרה הבעל, חבר " אגד",  נפטר ואשתו ציפתה לקבל את הפנסיה אשר חסך מלמעלה משלושים שנות נישואים.להפתעתה,  אשה אחרת עמה היה הבעל בקשר שנים ספורות בלבד לפני פטירתו,  ואשר עמה ניהל חיים משותפים,  דרשה לקבל את קיצבת הפנסיה!   הפתעת אשתו היתה גדולה במיוחד, שכן הם היו עדיין נשואים , הבעל אמנם חלק זמנו בין שני הבתים אך לא עבר להתגורר באופן מוחלט עם האשה השניה. לאשתו המשיך לשלם את הוצאות הבית, חשבונות וגם כרטיסי חינם ב"אגד", כך שהאישה סברה לתומה שאומנם קיים פירוד ובעיות בנישואין אך לפחות מבחינה כלכלית "עסקים כרגיל". 

 

האותיות הקטנות בפנסיה

 לבקשת ה "ידועה בציבור", בדק בית המשפט את תקנון קופת  הפנסיה ב"אגד",והתברר שמי שזכאי לקבל את הפנסיה החודשית זה מי שהתגורר בפועל עם המנוח בשנתיים האחרונות לפני פטירתו. אי לכך, ה "ידועה בציבור", ולא האשה החוקית, היא הזכאית לקבל את הפנסיה החודשית. מסקנה: קראו תמיד את האותיות הקטנות של קופות הפנסיה.לו המנוח היה בחיים, הייתי סקרנית לשאול אותו למי הוא היה מעדיף שהכספים ילכו: לאשתו, לידועה בציבור או חלוקה שווה של הכספים בים שתיהן.קופת פנסיה יכולה בנושא זה לכלול תנאים נוקשים, למשל: אם חבר "אגד" רוצה שהאשה תקבל הפנסיה ולא הידועה בציבור, הוא יכול לציין בצוואה קרן חודשית שתעניק לה סכום מקביל ו"לקזז"  זאת  מכספים אחרים שהידועה בציבור תקבל. זו רק דוגמא אחת לסוג של פיתרון, אך יש עוד הרבה דרכים להתמודד.

 

כמובן שבשביל להציע פתרונות חכמים,  יש להכיר את המציאות העכשווית של "ידועים בציבור" ולייעץ לכל מקרה לגופו. 

הכותבת היא הדרה מטר | מגשרת משפחה ועורכת דין matarhadara@walla.co.il | 054-474-5085

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
http://www.expowatch.co.uk
replica watches 13.01.16 (05:29)
2.
good post ל"ת
replica watches 13.01.16 (05:37)