מס' צפיות - 247
דירוג ממוצע -
על תמיכת הרשויות המקומיות בפרוייקט תמ"א 38 ותרדמת הממשלה
כידוע, אסון רעידת אדמה מרחף מעל ראשינו. השאלה היא, כיצד הפעם ינהגו השלטון והרשויות , כדי למנוע את סכנת הטבע הבאה? לפניכם מספר עדכונים בנושא, כפי שפורסם אודותיהם לפני כמה ימים ב"כלכליסט".
מאת: יצחק הבדלה 26/01/11 (14:38)


כידוע, אסון רעידת אדמה מרחף מעל ראשינו. השאלה היא, כיצד הפעם ינהגו השלטון והרשויות , כדי למנוע את סכנת הטבע הבאה? לפניכם מספר עדכונים בנושא, כפי שפורסם אודותיהם לפני כמה ימים ב"כלכליסט".
הממשלה ישנה על ההחלטות החשובות אודות תמ"א 38

לפני למעלה משבעה חודשים באמצע יולי 2010, קיבלה הממשלה שורת החלטות הנוגעות לחיזוק מבנים מרעידות אדמה וקבעה כי על שר הפנים אלי ישי לכנס את הוועדה לחיזוק מבנים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה תוך 60 יום. מועד ההתכנסות המיועד היה חודשיים לאחר החלטת הממשלה, אז נדחה לחודש לאחר מכן ויום לפני הדיון המיועד, נדחה פעם נוספת לתאריך שאינו ידוע.המשמעות היא ששורה של החלטות קריטיות שיכולות להציל חיים מאסון רעידת אדמה הקרב ובא , מתעכבות מסיבה שאיננה ברורה.

התעוררות מצידן של הרשויות המונציפאליות

בעוד המדינה מתעכבת בהתנהלותה בכל הקשור לטיפול בתמ"א 38, יוזמות מקומיות מבורכות, מתמרצות יזמים ליישומה של התוכנית, בכדי שזו תהיה כדאית יותר עבורם כלכלית.  כך למשל, עיריית פתח-תקווה מאפשרת תוספת קומה בנוסף לזו שאפשר להוסיף ולבנות מתוקפה של תמ"א 38. בנוסף שוקלים אף בעיריית פתח-תקווה לתגמל יזמים שיאמצו תוכנית זו בפטור מהיטל ההשבחה.  
כמובן ששיפור תנאים זה יביא לצמיחה נדל"נית בעיר, שעד כה תמ"א 38 יושמה רק בשני מבנים שלה, אבל אל לנו לשכוח כי מדובר אף בתוכנית המצילה חיים.  

בבת-ים הגדילה העירייה לעשות, כשהכריזה בשבוע שעבר בכנס ארגון הקבלנים בת"א ובת-ים  על אישור של תוספת של עד שלוש קומות מעבר לקומה שמתאפשרת כתוספת במסגרת תמ"א 38, לעידוד היזמים ליישום התוכנית בעיר.

בראשון לציון מאפשרת העירייה תוספת של עד ארבע קומות והערים רעננה , תל אביב ורמת-גן (שאף מעניקה פטור מהיטל השבחה על התוספת של הבנייה!) מאפשרות תוספת של קומה נוספת.

האם צעדים אלו חיוביים?

בוודאי. אולם, לדבריו של היזם אייל אוכמן, מנכ"ל החברה הנדל"נית אגם שביט, כל תוספת של קומה המתאפשרת שלא כוללת פטור מהיטל השבחה, לא משיגה את המטרה, שכן בעוד על הקומה הראשונה ישנו פטור מהיטל השבה, על השנייה היזם משלם 50% היטל השבחה ו- 35% מס שבח.  לדבריו, ברמת-גן למשל, תשלום היטל ההשבחה על הקומה השנייה עומד רק על 10% ואף ניתן פטור ממס שבח.

מאמר זה פוסם לראשונה בבלוג של יצחק הבדלה, מנכ"ל נישה נדלן

הכותב הוא יצחק הבדלה, מנכ"ל קבוצת נישה אחזקות העוסקת ביזמות נדל"ן. הבדלה יצחק מתמחה בקבוצות רכישה ותמ"א 38. ליצירת קשר: יצחק הבדלה 050-9901199 , 09-9558795 ww

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר