מס' צפיות - 223
דירוג ממוצע -
חישוק תורכי
שוב, להוותנו מצאנו כי נימצאים בתוכנו גורמים אשר השגת המטרה מקדשת עבורם את האמצעים. הדלפת פגישתו של השר בן אליעזר עם שר החוץ התורכי שייכת למדור "כל האמצעים כשרים".
מאת: Aaron Roll 06/07/10 (00:22)

6 יולי 2010

חישוק תורכי

שוב, להוותנו מצאנו כי נימצאים בתוכנו גורמים אשר השגת המטרה מקדשת עבורם את האמצעים.  הדלפת פגישתו של השר בן אליעזר עם שר החוץ התורכי שייכת למדור "כל האמצעים כשרים".

המדליפים חייבים לבוא מקרב גורמים המתנגדים פוליטית לח"כ "פואד" (בן אליעזר), מתנגדי רוה"מ נתניהו או כל הללו יחדיו.  כך או כך הפירסום הסב נזק לישראל במישור התדמיתי הסברתי ועל ראש הממשלה לבוא חשבון עם המדליפים יהיו אלו אשר יהיו.

 

ולמהות.  אמנם בנימין נתניהו התנצל בפני שר החוץ ליברמן וטען כי נעשתה טעות בכך שלא יודע בדבר הפגישה הצפויה, אך ברור לכל בר-בי-רב כי היתה זו "טעות" שלא בתום לב.  ליברמן ממודר מזה זמן מפעילות יחסי חוץ ישראלית והמידור הלזה מונע בעדו מלמלא תפקידו כהלכה ולא תמיד באשמתו.  דווקא בזמנים בהם ישראל מצטיירת במתרפסת בפני פריצי העולם, וחולשתה הנובעת מהתרפסותה מסבה לה נזקים דיפלומטים וביטחונים מוחשים, דווקא כעת חייבים אנו באדם בעל נחישות ועמידה על זכויותינו כליברמן לצאת במסגרת תפקידו כשר החוץ להפיץ את עמדת ישראל ללא כחל ושרק.  ב"משחק" הדיפלומטי הנתון כיום באזורנו, אנו צריכים את ראש הממשלה כשוטר הטוב ואת ליברמן כשוטר הרע, חבל כי ראש ממשלתנו לא עמד על כך עד עתה.

אפשר והשורות לעיל אינן עושות צדק עם ליברמן באשר במשתמע הרי שמציירות אותו ככושי לעבודות שחורות אשר יכול ללכת משסיים עבודתו.  אפשר שזה כך, אך זו הפוליטיקה וזה טבע השרות הציבורי של ניבחרי ישראל.

 

הכרזתו של ליברמן (כמו גם בנימין נתניהו), כי ישראל לא תתנצל בפני הפשה התורכי וכמובן שלא תשלם פיצויים למשפחות הרוגי המשט התורכי, הינה בהחלט במקומה.  התוספת של ליברמן לדברים, גם היא נכונה דהיינו, "אנו חושבים כי ההפך הוא הנכון" ופרושו, תורכיה היא זו שצריכה לפצות את ישראל על כל שגרמה לה בייזום המשט לעזה.

 

תורכיה מודעת היטב לכך שוועדת חקירה תמצא אותה קרוב לוודאי אשמה בייזום ואירגון התרחשויות המשט וזאת כנגד מדינה ידידה (לכאורה).  מה עושים התורכים אשר כניראה אינם מתוחכמים דיים, הם מנסים לחשק את ישראל בכך שאונסים אותה, דרך איום בניתוק יחסים דיפלומטים, להתנצל ולפצות הרוגי המשט ובכך לטעמם (ובצדק, במדה וישראל תענה להם), ינטל העוקץ מכל וועדת חקירה, ישראלית או בינלאומית העשויות להפליל את "העות'מנים".  שהרי בכך שישראל תתנצל ותפצה משפחות הרוגי המשט, הינה מודה מלמפרע, קבל עם ועולם, כי האשמה נופלת עליה עצמה.  ומן העבר השני במידה ולא יסתיע וישראל תסרב לתנאים התורכים המשפילים, הרי שתורכיה וודאי סומכת על הרוב האיסלמיסטי הבינלאומי שידאג לכך כי ועדת חקירה בינלאומית תפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל בלבד.

 

והנה אנו חוזרים לליברמן, אפשר שסיגנונו מחוספס, אפשר שאינו דמות הדיפלומט הטיפוסי החושב ברגיל בכיוון אחד ומדבר בכיוון ההפוך.  אך קיימים מצבים בהם אין נידרשת שפה דיפלומטית אלא הכרח לנקוט בשפה ישירה עד בוטה, הכרח לעיתים לדפוק על השלחן הדיפלומטי העולמי ואין כליברמן לשרת את ישראל באופן נאות במצבים אלו.

 

אל לה לישראל ליזום ניתוק יחסים, עלינו להניח לתורכים לנתק את היחסים הדיפלומטים במדה ויחפצו בכך.  ניתוק יחסינו עמם אינו צפיחית בדבש עבורנו אך גם אינו אסון שלא ניתן לתיקון. הדיבידנד בהתנהלות זו ישא פירות בעתיד, אם וכאשר יבעט (סוף-סוף) ארדואן מכס ראש הממשלה התורכי ויחסי ישראל תורכיה יקבלו סיכוי נוסף.  אלא שאז ישראל תהיה במצב פתיחה טוב יחסית לגבי תורכיה.

 

נעיר כאן כי ניתוק היחסים מצד תורכיה יגרום נזק גדול יחסית לתורכים באשר כעת כבר ברור ברחבי העולם וזאת עוד לפני פירסום מסקנות וועדת חקירה, כי תורכיה וראש ממשלתה היו מעורבים עד למעלה מאוזניהם בייזום ושיגור המשט התורכי.  במצב זה, בו האשם התורכי מתנער בעזות מצח ומשליך אשמתו על ישראל, תהפוך תורכיה למצורעת בעולם המערבי באשר תיתפס כמשענת קנה רצוץ שאין לסמוך על אמינותו ותמיכתו היציבה.  יש לצפות למידור והדרה של תורכיה מצד ברית נאט"ו כמו גם יחסים דיפלומטים מעורערים עם מדינות ה- ג'י.8 (עתיד ייצובה של תורכיה כצומת הזרמת גאז ונפט מרוסיה גם הוא יעמוד בסכנה), מצב שישחק במשתמע לידי ישראל אשר מעמדה האסטרטגי יתעצם עקב כך לתפיסת מדינות המערב ואף, יאלץ את האיסלמיסט אובמה למצג אוהד יותר לישראל. הערה:  אזהרתו של אובמה לארדואן כי אל לו להתעקש בנוגע להקמת ועדת חקירה בינלאומית באשר אפשר בהחלט כי תימצא את תורכיה אשמה בהתרחשויות , יכולה להיתפס כאמירה לטובת ישראל, אך בה במדה ניתן לראות בה אמירה נגד ישראל ולטובת תורכיה והעולם האיסלמי.  בכל הנוגע לאובמה, איננו בטוחים באמינותו ויש לחשוד בו עוד לפני שנכבדהו.

הרשו לנו לנחש כי תורכיה לא תנתק היחסים הדיפלומטים עם ישראל מהסיבות לעיל ובאם תעשה כן הרי שההנחה כי אינם מתוחכמים דיים תחזיק יותר מים.

 

אהרון רול

amroll@sympatico.ca

www.aaronroll.com

http://www.aaronroll.com/democracy/hatred_for_nothing_volume2.pdf

http://www.aaronroll.com/democracy/israeli democracy chapters.pdf

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר