מס' צפיות - 442
דירוג ממוצע -
45 שנה לעלייתו לגרדום של גיבור ישראל- אלי כהן
מאת: kalligula 18/05/10 (00:57)

היום אני רוצה להקדיש את הבלוג שלי , לגיבור ישראל.

אדם שקצת נשכח מהתודעה שלנו, ובעיקר בימים אלה כאשר גלעד שליט עוד נמק בשביו, רון ארד כבר נראה לכאורה מקרה אבוד, כמו נעדרי הקרב בסולטן יעקוב, גם הגיבור שלו אני מקדיש את הבלוג שלי היום, לא זכה עדין להגיע למנוחת עולמים במדינת ישראל, למרות מאמצי משפחתו שנלחמת בעבור זהכבר עשרות שנים, ללא תוצאות בנתיים.

היום לפני 45 שנה, ב18 למאי 1965 הועלה אלי כהן הי"ד לגרדום בדמשק.

אלי כהן יליד מצרים, נולד ב1924,היה פעיל בתנועה הציונית במצרים, שם החל בלימודי הנדסה באונברסיטת אלכסנדריה, לימודים אותם נאלץ לעזוב עקב התגברות האנטישמיות ומעשי האיבה כנגד היהודים במצרים,ב1957 עזב אלי כהן את מצרים .

בגיל 33 גורש אלי כהן ממצרים לאיטליה, כאשר הוא קיבל משלטונות מצרים תעודת מעבר וסכום כסף קטן, ומשם עלה לארץ, בה עבד כמתרגם עיתונות ערבית לעברית, עבד תקופה קצרה במשביר למרות שבתוך תוכו ידע שאין זה ייעודו.

בשנת 1960 גוייס אלי כהן למודיעין, ומשם ל"מוסד" הישראלי, והתחיל את פעילותו המודיעינית, במוסד הוא קיבל את השם כמ'אל, והתחיל ללמוד על האיסלאם, הוא נשלח לבואנוס איירס שם מצוייה קהילה סורית ולבנונית ענפה, כאיש עסקים סורי, וע"מ להתערות בקהילה הסורית בארגנטינה כדי לבנות סיפור כיסוי לפני שיגורו לסוריה.

בשנת 1961 עוזב אלי כהן את בואנוס איירס, ואחרי חופשה קצרה הוא נוסע לדמשק ושם מתערה בחיי החברה הגבוהה בדמשק, בתור איש עסקים אמיד בעל קשרים חובקי עולם, שפתחו לו את הדלתות במסדרונות השלטון הסורי, בסוריה מתחוללות הפיכות ואי סדר פוליטי,בשנת 1963 מתחוללת הפיכה בסוריה ואת השלטון תופסת מפלגת הבע'ת, ו"ידידיו הקרובים" של אלי כהן זוכים בשלטון, מה שנותן לו קרבה יתרה לחוגי השלטון החדש בסוריה.

אחרי ההפיכה אלי כהן הופך לבן בית במסדרונות השלטון, ונחשף לכל התוכניות והיערכויות של סוריה במרחב בכלל ונגד ישראל בפרט. המידע שמעביר אלי כהן לישראל בשנים אלה כולל מינויים פוליטים, מינויים במטכ"ל הסורי, מיקום יחידות צבא, פירוט מדוייק על משלוחי נשק מברה"מ לסוריה, סוגים, כמויות, ויכולות,מערך הביצורים הסורי לאורך הגבול,תנועות חיל האוויר הסורי,תוכנית הטיית מי הירדן שזורמים לישראל , כולל נסיון חבלה ע"י יחידות קומנדו פלשתינאיות שתכננו לפגוע במוביל הארצי.

אחד הסיפורים שמספרים על אלי כהן, שהרבה לבקר ברמת הגולן בלווית קצינים בכירים מהמטכ"ל הסורי, והרבה להצטלם איתם בעיקר לידי בסיסי צבא סורים, באחד הסיורים הוא הביע פליאה על כך שכל הבונקרים והבסיסים הסורים חשופים לשמש הקופחת, ו"מסכנים" את בטחונם ושלומם של החיילים הסורים השוהים בבסיסים אלה, הוא הציע לרמטכ"ל הסורי לנטוע אקליפטוסים בבסיסי הצבא כדי למנוע מהשמש להרוס את התחמושת המצוייה בביצורים ובבונקרים בבסיסים,וגם שישמשו הסוואה ללוחמים בבסיסים, הוא הציע אף לממן משלוח שתילי אקליפטוס מאוסטרליה מכספו לרווחת הצבא הסורי, המטכ"ל הסורי אימץ את הרעיון ואלפי שתילים נשתלו ברחבי הבסיסים הסורים ברמה, עובדה שהקלה שנים אחר כך לזהות את מיקומם של הבסיסים הסורים והבונקרים ברחבי הרמה.

בעקבות כשלון נסיון החבלה במוביל הארצי, החלו לחשוד בצמרת הסורית שמרגל נמצא בשורותיהם, ב1965 קיבלו הסורים ציוד מעקב מתקדם לשידורי רדיו  מברה"מ, שבעזרתו הצליחו לחשוף את זהותו של אלי כהן תוך כדי שידור ידיעה לארץ.

ב24 לינואר התפרסמה בסוריה הידיעה על מעצרו, ומשפטו החל ב22 לפברואר 1965 בדלתיים סגורות, במהלך המשפט ניסתה ישראל לגייס כל אמצעי להביא לשיחרורו, ונשלחו עשרות מתווכים מטעמה שהציעו משלוחי מזון תרופות וכסף אך ללא הועיל.

כחמישה חודשים לאחר לכידתו,  ב18 למאי 1965הובל אלי כהן לכיכר אל מהרג'ה שם המתין לו התליין הראשי של סוריה אבו סלימאן, שכרך את החבל סביב צווארו של אלי כהן , וללא כיסוי עיניים נתלה אלי כהן שהשאיר אחריו את אלמנתו נאדיה ושלושה ילדים.

אלי כהן הורשה לפני תלייתו לבקר את הרב הראשי של קהילת יהודי דמשק, הרב ניסים אנדיבו כהן, שהתפלל עימו בדרכו לגרדום וזכה לומר קדיש על אביו,  ולהשאיר מכתב לאלמנתו

"נאדיה יקירתי,
משפחתי היקרה!

אני כותב אליכם מילים אחרונות אלו בתקוה שתישארו תמיד מאוחדים
אני מבקש מאשתי שתיסלח לי,
שתדאג לעצמה ושתעניק השכלה טובה לילדינו...
יום יבוא וילדי יהיו גאים בי.

ולך נאדיה יקירתי, את רשאית להינשא לגבר אחר למען יהיה אב לילדינו. בנושא זה את חופשיה לגמרי.
אני מבקש ממך לא להתאבל על מה שקרה,
אלא להסתכל על העתיד.
אני שולח לכם נשיקות אחרונות.
התפללו לעילוי נשמתי".
 
אלי

אלי כהן נחשב לאחד מגדולי המרגלים הישראלים מאז ומעולם, אם לא הגדול שבהם לזכותו אפשר לזקוף את נצחונה המזהיר של ישראל במלחמת ששת הימים וכיבוש רמת הגולן מידי סוריה, ע"ש שמו של אלי כהן הוקם היישוב ברמת הגולן אליעד, ועוד עשרות רחובות ומוסדות חינוך ברחבי ישראל, ומוזיאון להנצחתו בעירו בת ים.

בהר הרצל מונחת מצבתו בחלקת הנעדרים.

יהי זכרו ברוך,

ומי יתן ויזכה להגיע לקבורה בקבר ישראל  במהרה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
זוכרת ולא סולחת.
ניצן מיזרחי-אזרחית בת 57 19.05.10 (11:31)