מס' צפיות - 235
דירוג ממוצע -
מסבירים
מאת: רינה 22/03/10 (19:51)

ראיתי את הפרסום לאתר מסבירים והסתקרנתי. בסוף החודש הזה העוללית ואני נבקר בפריז וחשבתי לקחת כמה טיפים מהאתר כדי שאם איזה פייר או ז'קלין ישאלו אם אני רוכבת הביתה על גמל, אני אוכל להסביר להם שלא, יש לנו כאן תחבורה ציבורית, אבל ברמה של פחות טובה מהגמל. לפעמים כשאני נוסעת הביתה ונתקעת בפקק תנועה שאופייני כל כך לאזורינו אני מהרהרת באפשרות של רכיבה על גמל והאפשרות נראית לי מוצלחת.

עוד מיתוס שמצפים ממני לשלול בחוץ לארץ זה שישראל היא מדבר. טוב. השאלה לאיזה כיוון נוסעים. אם נוסעים דרומה, אז המיתוס הוא לא מיתוס אלא מציאות. מבאר שבע ודרומה עד אילת הארץ היא מדבר שממה. החלום של בן גוריון היה ליישב את הנגב ולהפריח את השממה, גם אני לא פעם חשבתי שיש המון מקום באיזור הדרומי, אפשר להקים שם מפעלים, לבנות קזינו, בתי מלון וכל זה יספק פרנסה כמעט לכל העם וגם יהפוך את המדבר למשהו שאנשים רוצים לגור בו.

כשנוסעים צפונה, אז נכון שאין מדבר, אבל עדיין שממה. נכון שירוק עכשיו בחורף, אבל מצד שני שומם. אחרי שעוברים את יוקנעם יש רק הרים ושדות וכמה חורשות, אבל עד קריית שמונה זאת שממה ויש אפילו פרות ועיזים ולא סתם חושבים עלינו בחו"ל שישראל זה מדבר. ישראל היא קטנה ומיושבת רק במרכז הארץ, השאר זה מדבר.

המיתוס הנוסף שמבקשים להפריך באתר "מסבירים" הוא שבישראל אוכלים רק פלאפל וחומוס. אני אוכל להוסיף על זה גם פיצה כי זה מה שאוכלים אצלינו בארץ. אוכל הרחוב שלנו מורכב משווארמה (לשים חומוס?) פלאפל (לשים חומוס?) ופיצה. אין לנו אוכל רחוב אחר. אמנם במטבחים שלנו כל אחת היא שף ומכינה את הגורמה האופייני, אבל אם אנחנו יוצאים לרחוב. זה מה יש!

בעניין המנגל, קשה מאוד להפריך את המיתוס הזה. מיום העצמאות ועד אחרי סוכות לכל הארץ הזאת יש ריח של מנגל. אפילו כשחזרתי הביתה ביום שישי האחרון ומהשמים ניתך מבול, בכניסה לקריית שמונה הרחתי מנגל, חשבתי שאני טועה, אבל הזה שהסיע אותי אישר שאכן גם הוא מריח מנגל. מי עושה מנגל במבול?

איך אפשר להפריך את המיתוס שישראל היא מדינה דתית? אם אני אנסה, יצחקו לי ישר בפרצוף. מספיק שיגיעו תיירים מארצות אחרות וירצו נגיד להשתמש בתחבורה ציבורית בשבת, אין סיכוי. נגיד שירצו לאכול לחמניה בפסח, אין סיכוי, ונגיד שירצו להזמין במסעדה כמו שהם רגילים בארץ שלהם להזמין סטייק לבן או פירות ים, ממש, אבל ממש אין סיכוי, בשביל זה הם יצטרכו לנדוד למסעדות אחרות שאין להן תעודה של כשרות ורק שם לאכול את מה שהם רגילים.

הדתיים כופים עלינו את מה שהם מאמינים בו ואנחנו כמדינה דמוקרטית נותנים להם להשתלט על הארץ שלנו ועל האזרחים שלנו ולעשות כאן מה שהם רוצים, וזה מה שמביא את כולם שם לדעת שישראל היא מדינה פרימיטיבית וחסרת אונים מול ההשתלטות של הקהילה הזעירה הזאת שבקרוב מאוד גם תצדיק את המיתוס שבישראל נשים מסתובבות עם מטפחת ויש כאן המון בתי כנסת ומי שקובע כאן זה הדתיים ולא מקבלי ההחלטות.

לאקדמיים כאן אין עתיד. ההשכלה כאן מעולה, אבל כל הטובים והכי טובים עוזבים את הארץ לטובת אוניברסיטאות מעולות בארצות אחרות. אין כאן מקום לדוקטורנטים ולפוסט דוקטורנטים. אין כאן מקום לאקדמאים ואין תקציבים למחקרים. כאן מעדיפים לתת תקציבים לישיבות חרדיות ולא לאקדמאים, אי אפשר להסביר כי הארץ שלנו מגיעה להשגים במדע וטכנולוגיה או ברפואה או בהיי טק או בכלכלה, במיוחד לא בכלכלה כשכולם יודעים שכמעט כל תושבי המדינה חיים על שכר מינימום או על הבטחתת הכנסה ורק חמש משפחות שחילקו את הכלכלה לכמה נושאים שולטות כאן בכלכלה וקובעות את מדיניות השכר. אמנם יש כאן כמה בתי אב שחיים רק מהמשכורת, אבל הם לא גומרים את החודש.

השגים בספורט? ראינו את המשלחת שלנו באולימפידה. מדליית ארד אחת זה לא השגים בספורט, עדיף בכלל להתעלם מההשגים האלה. הזוכים בפרס נובל? טוב יש לנו כמה אחדים, אבל לאחרים יש יותר.

אני לא חיה בהכחשה. אני רואה את המציאות כמו שהיא והיא מכוערת. התקשורת מסבירה הרבה יותר טוב ממני את המציאות הישראלית. לא ספרתי, אבל בחצי שנה האחרונה נעצרו המון פדופילים, אנסים, ורוצחים וכאלה שהתעשרו מלרמות קשישים. יש לנו מאפיות ואירגוני פשע, אצלינו כן יורים ברחובות נתניה ועכו, ובזמן האחרון לא מומלץ לצאת לרחוב עם רדת החשיכה.

איך אפשר להסביר את ראש הממשלה המושחת אולמרט? את הנשיא שעומד למשפט באשמת אונס?את השרים שיושבים בכלא באשמת מעילה ולקיחת שוחד? איך אפשר להסביר את גלעד שליט שכבר מזמן יכול היה לצאת מהשבי ועדיין נמק בשבי של עזה?

אנחנו רוצים שלום? אם היינו רוצים שלום לא היינו בונים ישובים בשטחים הכבושים מתוך מחשבה שאולי פעם נצטרך להחזיר אותם למען השלום. אם היינו רוצים שלום, היו לנו ארבעים שנה לחנך את תושבי השטחים הכבושים שפנינו לשלום ולתת להם תנאים טובים למחיה כדי שיאמינו בנו, היינו יכולים במשך ארבעים שנה לרכוש את אמונם ולהוכיח להם שאנחנו טובים ולחנך אותם להעריך את מה שהם מקבלים מאיתנו ולמנוע מעצמינו את דעת הקהל השלילית בארצות אחרות.

אז, שלום לא יהיה כאן בזמן הקרוב וגם לא הרחוק, להיפך עם קובעי מדיניות כמו הפורום שהתקבץ לאחרונה בתל-חי וההחלטות שלו גרמו לפרוץ האינתיפדה השלישית, אני רואה מלחמה באופק והיא לא תהיה נעימה. נראה לי שאם פייר או ז'קלין ישאלו אותי על המיתוסים, אני פשוט אשתוק או אעביר את השיחה לנושאים אחרים כדי שלא אצטרך לשקר או להסכים. אישית אני מעדיפה שהם יחיו בידיעה שכאן אוכלים רק חומוס ופלאפל ורוכבים על גמלים.

לכל מי שתוהה מה אני עושה כאן ולמה אני ממשיכה לגור כאן על אף המציאות המכוערת, אז התשובה היא שאני אעזוב. אני רק מחכה לעוללית שתקבל את התואר בביוטכנולוגיה ותצטרף לבריחת המוחות מהארץ. לעוללית שלי אין כאן עתיד וחבל לבזבז את הידע שלה ואת ההשכלה שלה על עבודה כמו שרות לקוחות באיזושהי חברה. 

 

הכותבת היא אחת שאיכפת לה מכל מה שקורה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
הכל נכון ו...?
מיכל 30.03.10 (15:59)
2.
בול נכון-קחי אותי איתך ל"ת
אור 08.04.10 (13:00)
3.
את באמת גרעין קשה
אני לא מבין 4 13.05.11 (12:28)