מס' צפיות - 181
דירוג ממוצע -
השיבה שופטינו כבראשונה
ברי לכל בר בי רב כי הנחיית הארוע על ידי דיין בהשתתפות שופטי הבה"ה מהווה טעם לפגם ציבורי מפאת ניגוד ענינים ברור המעלה חשש מוצדק לאפשרות של הטיית משפט, לכאן אם לכאן.
מאת: אהרון רול 12/02/10 (07:10)

12 פברואר 2010

השיבה שופטינו כבראשונה

הנה זה ניתבשרנו כי אילנה דיין הוזמנה להנחות ערב הוקרה ליועץ המשפטי מר ווינשטין עם כניסתו לתפקידו.  הארוע מתוכנן להערך על ידי לשכת עורבי הדין בעוד כשבועים, כאשר אליו הוזמנה נשיאת הבה"ה בייניש (בית המשפט העליון) ושופטי עליון נוספים.  חשוב לציין כי תחילת שמיעת ערעורה של דיין על פסק דינו של השופט סולברג המרשיעה בחריצת לשון הרע כנגד הסרן ר', ניקבע לתאריך 15 פברואר 2010 , דהיינו, כשבוע לפני הארוע לעיל.  ברי לכל בר בי רב כי הנחיית הארוע על ידי דיין בהשתתפות שופטי הבה"ה מהווה טעם לפגם ציבורי מפאת ניגוד ענינים ברור המעלה חשש מוצדק לאפשרות של הטיית משפט, לכאן אם לכאן.

ניגוד הענינים קיים בעובדה כי אילנה דיין המזוהה מלכתחילה כאפופת קשרים הדוקים, בין מקצועיים ובין אישיים, עם בייניש נשיאת העליון ואלו יתהדקו כעת בעקבות ערב ההנחיה, תוך שיוצרים מצב 'ניגוד ענינים' בילתי ניסבל כלפי הציבור וכלפי בית המשפט העליון כאחת.

העיתון "גלובס" היכתיר את מאמרו בנושא הנדון מתאריך 10 פברואר 2010 (ראה קישור): "לידיעת הסרן ר'....".  ואנו מעדיפים לערוך תיקון קטן אך משמעותי, צ"ל "לידיעת עם ישראל...", באשר סרן ר' הוא כולנו, כל עם ישראל.  אותה דיין וחבורת מלקקי הפינכה סביבה, בהכפישה את הסרן ר' לשוא ובכוונה תחילה להכפיש את כלל צה"ל, פגעה בכולנו יחדיו, פגעה בצה"ל שהוא בבת עינינו, פגעה בכל עם ישראל.

אם ידחה עירעורה של דיין על ידי הבג"צ והרשעתה בערכאת המחוזי תותר על כנה, הרי ייטען וודאי על ידה ועל ידי החונטה המקיפה אותה כי הורשעה מפאת שבית המשפט העליון (בה"ה) עמד על קצות אצבעותיו במטרה להוכיח קבל עם ועדה כי ניגוד הענינים המובנה בהנחיית הארוע של לשכת עורכי הדין, כמו גם קשריה המיקדמים של דיין עם בייניש, לא הישפיעו כלל על שיקולי השופטים בענינה.

מאידך-גיסא, אם תזוכה דיין בעירעור בפני הבג"צ, הרי שמקצה הארץ לקציה יתפרש ענין הזיכוי כהטיית בית המשפט לטובתה של דיין עקב קשריה עם בייניש וכי הבה"ה אינו מסוגל למשפט צדק ולאובייקטיביות.  ברי הוא כי במקרה דנן יהיה כתב הדין פתלתל וחלול אשר ינסה להוציא את כולם יבשים תוך הוצאת פסק דין אנמי וחסר משמעות כנגד דיין המלווה בהסברים חמקניים, מפולפלי-פילפולים משפטיים, נעדרי הגיון ישר ופשוט, שאף כותביהם אינם וודאים במשמעותם

כך או כך יצא בית המשפט רע מכל הענין באשר זיכויה של דיין יקעקע אף יותר את מעמדו של הבה"ה אשר רמת אמון הציבור בו נימצאת בלאו הכי בשפל חסר תקדים.

גם לשכת עורכי הדין יוצאת רע מכל הענין.  בסרבה לבטל את הופעתה/הנחייתה של דיין, בטענה המגוכחת כי שפיטה מוטה לטובתה של דיין אינה אפשרית באשר השופטים חסינים מפני מצבי 'ניגוד ענינים' אשר "אינם משפיעים כלל" על שיקוליהם האובייקטיבים.  והרי טיעון זה בא להדוף לכאורה את אפשרות קיום מצב, כל מצב של 'ניגוד ענינים' בטענה כי ניגוד הענינים לא משפיע על רמת השפיטה האוביקטיבית של השופטים בעוד כל תינוק ד'בית רבנן יודע (חוץ מלשכת עורכי הדין-משום מה) כי נושא ניגוד הענינים, כבמקרה זה, וההמנעות ממנו, שלא כבמקרה זה, הינו יסוד מוסד של השפיטה האובייקטיבית בחברה דמוקרטית מתוקנת. 

 

ניתן לדמיין כבר כעת את מחאת הטוקבקיסטים (מחברי התגובונים), במדה ותזוכה דיין לאחר שהנחתה את הערב בהשתתפות שופטי הבה"ה.  כמובן ששאגת המחאה שתקום תהיה מוצדקת להלל.  ומכאן, מה לה לבייניש, זו המתלוננת כנגד הטוקבקים, כי תלין?  דומה ובתרחיש זה עומדת הבייניש להרוויח ביושר (שוב)  את הטינה הציבורית העזה כנגדה.

 

על מנת להימנע מהמוקש הזה הניצב לפיתחו של בית המשפט והמעמיד את השופטים במילכוד ברור, הרי שעל בייניש ושופטי הבה"ה, בבחינת "איזהו חכם, הרואה את הנולד", להשעות עצמם מהשתתפות בארוע בהנחיית דיין. 

מאידך גיסא, אמנם אנו חפצים להיות מופתעים לטובה אך התנהלותו של בית המשפט מלמדת כי הלה, כבימים ימימה, ינפנף ויברוש בבוז טיעונים לאפשרות 'ניגוד ענינים' ויתנהל כהרגלו בלב גס, כמורם מעם ואדם, בלא שישית ליבו להשלכות הציבוריות של מעשיו.

האם אך זה דמיוננו המתעתע או שמא אכן, בכל אתר ואתר במערכת המשפטית על שלוחותיה עליו אנו מניחים אצבענו, עולה ריח פיגולים של ניגוד ענינים, שחיתות, העדפת מקורבים, חבר מביא חבר, הטיית משפט או כוונה להטות משפט?  כמה נעליים וירטואליות ייזרקו עוד על בית המשפט לפני שנפנים כולנו כי יש לערוך שידוד מערכות כולל במערכת המשפט?  האם למותר הוא לבקש: "השיבה שופטינו כבראשונה"?!

הקישור למאמר "גלובס":

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000538042&fid=829&fromsend2friend=1

אהרון רול

amroll@sympatico.com

www.aaronroll.com

http://www.aaronroll.com/democracy/hatred_for_nothing_volume2.pdf

http://www.aaronroll.com/democracy/israeli democracy chapters.pdf

הכותב הוא איכפתי לנעשה במדינת ישראל וקיומה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר