מס' צפיות - 268
דירוג ממוצע -
עזבו אותנו במנוחה
מאת: אברי שחם 03/02/10 (19:55)

רבות נכתב בעיתונות על האנטישמיות הגוברת בעולם. יש המייחסים אותה להשפעה המוסלמית הגדלה והולכת והם צודקים, כאשר מדובר על ארצות, כמו צרפת, שבדיה, או אנגליה, אבל בהונגריה למשל, לא חי מיעוט מוסלמי גדול והסיבה היא פשוט שנאת יהודים היסטורית.

לי יש כמובן עניין אישי בהונגריה, אני דובר את השפה, מעורה בתרבותה, אחדים מקרוביי עדיין חיים בה ואני מטפח קשרי ידידות עם הונגרים רבים. אחד הדברים שתמיד מפליא אותי, הוא יחסם של היהודים ההונגרים למולדתם. יחס זה מתקיים במידה מסוימת גם אצל אנשים שחשבו בשעתו, כשעלו ארצה, כי שרפו את כל הגשרים מאחוריהם. ישראל היא מולדתם, הם הקימו כאן משפחות, נלחמו ושפכו את דמם בכל מלחמות ישראל, אבל לבם מתדפק לשמע שפת ילדותם, על שולחנם עולים מאכלים בעלי צבע וטעם לוהט ומנגינה הונגרית רומנטית מגניבה דמעה לעיניהם. אני תוהה לעתים, איזה בן אדם הייתי, לו לא הייתי מחליט בשעתו לבנות את עתיד בארץ. האם גם אני פטריוט הונגרי, כמו כותב המכתב להלן?

המאמר שתרגמתי מהונגרית שופך אור על יחס מיוחד זה (וגם מראה טפח מהתופעות האנטישמיות, עמה מתמודדים - ומשלימים - יהודי הונגריה). אני מקווה, כי גם קוראים שאינם מדיארים, ימצאו עניין בהתכתבות שהתפרסמה ביומון ההונגרי השמאלי, 'נפסבה' (קול העם), ב-21 לדצמבר 2009. כותב המאמר, פטר גרנדאש (gerendás péter), מחבר ומבצע מוזיקה וכותב תמלילים, בעל אלבומים ופרסים רבים.  

 

עזבו אותנו במנוחה

 

אחר שמישהו ראה אותי בטלוויזיה מאזין להרצאתו של אלי וויזל, הוא שלח לי את ההודעה הבאה: "מדוע לא קמת גרנדאש, שוחר הצדק, בעל הכבוד העצמי ושאלת על השואה הפלסטינית? על הפשיזם היהודי היומיומי ועל החזירויות ההיסטוריות שלכם לא נאמרה מילה. היית יכול להצביע למשל, שמוק קטן, על כך שבמאה ה-20 כמה וכמה יהודים מטונפים הרסו, השמידו את הונגריה. את רשימת הזבל היהודית כולם מכירים. למה לא הצגת את הסטטיסטיקה איזה אחוז מהווה בציבוריות, בפוליטיקה, במדיה, בחוגים הגבוהים ביותר בהונגריה המיעוט היהודי הבוחש בחרא, הנרדף, בן ה-1%? גדלתם על שד הונגרי, קיבלתם חינם בית ספר ואתם פונים נגדנו, מתסיסים, יא מזוהמים? לך לאמך הזונה עם הכנופיה היהודית שלך, ביחד עם שטופי המוח, רפי השכל, החשוכים ההונגריים. הסתלקו הביתה לישראל ונראה כבר איך תסדרו שם?

  

זה מה שעניתי:

  

שואה פלסטינית? על כך שמעתי רק מהימין הקיצוני, שבלע את ההבלים המטומטמים על דברים שאף פעם לא קרו. אף פעם לא הייתה שואה בפלסטינה, פלסטינה אף פעם לא הייתה של הפלסטינים. כדאי לקרוא על זה למשל, ספר היסטוריה מהימן (!!!!!!!). פשיזם יומיומי? על מה אתה מדבר ידידי?

אני יהודי, אך גם אם תתפגר, לא תוכל להלביש עליי פשע כלשהו. אבל אני מכיר יהודים רבים ואני מודה, כי איש מהם אינו פשיסט יומיומי. אנשים נורמאליים, שאין להם קרני שטן, אך אגלה לך סוד, גם שיני ערפד לא. אפילו חזירויות היסטוריות אין להם. על איזה בסיס אתה כורך אותי, או אדם כלשהו, עם מתיאש ראקושי (רודנה היהודי הקומוניסטי של הונגריה במשך 11 שנים, א.ש.), או אדם כלשהו, על סמך מוצאנו בלבד? זה הטירוף בהתגלמותו. 

על ה'שמוק הקטן' לא הייתי רוצה להגיב, כי כבר מזה זמן רב החלטתי, כי אני מעדיף לראות בעמיתיי למין האנושי כאלה שהוליכום שולל, שהופעלו(!), מאשר מושחתים עד מעמקי נשמתם. הבן סוף-סוף, שאלה המסיתים אתכם, בונים את הקריירה הפוליטית של עצמם. אינני מנהל חשבון על כך מה אחוז היהודים, הסלאבים, השוואבים, הסרבים, הסלובנים בציבוריות, כיוון שלכך, שמי הוא ומה הוא האדם, אין כל קשר למוצאו.   

ה'הונגרי', ככזה, עבר במשך יותר מאלף שנות קיומו, כל מיני ערבובים וזה השפיע עליו לטובה. זהו יסודו של הכישרון ההונגרי האגדי, שהשורש שלו הוא בדיוק אותו ערבוב אתני צבעוני.

אני רשאי להצהיר בשמי ובשם כל היהודים שאני מכיר, שלא פנינו נגדך וגם איננו מסיתים, לא נגדך ולא נגד אף אחד אחר. בסך הכול היינו רוצים לבקש דבר-מה פעוט, שיעזבו אותנו במנוחה, שלא נצטרך לפחד מאיומיהם של בני-עמנו אנונימיים, בעלי פיות קוצפים, בתוך מולדתנו. אינני רוצה לשכנע אותך, כי גם אנו היהודים הננו בני אנוש, יותר מכך, אומר לך משהו, אנו הונגרים! פי מאה מונים מאשר יהודים, כי אנו מדברים, חולמים הונגרית, קוראים את יוז'ף אטילה, אדי וקוסטולאנ'י (משוררים הונגריים, א.ש.), איננו מתפללים ואפילו לא יודעים עברית, כמעט ואיננו מודעים לחגים. לחג המולד אנו קונים מתנות לאהובינו, עינינו מתמלאות דמעה לשמע ההמנון (ההונגרי). מדוע יש לכם הרגשה, כי אנו כאן פולשים? האם אתה יודע, כי עוד בימי הרומאים, כשעדיין לא היה זכר לכיבוש הונגריה (על-ידי השבטים המדיארים, א.ש.), חיו כאן יהודים?

דרך אגב, אימי הייתה גרפיקאית ולא עסקה במקצוע שהוזכר על-ידך. היא הייתה הומאניסטית אמיתית וסלחה לאלה, שרצו קצת, סתם בצחוק, להרוג אותה במחנה מוות אוסטרי. היא אהבה שירה והאמן לי, לא הייתה מזיקה אף לזבוב, למרות שהייתה לגמרי ובאופן בלתי הפיך יהודיה. לדאבוני, לא אוכל למלא את בקשתך להסתלק הביתה לישראל, כי כל כמה שזה מקום מופלא שאני מעריצו ולמרות הכאב שזה גורם לשונאים הדומים לך, מולדתי היא הונגריה, באותה מידה, כמו לך. כנופיה הונגרית אין לי, אבל יש לי תזמורת, אשר המצב האתני בה אינו אחיד. ישנו יהודי אחד (אני), יהודי למחצה (בני הקטן), אחד לא-יהודי-אינני-יודע-בן-איזה-דת ועוד לא-יהודי קתולי-קלוויניסט למחצה ואינני-יודע-בן-איזה-דת לרבע.

אנו מנגנים ולפעמים הולכים להרצאתו של איש זקן, שחווה הרבה דברים וכדאי לשמוע אותו, כי יש לו מסר וישנה חשיבות לעיסוקו. מכתבך הוא ההוכחה ההיא טובה לכך.    

המסר הכי חשוב שלו, שאף אדם אינו נעלה מאדם אחר, פשע אחד אינו מהווה תשובה לפשע אחר ולבסוף, כישלון מוביל פעמים רבות לשנאה. זאת היא האנרגיה המזינה את השנאה והנוגע בדבר מוצא, כי בלתי אפשרי עבורו לעסוק במשהו שיקדם אותו. על-ידי כך הוא מוצא את עצמו בלולאה שקשה מאוד לצאת ממנה.

אני מבקש, אל נא תיתן, כי הכעס והשנאה ישתלטו על לבך לחלוטין. בוא ונלגום באיזשהו מקום יחד כוס קפה ונלבן את הדברים. לדעתי אתה מפרש דברים רבים לא כהלכה, או שאינך יודע אותם ואתה מאפשר כי יסיתו ויפעילו אותך.

 

אני מברך אותך,

פטר גרנדאש             

 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר