מס' צפיות - 254
דירוג ממוצע -
האינטרס הטורקי
מאת: חיים צ 12/01/10 (01:57)

יש בדיחה על התורכים -"הם אוהבים לדפוק מאחור" ובכן הטורקים אמנם דופקים אותנו אבל לא מאחור, אלא מקדימה לעיני עולם ומלואו. אינני מאמין כי לטורקים פתאום איכפת מהעזתים או שמא יש להם רגישותת מסויימת למלחמת לבנון.

 

אינני יודע אם טורקיה באמת מתאסלמת פאנטית והופכת להיות יותר אדוקה והתנתקותה מישראל הינה תוצאה של התחזקות הממשל הדתי. בראיית העולם שלי העולם אינו מנוהל על רעים וטובים אלא על אינטרסים. כדי לבחון את יחסה המתערער של טורקיה לישראל צריך לבחון משתנים אשר יכולים להשפיע על אותה מגמת שינוי יחסים.

ראשית כל לכסף יש פנים אף ופה ובדרך כלל הוא מדבר-ישראל וטורקיה כבר שנים נילחמות על כרטיס כניסה לאיחוד האירופי-שייכות לאיחוד נידמה כי טומן בחובו אפשרויות כלכליות לא מעטות, אפשרות סחר חופשי עם מדינות אירופה וכמובן אשרת שהייה בלתי מבוטלת ,ואפשרות להסתובב בצורה חופשית לחלוטין ברחבי אירופה-אודה ואומר כי איני מכיר בשלל ההטבות המגיעות עם חתימת הסכם כזה,אך בכול מיקרה ישראל היא מתחרה ישירה של טורקיה בכול הנוגע לחברות באיחוד, אולי דרך תקיפתה בדרכי דיפלומטיה של תורכיה את ישראל מקווה טורקיה לקבל את כרטיס הכניסה המיוח אם כי גם בעניי ניראה לי כטיעון קצת מופרך.

נישארים בכסף-תחרות על שוקים פוטנציאלים,ושוב אודה ואומר כי איני יודע במה ישראל מתחרה בטורקיה אולי בשוק הפיסטוקים,אולי תחום התיירות שנידמה שלנוכח צימצום הפיגועים בארץ,והפכיתו של העולם לגלבואלי יותר ותיירותי יותר ונוכח אתרי משיכה רבים מהווה ישראל תחרות קשה לטורקיה.

האינטרס הביטחוני-אולי טורקיה הבינה כי יותר משתלם לה לטווח הארוך להיות בשלום עם שכנותיה הערביות,במיוחד נוכח העובדה כי ציר הרשע שבוש הבן צייר מתפוגג ונעלם בתהום הנשייה וסוריה אינה אוייב המערב כביימיו של אותו דבליו בוש, לכן בטוח יותר גם לעשות עסקים איתה ועם אירן.

אולי טורכיה הבינה כי אינה יכולה להיכנס לאיחוד האירופי ולכן מתחרה על הנהגת העולם הערבי,ובתקיפתה את ישראל היא מנסה להצטייר כמגינת הערבים באשר הם. יהיו האינטרסים של טורקיה אשר יהיו דעתי האישית היא שעל ישראל לחדול מעסקים עימה שכן עלולים לקום אנו בבוקר ולגלות כי טורקיה מפנה נגדנו נשק אשר אנו מכרנו לה -יש יאמרו שמגזים אני, אבל מה תאמרו על דבריו של נשיא טורקיה ארדואן שאמר קבל עולם ועדה "שאם ישראל תתקיף בלבנון טורכיה לא תישאר בצד".

לדעתי הסכנה בפתח ביתנו אסור לנו משיקולי חברות מסחריות ובצע כסף להיות עיורים למצב הקיים.ישראל אינה יכולה להמשיך להיות בת ברית של טורקיה או פחות בת ברית המקיימת תמרונים צבאיים משותפים.

הכותב הוא חיים צימבלרו,סטודנט לתקשורת ומדעי המדינה באוניברסיטה הפתוחה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
גרוע
מישהי 28.02.11 (09:42)
2.
כל כך גרוע
חיים צ 11.10.11 (01:37)