מס' צפיות - 196
דירוג ממוצע -
האם ראיות חפציות מספיקות?
מאת: עו"ד נוגה ויזל 02/11/09 (18:23)

מדינה שלמה נשמה היום לרווחה עם פרסום דבר מעצרו של דמיאן קלירקין החשוד ברצח המעזעז של המשפחה בראשון לציון. מחשבה על כך כי רוצח מסוג זה עדיין מסתובב בקירבינו היא קשה מנושא, וטוב לדעת שהמשטרה שמה עליו את ידה.

 
המחמאות למשטרה - אבל בלי מזל ובלי הטפשות של קליקרין, ספק גדול אם היא הייתה מצליחה לפתור את התעלומה ולעלות על עקבות הרוצח, במיוחד אם הוא כבר היה נמצא הרחק בהרי רוסיה.

 

הסיבה העיקרית להצלחה בתפיסה של הרוצח את הראיות החפציות שהוא הותיר באירוע. עם הטכנולוגיה של היום, המשטרה יכולה להשתמש באותן ראיות ולהפיק מהן דגימות dna, שיהוו הוכחה חותכת במידה ויימצא קשר בינן לבין החשוד. וכך קרה במקרה של קלירקין. 

נכון לכתיבת שורות אלו אחת הראיות (פרט להודאה של החשוד ) היא טביעות רגל. כמו בטביעות האצבע גם טביעות רגליים הן ראיות חפציות שהאדם משאיר במקום האירוע .אבל גם פה בית משפט מתבסס על עדות מומחה שתסביר כיצד טביעת הרגל קושרת את האדם למקום האירוע. יש להדגיש כי אם במידה ולנאשם יש הסבר סביר להימצאות הטביעות בזירה - אין מציאת הטביעה מדברת בעד עצמה .

 

ראיות חפציות שנמצאו בזירת הרצח היו בגדיו של החשוד. במהלך הרצח, כתוצאה מהמאבק עם הקורבנות, נפצע החשוד ועל הבגדים שהשאיר בזירת האירוע נשארו כתמי דם שלו (החשוד השאיר את הבגדים מכיוון שחשב שהם ישרפו כאשר הצית את הדירה). זה הותיר בפני המשטרה את החלק הפשוט בעבודה - לקחת דגימת ד.נ.א מהחשוד שנעצר ולעשות השווה עם הדנא שנמצא בשקית בזירת האירוע .הדגימות נשלחו למטה הארצי, נערכה השוואה ואכן נמצאה התאמה. כמובן שבמידה והחשוד לא היה משאיר את בגדיו בזירת האירוע, היה קשה יותר להביא ראיה שתקשור אותו לרצח. בנוסף, בוצעו נתיחה של הגופות - וכך ניתן לקבוע את שעת המוות. לכן לא ייתכן שנשלח מסרון מהקורבן כאשר זה כבר לא היה בחיים.

 

ראיות חפציות - לא תמיד מהימנות

ניתן לחשוב שראיות חפציות הן מהימנות יותר מאשר העדויות בית משפט לדוגמא: טביעת אצבע, תצלום של הנאשם בזמן ביצוע העבירה או עקבות רגל - אך לא תמיד! גם כאשר מוגשת חוות דעת מטעם התביעה, לפעמים ניתן להציג חוות דעת מומחה מטעם ההגנה. לדוגמא, בפרשת זדורוב ההגנה הביאה עד מומחה מטעמה שקבע שהרוצח היה שמאלי ואילו זדרוב ימיני .

צריך להדגיש שע"פ הפסיקה כיום רק חלק  קטן מההרשעות מתבססות על ראיות חפציות בלבד. ובדרך כלל הראיות החפציות מחזקות ראיות אחרות שיש כנגד הנאשם .

 

 

הכותבת היא עורכת דין נוגה ויזל הינה עורכת דין פלילית ידועה אשר ייצגה תיקים פליליים רבים ומתוקשרים. עו"ד נוגה ויזל בעלת משרד עורכי דין ויזל, משרד עורכי דין המתעסק בנושאים פליליים לרבות עבירות אלימות, עבירות

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר