מס' צפיות - 293
דירוג ממוצע -
הדיבר החסר
מאת: kalligula 17/07/09 (22:41)

אחד הדברים שאנחנו כיהודים יכולים להתגאות עליו, הן התרומה שלנו למורשת העולמית בדמות ספר התנ"ך שלא בכדי נחשב לספר הספרים. עוד תרומה לא צנועה פחות הם אותן עשרת הדברות שאנחנו כבני העם היהודי קיבלנו עלינו לשמרן ולקבלם. עשרת הדברות שמכוללות עשרת דברות שמתחלקים לחמש דיברות הנוגעות בין אדם למקום וחמשת הנותרים שמדברים בין אדם לחברו.

 

אני רוצה להתעכב רגע על הדיבר החמישי שמדבר על "כיבוד אב ואם" שמי שעושה אותו זוכה לחיים ארוכים וטובים ע"פ הפרשנים. אחת הפרשנויות מדבר על כך שכל אב ואם שמהווים תא משפחתי משמשים כמעין אלוהים קטן לילדיהם שאמורים להקנות לו את אותם ערכים שע"פ אדם אמור לחיות, ואם גם יעשה כן מן הסתם העולם בו אנו חיים יהיה טוב יותר, ולכן אותו דיבר מתחבר לחמשת הדברות שקשורות לבין אדם למקום ולא לבין אדם לחברו.

 

במציאות בה אנו חיים כיום, מסתבר שיש דיבר אחד שאפילו אלוהים לא העלה על דעתו שצריך לכתוב אותו כל שכן לבצע אותו. הדיבר החסר עליו אני מדבר הוא כיבוד הילד ע"י הוריו מולידיו. הלוא לכאורה מי צריך ומי יכול להעלות על דעתו שדבר כזה נחוץ? זה לא מובן מאליו שזהו אחד הדברים הבסיסים ביותר הקיימים בטבע, בו יצור חי כמו האדם או הבהמה עוף השמים והים מוליד צאצא ודואג לשלומו ורווחתו עד היום בו הוא יכול לעמוד בזכות עצמו.

 

ישנם יצורים שבעבור הזכות להולדת צאצאים משלמים על כך בחייהם, לא פחות, יצורים אחרים שנלחמים עד מוות בזכות להיות אלה שיעמדו בראש הדור הבאודוגמאות יש לאורכו ורוחבו של הטבע המופלא שסביבננו. רק יצור אחד כרגיל יוצא מן הכלל נחשו מי? כמובן אנחנו בני האדם. הנה השבוע התבשרנו על אותה אם שהרעיבה את ילדה כמעט למוות, ילד בן 7 שמשקלו בקושי מגרד את ה7 ק"ג התעללות לשמה.

 

לא אכנס לפרטי המקרה הספציפי הזה, כן סובלת ממחלת מינכהאוזן לא סובלת וכו' מה שמדהים בכל הסיפור הזה יא התנהלותם של חברי קהילתה שהחליטו לגונן על אותה אם מפלצתית שהרעיבה את ילדה כמעט למוות. על מי לכל הרוחות אתם מגוננים? מי שומר על שלומו ובריאותו של הילד? למישהו בקהילה חולה זו אכפת בכלל על קורותיו של הילד?

 

ואם זה לא הספיק אז להוסיף חטא על פשע, אותה קהילה יצאה למסע הרס ופירצי אלימות שעלולים לעלות בחייהם של נוסעים תמימים באזור המהומות שלא לדבר על השוטרים שעומדים מנגד ע"מ להפסיק את אותם מהומות. אומרים שמי שהציל נפש אדם אחד כאילו הציל עולם ומלואו. ומה אם אלה שלקחו את נפשו של אדם? האם הדיבר לא תרצח לא הגיע לאותה קהילה ? אתה רואה את פניהם של אותם מפגינים, את מבטי הזעם והשנאה, וברור לכל מי שנחשף לזה שהם מתכוונים לפגוע, זה הרבה יותר מסתם הפגנה.

 

האם אנחנו בני אותו עם שעמד אי שם במעמד הר סיני וקיבל את אותם הדיברות? אני בספק רב.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
נביא שקר קם בדורנו!
זיו הלוי 18.07.09 (18:57)