מס' צפיות - 278
דירוג ממוצע -
מסתבר שגם לצבע יש צבע
מאת: kalligula 06/06/09 (23:08)

אי שם בשולי עיתון מעריב, של סוף השבוע, צדה את עייני ידיעה קטנה אבל מאד מקוממת ומרגיזה. הידיעה עסקה בענין שידורי הטלוויזיה בישראל, ענין שהוא מאד אקטואלי בימינו אלה , בעיקר אחרי סערת דודו טופז, מה שקורה סביב ערוץ 10, ושלל תוכניות הריאליטי ששוטפות את המדינה. כידוע לכולם שידורי הטלוויזיה הישראלית התחילו בשלב די מאוחר יחסית לשאר העולם, שידורים שהחלו בשנת 1968 בעיקר בגלל התנגדותו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון שהתנגד חריפות להכנסת הטלוויזיה למדינה.

 

כמי שהיה בולשביק בנשמתו האמין שמה שטוב לו טוב למדינה ,כי המדינה זה הוא מה שמאמינים בו עד היום בעיקר אנשי מפלגת העבודה הגוססת. אחרי שהוכנסה סוף סוף הטלוויזיה לישראל (עוד לפני הולדתי :-)), לקח המון שנים עד שאזרחי מדינת ישראל זכו לראות תוכניות בצבעים ולא בשחור לבן. ההסבר הרישמי של המדינה לעיכוב בכנסת שידורים בצבע היה החשש של רשות השידור שתוכניות המקר המצולמות בארץ ייראו מיושנות ועלובות לעומת תוכניות ושידורים המתקבלים מחו"ל. הלוא למען שידור בצבע היה צריך להיערך עם ציוד חדיש ולרשות השידור תמיד היה מחסור כרוני במזומנים, ובעיקר לא היו לה מתחרים אז למה למהר?

 

עכשיו מתברר שכל הענין הזה היה בכלל סיפור כיסוי לא בעיית מזומנים,לא חשש מהפקות מחו"ל ולא מנעליים. ע"פ מחקר שערך ד"ר אורן סופר מהאוניברסיטה הפתוחה, ראש תחום תקשורת של האוניברסיטה נקבע " שהיה חשש כי אזרחים עניים שהטלוויזיה היא מקור התרבות הבלעדי שלהם יערכו בזיזה המונית כדי להשיג טלוויזיה צבעונית!" רוצה לומר שאם אתה עני , אז מן הסתם אתה גנב בפוטנציה, ואם חשקה נפשך במוצר זה או אחר שידך אינה משגת , מן הסתם תבחר בדרך הגניבה ע"מ להשיג את מבוקשך. עניים = גנבים בפוטנציה ברור שאם אתה עני אז אין לך ערכים, ואין לך חוקים והכל מותר, ובטח ובטח שאתה מן הסתם גם חסר תרבות, שכל תרבותך מסתכמת במכשיר הטלוויזיה.

 

תמוה, מקומם,מתנשא,אליטיסטי, ובעיקר אדיוטי למרות מעמדו של אותו חוקר. עוד נכתב בתוכן הידיעה שאגודת העובדים הסוציאלים של אותם ימים יצאה בהצהרה "כי הראשונים שייפגעו מן המעבר לצבע יהיו השכבות החלשות, הן בגלל הפרופיל החברתי והתרבותי שלהן, הן אלה שימהרו לרכוש טלוויזיות צבעוניות כדי לא לפגר אחרי שכניהם וזאת במקום לקנות מוצרי יסוד כמו מזון,ספרים לילדים,ומיטה" מסביר ד"ר אורן סופר שהכוונה בשכבות החלשות היתה לבני עדות המזרח, שהעובדים הסוציאלים טענו שכל עולמם התרבותי סובב סביב הטלוויזיה ומשיכתם לטלוויזיה כל שכן צבעונית תהפוך אצלם לבלתי נשלטת. לקרוא ולא להאמין. קביעת עובדה כוללנית ומכלילה של מחצית מהאוכלוסיה וקביעה שאותה אוכלוסיה חסרת תרבות וחסרת ערכים שכל חייה סובבים סביב הטלוויזיה שהפכה להיות מרכז עולמם ובשל כך הם יעשו כל דבר ע"מ להשיגה. כאשר אתה קורא את הידיעה הזו על מה חשבו אותם עובדים סוציאלים בקביעתם זו אתה מבין שכל סיפור חטיפתם של ילדי תימן, הוצאה עם אצבע קלה על ההדק של ילדים בני עדות המזרח מחזקת הוריהם בקלות בלתי נסבלת, לא היתה סתם בכיינות מזרחית טיפוסית, אלא מה שחשבו במדרונות הגבוהים על אוכלוסיה זו.  

 

אי קבלת תרבות המזרח כחלק מרב גוניותה של החברה בישראל כפי שהתבטא ברצועות שידור מיוחדות למוזיקה מזרחית, חוסר התיחסות בספרי הלימוד על תלאותיהם ותרומתם למסורת היהודית ולמעשה העלמת ההיסטוריה של יהדות המזרח בניגוד גמור ליהדות אירופה ותלאותיה. חבל שרק בשנים האחרונות עם התגלותם ופרסום דברים מעין אלה אנחנו למדים מה עבר על יוצאי המזרח עם עלייתם ארצה והיחס לו הם זכו וקיבלו מרשויות המדינה שהתיחסו אליהם כתתי אדם וחסרי תרבות. מזעזע.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
נושא חשוב נמוך
zvidoc 07.06.09 (09:32)
2.
כמעט כרגיל
kalligula 07.06.09 (23:03)
3.
מה זו "אליטה"? מי מחליט על כך?
zvidoc 08.06.09 (00:00)