מס' צפיות - 252
דירוג ממוצע -
זווית נוספת (ומעניינת !) על מקרה טופז...
הם לא אשמים, אבל יש להם אחריות כלשהי.
מאת: הלל אקוטונס 06/06/09 (22:03)

זווית נוסםת על מקרה טופז, הציג דליק ווליניץ בתכנית הבוקר שלו בגל"צ. הוא הקריא טור עמדה של אני-לא-זוכר-מי לצערי, שבו עיקרי הדברים היו - שבלי קשר למעשה הנתעב של שליחת ביריונים להכות אנשים -במיוחד שירה מרגלית שחטפה לעיני בנה בן ה-7- הרי שעל דבר אחד אסור שתתפלא 'חבורת המוכים' : על בחירת "הדרך" הזו של דודו טופז, על הקדמת המעשה למחשבה ובאופן כללי - על המציאות העכשווית בישראל, שבה -פשוט וקל- איש הישר בעיניו יעשה, אין דין ואין דיין, רשויות האכיפה והענישה מגלות אזלת-יד מדהימה ועומדות מנגד בחיבוק ידיים וכו' וכו'. חרדים מתפרעים בירושלים סביב חניון ציבורי שאפילו אינו נושק לשכונותיהם - זה מובן; צעירים מתלהמים בכל מיני צמתים בשומרון עם שמות מוזרים, מכים אנשי חוק וביטחון - זה מקובל; ושליחי ציבור מעניקים ראיונות לרגל פרישתם ובהם הם מוציאים רפש שאגרו, כנראה, בגילגולם הקודם כחיילים בצבא ההוני - זה בסדר...

שלושת הליימעכים שקיבלו מכות, נמנים עם אלה שקובעים את הלכי הרוח בחברה הישראלית - ואין סיבה להתכחש לכך; אף אחד לא האשים את הטלוויזיה -כפי שכבר קרה בעבר, למשל במקרה הטבח בתיכון קולומביין- במעורבות ישירה במעשים שפלים - אבל יש לה השפעה ניכרת וככל הנראה - הרבה מעבר למה שכל אחד מאיתנו משער.

 
אבי ניר ושירה מרגלית תרמו את חלקם בדרך להפיכתה של הטלוויזיה הציבורית בישראל למקור של גועל נפש התנהגותי, התבהמות, חוסר סבלנות ומכבש-מחשבות, שעסוק בעיקר בניסיונות בלתי נגמרים למכור לנו משהו, בד"כ באמצעות עידוד צפייה דרך פרומואים מבעיטים, שעוסקים באלימות, במניפולציות ובשקרים. אז מה עכשיו, מופתעים שהריאליטי הגיע אליכם ?


הרי רק בעונות האחרונות של שתי "תכניות הדגל" (ביוב מזוקק, אם תשאלו אותי), "הישרדות" ו"האח הגדול", נצפו מקרים רבים שגלשו -או קרוב מאוד לכך- לתגרות ידיים המוניות; בעונה הראשונה של "הישרדות" עידן (אל) קפון איים מפורשות על דן (תחמן) מנו ובעונה הראשונה של "האח הגדול" נרשם אירוע מכוער במיוחד, במהלכו התרברב "הגיבור הלאומי" (של האנלפבתים) מר יוסי בובליל, על כך שבצעירותו, הצליח לשכנע צעירה לשכב עמו ועם עוד חמישה מחבריו... ואת זה הבן שלי צריך לראות בפריים-טיים.

ואל תקשקשו לי שגם בחול' זה ככה, כי אתם פשוט לא יודעים ! תכנית "האח" בבריטניה למשל, משודרת בערוץ "צ'אנל פור", שהוא ערוץ נישה הממוקם במקום השישי בטבלת המידרוג הבריטית; בהולנד וברוסיה צריך ממיר מיוחד שייאפשר לשדר את האיכסה הזה בבית. רק כאן זה אצל כולם בסלון, כי הכסף שהרפש הזה מכניס מהמפרסמים ומהאס.אם.אסים, קודם לכל שיקול מוסרי או חברתי אחר. ויש גם את 'הגאונים' האלה שאומרים לך - "יאללה, גם ככה המציאות פה מסביב הרבה יותר קיצונית ומכוערת" - כאילו שזוהי הבחירה הנכונה - דפטיזם.

 
בסוף, כשיתחילו אנשים לחסל זה את זה ברחוב -כי ככה הכי טוב ומהיר להתפרסם- אז אולי מישהו פה יתעורר. ריאליטי "רוצח נולד" - anyone ?!

שוחחתי על הנושא עם אחי והוא טען, שלהאשים את 'המוכים' בהכאתם, זה כמו להאשים בחורה באינוסה, לאחר שבחרה ללבוש משהו פרובוקטיבי. אלא שזה לחלוטין לא אותו הדבר ! מרגלית וניר אינם אשמים בהכאתם, אבל הם בהחלט אחראים לבון-טון הזה שצף בכל מקום ושבכלל מעלה את האפשרות הזו -מכות מתוך קנאה חולנית- כאופציה סבירה וריאלית לביצוע.
כעת, משמצאו את עצמם 'בריאליטי של עצמם', אולי (אין סיכוי, אבל אולי) יגלו קצת יותר אחריות בנוגע לבחירת התכנים שישודרו בפלטפורמה שעליה הם אמונים. רווחיות ובונוסים למשקיעים זה סבבה, אבל גם טעם טוב ומסרים חינוכיים אינם מילים גסות.

הכותב הוא מנהל התחום החינוכי ויועץ טיולים בחברת "טללים תיירות חינוכית". מורה לגיאוגרפיה, הסטוריה ומורשת בתיכון המקיף א' באר-שבע. נשוי ואב לשניים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר