מס' צפיות - 597
דירוג ממוצע -
זבל, מילה רבת ערך
ערב חג הפסח הנוחת עלינו בקרוב , מאיץ את חולי הסדר והניקיון לנמליידה בלתי נילאית, אך מה הם רואים לפני עיניהם כמטרה? ישנה גם דרך מאוד חיובית להתארגן לחגיגה הגדולה.
מאת: zvidoc 24/03/09 (18:46)

הוצאת הליכלוך והישן מהבית ע"מ לחוש כי האביב הגיע אינה בהכרך פעולה המטיבה עם הסביבה . רבים מנמלי הניקיון רואים רק את טובת פנים ביתם כמטרה נעלה ומעל כל זה לזכות במצוות פסח כשר, אבל למעט "מכירת" חמץ לגוי, (מה עשו כאשר לא היה גוי בנמצא או אם לא רצה בסחורה?) ושריפתו הסימלית ממש ערב החג, העבודה הקשה של הגברים ,בבקשה; התוצאה היא , בדרך כלל בית נקי צבוע ומסודר , כאשר בכל פינה פנויה ברחובות השכונה, ערימות של בגדים ישנים , רהיטים בלויים ועוד כל מיני טובות "הנאה" צמחות להן בגאון ולעיתים , תלוי בעיריה או במועצה, נשארים שם עד צאת החג והלאה .

אולם יש גם טרנד חדש במדינה, אולי גם ברוח התקופה, בה משבר כלכלי רב עולמי, נותן את אותותיו ומביא אנשים נכבדים לקנות ולמכור דברים ביד שנייה, זה כמובן חיובי מאוד למרות ואצלנו כפי וכבר נכתב מעלה, זה טרנד , כאשר בארצות אירופה , גם בלי משבר ובלי פסח, זו דרך חיים מאז ומעולם.

 

אם כך , כמובן ששימוש ביד שנייה מיטיבה עם הסביבה וגם עם הכיס החלש. אך זה , עדיין נעשה ללא אידיאל  ובלי ראיית הנולד. וכאן ניכנס מימד חדש : שמירה על הסביבה והכנסת מודעות לגורלו של העולם, כן אותו עולם, כדור ארץ קטן , אשר המוצר , הזה הנקרא , -אדם וחווה- הרסו את איכותו במאה וחמישים השנה האחרונים ובמו ידם, כן אין יצור אחר אשר עשה כך לעולמינו  הקטן, והיום אפשר רק לעצור ולהאט את  את התהליך, כי אחורה פנה אין ממש , למשימה זו , נדרשים בעצם כולנו ובלי יוצא מהכלל , נכון , אם הרשויות המנהלות את מקום מגורינו ומעליהם המועצות האיזוריות אשר מעליהם השרים והממשלות וביחד עם כל מנהיגי העולם -ממש חד גדיא- זה היה הרבה יותר קל לאזרח הקטן לחוש כי גם עשייתו חשובה.

 אז כיצד עושים זאת?

 

נתחיל במיון אשפה: בכל בית ובמשך כל השנה, כן , לא רק בפסח, אנו מייצרים כמויות רבות מאוד של אשפה וככל ורמת החיים גבוהה יותר, כך גם ערימת האשפה. ומדוע השימוש במילה אשפה , הרי כולם אומרים : " להוריד את הזבל", מפני ובעברית , את אשר אנו משליכים באופן סופי נחשב לאשפה, להבדיל  מהחומרים האורגנים אשר רק כאשר אנו מפרידים אותם ומשתמשים בהם הם נקראים "זבל" וזבל זה דבר יקר, גם בערכו החיובי וגם בעלותו, שאלו כל חקלאי , כמה היה משלם עבור זבל באיכות טובה.

 

ומכאן הצורך בהפרדת ה"זבל" מהאשפה וזה רק כתהליך ראשוני וקל של הפעולות אשר אנו יכולים לעשות למען הסביבה.

הדבר העיקרי אשר אפשר לעשות עם הזבל אשר אנו מפרידים מהאשפה הוא עוד זבל אבל הפעם בשמו הלועזי-"קומפוסט".

תהליך טיבעי בו החומרים האורגניים עוברים תסיסה או מפורקים על ידי אוגניזמים חיים אשר מצמצמים את נפחו ואשר עם המוצר המוגמר משפרים ומטייבים את האדמה.

 

כל בית אב אשר יעשה את תהליך ההפרדה הפשוט הזה, כאשר אלה אשר דרים בבתים פרטיים עם גינה , יכינו את הקומפוסט בעצמם, ודיירי העיר יעשו כך בעזרת העירייה  - כפי וזה נעשה כיום ברוב ארצות אירופה-, נצמצם את כמות האשפה הנטמנת באתרי ההטמנה ונשמור בכך גם על שטחי אדמה חשובים וגם על מקורות המים . כל זאת כאשר התקציב לאיסוף האשפה ירד בכ-45% !! , אז זבל זה לא כסף?, לזה אשר צריך שיכנוע טוב יותר.

המשך יבוא>

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר